داستان موفقیت ایلیا رام دیبکلو از سوم دبستان تاقبولی تیزهوشان

مصاحبه با ایلیا رام دیبکلو از اردبیل با میانگین تراز 6819 که از سوم دبستان کانونی بوده و امسال تیزهوشان پذیرفته شده است.

داستان موفقیت ایلیا رام دیبکلو از سوم دبستان تاقبولی تیزهوشان

مصاحبه با ایلیا رام دیبکلو از اردبیل با میانگین تراز 6819 که از سوم دبستان کانونی بوده و امسال تیزهوشان پذیرفته شده است.

با کانون چگونه آشنا شدی؟

برای این‌که در امتحانات مدرسه آماده‌تر باشم، دنبال یک مؤسسه‌ی خوب بودیم، دوست پدرم کانون را پیشنهاد کرد و ما هم ثبت‌نام کردیم.

پدر و مادرت چقدر پیگیر مسائل درسی تو بودند و به تو کمک می‌کردند؟

مادرم بیشتر برایم برنامه‌ریزی می‌کرد و برنامه‌ام را به دیوار می‌زد و من هم کارهایی که باید انجام دهم را انجام می‌دادم و در دفتر برنامه‌ریزی می‌نوشتم. پدرم هم در درس‌های ریاضی و علوم و فارسی به من کمک می‌کرد به این شکل که من سؤالات را حل می‌کردم و اشکالاتم را یادداشت می‌کردم و شب از پدرم می‌پرسیدم.

برنامه‌ریزی که به کمک مادرت انجام می‌دادی به چه شکلی بوده است؟

در هر درسی که ضعیف بودم در برنامه‌ام به آن درس زمان بیشتری را اختصاص می‌دادیم و وقت ناهار و تفریح هم سرجای خودش بود. این‌که دربرنامه‌ام هم درس بود و هم تفریح بود باعث می‌شد که در درس خواندن وقت تلف نکنم ومفیدتر درس بخوانم.

گفتی از دفتر برنامه‌ریزی هم استفاده می‌کردی، چه فایده‌ای برای تو داشت؟

هر هفته می‌توانستم متوجه شوم که در طول هفته به کدام درس کمتر توجه کرده‌ام و آخر هفته جمع‌بندی می‌کردم و برای هفته‌ی آینده نیز می‌دانستم برای کدام درس باید زمان بیشتری اختصاص دهم.

از کتاب خودآموز هم استفاده می‌کردی؟

بله، روزی که از آزمون می‌آمدم هر غلطی که در آزمون داشتم یا سؤالی را که بلد نبودم و سؤالاتی را که مطمئن پاسخ داده‌ام را در کتاب خودآموزیادداشت می‌کردم و در طول هفته آن‌ها را مرور می‌کردم.

فایده‌ی استفاده از کتاب خودآموز برای تو چه بود؟

باعث می‌شد این کتاب را که نگاه بیندازم متوجه شوم در کدام قسمت‌ها ضعف دارم و از آن قسمت سؤالات بیشتری را حل کنم تا برای آزمون بعدی آماده‌ترشوم.

از کدام کتاب‌های کانون استفاده می‌کردی؟

من اولین باری که در آزمون شرکت کردم کتابی نخریده بودم وبعد از اولین آزمون که سطح خودم را فهمیدم، از پشتیبانم خواستم به من کتاب‌ معرفی کند. او به من چند کتاب معرفی کرد. یکی کتاب‌های پرتکرار بود که برای امتحانات پایان ترم مفید بود، یکی کتاب‌های آبی بود که برای سؤالات تیزهوشان آزمون‌ها کمکم می‌کرد و دیگرکتاب‌های سه‌سطحی بود که به‌خاطر داشتن سؤالات در سطح‌های مختلف باعث می‌شد به صورت پلّه‌ای پیشرفت کنیم.

گفتی برای امتحانات پایان ترم از کتاب پرتکرار استفاده می‌کردی،چرا؟

این کتاب سؤالات امتحانات پایان ترم مدارس مختلف سراسر کشور را داشت که باعث می‌شد برای امتحانات پایان ترم آماده شوم چون تیپ سؤالات امتحانی را می‌شناختم و نمونه سؤالات زیادی حل کرده بودم.

با دوستانت رقابت داشتی؟

بله، در مدرسه من جزء اولین کسانی بودم که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد و وقتی معلّم‌ها از من می‌پرسیدند که چه کاری انجام داده‌ای که این‌قدر پیشرفت کرده‌ای، من می‌گفتم که چون آزمون‌های کانون را شرکت می‌کنم و به دوستانم هم توصیه می‌کردم که به کانون بیایند و البته بیشتر کسانی که به درس اهمیّت می‌دادند به کانون آمدند، من و دوستانم با هم در آزمون‌ها رقابت پیدا کرده بودیم و سؤالات آزمون‌ها را در مدرسه با هم بررسی و تحلیل می‌کردیم.

این رقابت به وجود آمده بین تو و دوستانت چه تأثیر مثبتی داشت؟

باعث می‌شد که بفهمم این واقعیّت را که اطرافیانم هم در حال پیشرفت هستند و من باید هر لحظه تلاش کنم تا بتوانم موفق شوم.

از چه روش‌هایی در مطالعه استفاده کردی که به نظرت نتیجه‌ی خوبی داشت؟

با توصیه‌ی پشتیبانم از روش خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی وپیشخوانی از طریق ویدئوهای کانون استفاده کردم و همچنین من به درس‌ها به چشم یک دوست نگاه می‌کردم و نه یک دشمن و با علاقه درس می‌خواندم که برایم کاری دوست‌داشتنی شود.

فکر می‌کنی این استمرار حضورت در آزمون‌های کانون چه تأثیر مفیدیروی وضعیت درس خواندن تو داشت؟

باعث می‌شد که وضعیت درسی خودم را در هر آزمون ببینم و نقطه ضعف‌هایم را متوجه شوم و با تیپ سؤالات جدید آشنا شوم و مدیریت زمان را در آزمون‌هایاد بگیرم و بی‌دقّتی‌هایم کم شود. در درس‌های مدرسه هم خیلی پیشرفت کردم و از زمانی که در آزمون‌های کانون شرکت کردم در آزمون‌های جامع مدرسه هم بیشتر اوقات رتبه‌ی اول را کسب می‌کردم.

در دوران امتحانات چگونه هم برای آزمون و هم برای امتحانات مدرسه درس می‌خواندی؟

چون آزمون‌های کانون، هم سؤالات تستی و هم سؤالات تشریحی داشت، من در آزمون‌ها با تست زدن آشنا شده بودم و هم نوشتن پاسخ درست سؤالات تشریحی را هم از پاسخ سؤلات تشریحی آزمون در سایت کانون، به خوبی یاد گرفته بودم وبه من بسیار کمک کرده بود و به همین دلیل نحوه‌ی درس خواندن من برای امتحانات مدرسه و آزمون‌های کانون از هم دور نبود.

توصیه‌ی تو به دبستانی‌ها:

دانش‌آموزان دبستانی اکثراً به فکر تفریح هستند و این راباید بدانند که با داشتن برنامه‌ی مناسب می‌توانند هم تفریح داشته باشند و هم خوب درس بخوانند.