بهتر بخوانید،کمتر بخوانید!

حداکثر تمرکز و توجه هنگام مطالعه وقتی ایجاد می‌شود که شما حداقل یک ربع روی درس تمرکز کرده و در حال مطالعه باشید.

بهتر بخوانید،کمتر بخوانید!

در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را برای افزایش کیفیت مطالعه با هم بررسی کنیم:

  • حداکثر تمرکز و توجه هنگام مطالعه وقتی ایجاد می‌شود که شما حداقل‌ یک ربع روی درس تمرکز کرده و در حال مطالعه باشید. حالا تصور کنید هر ‌یک ربع، درست وقتی که شما به اوج تمرکز رسیده‌اید به ‌یک وسیله احتیاج پیدا می‌کنید که روی میز نیست و مجبورید میز را چند لحظه ترک کنید و وسیله‌ی مورد نیاز را همراهتان به میز برگردانید. همین چند لحظه ‌یعنی کاهش تمرکز و شما برای برگرداندن تمرکز به اوج خودش باز هم باید حداقل‌ یک ربع‌ یک جا نشسته و مشغول مطالعه باشید.

حالا تصور کنید دوباره بعد از رسیدن به این اوج تمرکز، نیاز به وسیله‌ای دیگر شما را از صندلی بلند می‌کند و باز هم اوج تمرکزی که ایجاد شده بود را از دست می‌دهید. پس قبل از شروع هر تایم مطالعاتی، همه‌ی وسایل و لوازم مورد نیاز برای مطالعه را روی میز خود آماده داشته باشید، از کتاب و باطله و مداد گرفته تا لیوان آب و خوراکی ها،...

البته خیلی وقت ها مخصوصا در روزهای ابتدایی مطالعه‌ی جدی برای آزمون و ‌یا هنگام خستگی، ذهن ما_شاید حتی بدون اطلاع ما_ دنبال بهانه‌هایی برای چند لحظه درس نخواندن می‌گردد و همین باعث ترک کردن چندباره‌ی میز مطالعه به بهانه‌های مختلف و در نتیجه افت تمرکز می‌شود. به ذهنتان اجازه‌ی بهانه‌گیری ندهید!

  • تکنیک 90 دقیقه‌ی طلایی:

این تکنیک برای کاهش خستگی هنگام مطالعه و رسیدن به مطالعه‌ی با کیفیت پیشنهاد می‌شود.

حالا چگونه از این تکنیک استفاده کنیم؟

هر 90 دقیقه مطالعه‌ی خود را به سه تا 30 دقیقه تقسیم کنید:

 30 دقیقه‌ی اول درس بخوانید و سپس 3 ‌یا 4 دقیقه پشت میز مطالعه استراحت کنید. تاکید می‌کنم پشت میز مطالعه چشم‌هایتان را ببندید و کمی‌استراحت کنید و‌ یا همان جا ‌یک موزیک گوش دهید، اما به‌هیچ‌وجه از جایتان بلند نشوید تا نکته‌ی 1 که در مورد اوج تمرکز بود رعایت شده باشد.

30 دقیقه‌ی دوم درس بخوانید و سپس 3 ‌یا 4 دقیقه باز هم پشت میز استرحت کنید.

30 دقیقه‌ی سوم درس بخوانید و سپس 10 دقیقه الی‌ یک ربع از پشت میز بلند شوید و استراحت کنید.

با این تکنیک هم خستگی کم می‌شود و هم تایم استراحت شما بین بخش‌های مختلف مطالعه پخش شده و بین ‌یک وعده‌ی مطالعاتی و وعده‌ی مطالعاتی بعدی فاصله‌ی زیادی نمی‌افتد.

یادتان باشد ذهن ما به استراحت برای مطالعه‌ی با کیفیت و دقیق احتیاج دارد. پس، از مطالعه‌ی طولانی مدت بدون استراحت خودداری کنید.

  • زمان استراحت کارهایی انجام ندهید که بیشتر شما را خسته کند! به طور مثال استفاده از موبایل هنگام استراحت باعث خستگی چشم‌هایتان می‌شود و حتی ممکن است موضوعی در موبایل ذهن شما را بعد از استراحت و هنگام مطالعه درگیر کند و باعث افت کیفیت مطالعه و تمرکز شما شود. پس استفاده از موبایل هنگام استراحت ممنوع!

  • چک کردن مداوم ساعت هنگام مطالعه شما را بیشتر درگیر عدم تمرکز حواس می‌کند و کیفیت مطالعه را کاهش می‌دهد. هر قدر با علاقه‌ی بیشتر درس بخوانید، تمرکزتان بیشتر می‌شود و این تمرکز کیفیت و ‌یادگیری شما را افزایش می‌دهد. زمان هم زودتر  برایتان می‌گذرد!