12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (4)

اغلبِ دانش‌آموزانِ خوب، یادگیرندگانِ خوبی به دنیا نمی‌آیند.

12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (4)

اغلبِ دانش‌آموزانِ خوب، یادگیرندگانِ خوبی به دنیا نمی‌آیند. بله. ویژگی‌های شخصیتی فرد نقش مهمی در آمادگی او برای یادگیری و موقعیت کلی در تحصیل و آموزش دارد؛ اما اغلب بچه‌هایی که دانش‌آموزان خوبی هستند، در بعضی مسائل، یادگیرندگان خوبی هم هستند. مهم‌تر از همه این‌که دانش‌آموزی که استعدادهای بنیادی دارد و به‌درستی به او انگیزه داده می‌شود، می‌تواند دانش‌آموز خوبی باشد.

یکی از اشتباهاتی که دبیران و والدین ممکن است در حق دانش‌آموزان و فرزندانِ روبه‌پیشرفتِ خود مرتکب ‌شوند این است که آموزشِ آن‌ها را به کلاس درس محدود کنند. هرچند کلاسِ درس منبع اصلی آموزش است، اگر واقعاً می‌خواهید توانایی و تمایل فرزند خود را به یادگیری افزایش دهید، رشد ذهنی، اجتماعی و تحصیلی باید خارج از محیط کلاس گسترش یابد.

در ادامه، نکات و راهبردهای اثبات‌شده‌ای آمده است که به فرزندان شما انگیزه‌ی یادگیری می‌دهد. آن‌ها را به‌درستی به کار ببندید؛ دراین‌صورت خواهید دید که فرزند یا دانش‌آموز شما لذت یادگیری را کشف خواهد کرد.

4. بر علاقه‌مندی‌های فرزند خود تمرکز کنید

وقتی فرزند شما درگیر یادگیریِ موضوعاتی می‌شود که به آن‌ها علاقه دارد، نسبت به یادگیری متعهدتر خواهد شد و مطالعه برایش سرگرم‌کننده‌تر خواهد بود. اگر واقعاً می‌خواهید فرزندتان یک کتاب‌خوان خوب شود، او را تشویق کنید تا موضوعات و مباحثی را که برایش جذاب هستند کشف کند. اگر به دایناسورها علاقه‌مند است، به او کمک کنید تا کتاب‌ها و داستان‌های جالب درباره‌ی دایناسورها پیدا کند. سپس برای او چالشی ایجاد کنید تا بتواند پنج دایناسوری را که برایش جذاب هستند شناسایی و معرفی کند و دلیل انتخاب آن‌ها را بگوید.

منبع :