تعطیلات را با برنامه‌ریزی پیش ببریم

با تمام‌شدن سال تحصیلی، فصل تعطیلات برای دانش‌آموزان آغاز می‌شود.

تعطیلات را با برنامه‌ریزی پیش ببریم

با تمام‌شدن سال تحصیلی، فصل تعطیلات برای دانش‌آموزان آغاز می‌شود. بدون شک ورزش و تفریح و استراحت و سفر و خرید، بخشی از برنامه‌‌ی بچه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد؛ اما اگر اولیا برای این زمانِ مفید و طولانی برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشند، بچه‌ها استفاده‌ی مناسب‌تری از تعطیلات می‌کنند.

بهتر است پیش از شروع تعطیلات کمی فکر کنیم و در خانواده راجع‌ به این موضوع مشورت کنیم و تعطیلات را با برنامه‌ریزی دقیقی آغاز کنیم.

وقتی دانش‌آموز در تعطیلات طولانی‌مدت قرار می‌گیرد، باید برنامه‌ای داشته باشد که در کنار استراحت و تجدیدقوا برای سال تحصیلیِ بعد، احساس دورماندن از درس و آموزش را نداشته باشد. در برنامه‌ای که اولیا برای دانش‌آموزان دبستانی تهیه می‌کنند باید به چند نکته توجه داشت:

۱. برنامه باید شامل کلاس‌ها و فعالیت‌های ورزشی باشد تا کودک به رشد و سلامت جسمی مناسبی دست یابد. بهتر است این کلاس‌ها مطابق سلیقه و علاقه‌ی خود کودک انتخاب شود تا او نیز برای حضور در کلاس انگیزه و انرژی داشته باشد.

۲. در این برنامه باید آموزش زبانِ دوم مانند زبان انگلیسی نیز در نظر گرفته شود. در انتخاب مدرسی که بتواند کلاس شاد و پرنشاطی را اداره کند و فقط بر جنبه‌ی یادگیری تأکید نداشته باشد، دقت کنید.

۳. بهتر است بخشی از روز صرف مرور آموخته‌های گذشته و پیش‌مطالعه‌ی درس‌های سال آینده شود. تثبیت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف، یکی از اهداف مهم در روزهای تعطیل است.

۴. باید با توجه به علاقه و استعداد کودک، برایش کلاس مهارت‌آموزی در نظر بگیرید. این مهارت می‌تواند موسیقی، سفال‌گری، نقاشی، شعر، قصه یا هر مهارت سرگرم‌کننده‌ی دیگری باشد. کلاس‌هایی مانند رباتیک و کامپیوتر را که بیشتر جنبه‌ی آموزشی دارند، تنها با خواست و تمایل خودش انتخاب کنید.

۵. بهتر است در فواصل زمانی منظم، مطالب درسی سال گذشته را از او بپرسید تا با این کار آموخته‌هایش را مرور کند.

۶. خواب کافی بدون افراط و تفریط و تغذیه‌ی سالم و مناسب نیز باید جزو برنامه‌اش باشد.

۷. در نهایت، بهتر است در هفته به‌صورت خانوادگی ساعاتی را به تفریح و بازی یا تماشای تلویزیون بگذرانید و کودکتان را از حمایت و توجه خود بهره‌مند کنید.

فشرده‌بودن بیش از حد برنامه‌ی کودکان بازده مناسبی ندارد. برنامه باید مختصر و مفید و مداوم باشد. مثلاً فرزند شما در جایگاه دانش‌آموز می‌تواند روزانه یک تا دو ساعت درس بخواند و مسئله حل کند. تهیه‌ی کتاب‌هایی که در کنار سرگرمی، جنبه‌ی تقویت هوش و حافظه و آموزش را هم داشته باشد، کمک‌کننده و مثمرثمر است.