12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (3)

اغلبِ دانش‌آموزانِ خوب، یادگیرندگانِ خوبی به دنیا نمی‌آیند.

12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (3)

اغلبِ دانش‌آموزانِ خوب، یادگیرندگانِ خوبی به دنیا نمی‌آیند. بله. ویژگی‌های شخصیتی فرد نقش مهمی در آمادگی او برای یادگیری و موقعیت کلی در تحصیل و آموزش دارد؛ اما اغلب بچه‌هایی که دانش‌آموزان خوبی هستند، در بعضی مسائل، یادگیرندگان خوبی هم هستند. مهم‌تر از همه این‌که دانش‌آموزی که استعدادهای بنیادی دارد و به‌درستی به او انگیزه داده می‌شود، می‌تواند دانش‌آموز خوبی باشد.

یکی از اشتباهاتی که دبیران و والدین ممکن است در حق دانش‌آموزان و فرزندانِ روبه‌پیشرفتِ خود مرتکب ‌شوند این است که آموزشِ آن‌ها را به کلاس درس محدود کنند. هرچند کلاسِ درس منبع اصلی آموزش است، اگر واقعاً می‌خواهید توانایی و تمایل فرزند خود را به یادگیری افزایش دهید، رشد ذهنی، اجتماعی و تحصیلی باید خارج از محیط کلاس گسترش یابد.

در ادامه، نکات و راهبردهای اثبات‌شده‌ای آمده است که به فرزندان شما انگیزه‌ی یادگیری می‌دهد. آن‌ها را به‌درستی به کار ببندید؛ دراین‌صورت خواهید دید که فرزند یا دانش‌آموز شما لذت یادگیری را کشف خواهد کرد.

3. او را به ارتباط آزادانه و صمیمی با خودتان تشویق کنید

فرزند یا دانش‌آموز خود را تشویق کنید تا عقاید خود را درباره‌ی اتفاقاتی که در مسیر آموزش با آن‌ها روبه‌رو می‌شود به‌صراحت بیان کند. فضای آزادانه‌ای فراهم کنید تا بتواند به‌راحتی راجع‌به علاقه‌مندی‌هایش و چیزهایی که به آن‌ها علاقه‌ای ندارد و حتی نگرانی‌هایش با شما صحبت کند. وقتی احساساتش را با شما در میان می‌گذارد، به او اطمینان دهید که احساساتش را جدی می‌گیرید، ‌حتی اگر با او مخالف هستید. اغلب هنگامی که بچه‌ها احساس می‌کنند نظرات یا مشکلاتشان مهم نیست، از فرایند یادگیری خارج می‌شوند. دانش‌آموزان خوب می‌دانند که نظراتشان مهم است و اطمینان قلبی دارند که در فرایند آموزش کاملاً آزاد هستند؛ بدون این‌که قضاوت شوند، تحقیر شوند، دلسرد شوند یا نادیده گرفته ‌شوند.