12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (1)

ویژگی‌های شخصیتی فرد نقش مهمی در آمادگی او برای یادگیری و موقعیت کلی در تحصیل و آموزش دارد.

12 راهبرد برای انگیزه‌بخشی به فرزندان در یادگیری (1)

اغلبِ دانش‌آموزانِ خوب، یادگیرندگانِ خوبی به دنیا نمی‌آیند. بله. ویژگی‌های شخصیتی فرد نقش مهمی در آمادگی او برای یادگیری و موقعیت کلی در تحصیل و آموزش دارد؛ اما اغلب بچه‌هایی که دانش‌آموزان خوبی هستند، در بعضی مسائل، یادگیرندگان خوبی هم هستند. مهم‌تر از همه این‌که دانش‌آموزی که استعدادهای بنیادی دارد و به‌درستی به او انگیزه داده می‌شود، می‌تواند دانش‌آموز خوبی باشد.

یکی از اشتباهاتی که دبیران و والدین ممکن است در حق دانش‌آموزان و فرزندانِ روبه‌پیشرفتِ خود مرتکب ‌شوند این است که آموزشِ آن‌ها را به کلاس درس محدود کنند. هرچند کلاسِ درس منبع اصلی آموزش است، اگر واقعاً می‌خواهید توانایی و تمایل فرزند خود را به یادگیری افزایش دهید، رشد ذهنی، اجتماعی و تحصیلی باید خارج از محیط کلاس گسترش یابد.

در ادامه، نکات و راهبردهای اثبات‌شده‌ای آمده است که به فرزندان شما انگیزه‌ی یادگیری می‌دهد. آن‌ها را به‌درستی به کار ببندید؛ دراین‌صورت خواهید دید که فرزند یا دانش‌آموز شما لذت یادگیری را کشف خواهد کرد.

1. فضای مطالعه ایجاد کنید

برخی معتقدند مطالعه، کلید موفقیت در زندگی است. ما نیز قطعاً معتقدیم که مطالعه کلید موفقیت در یادگیری است. بچه‌هایی که علاقه به مطالعه را در خود ایجاد می‌کنند، درواقع به یادگیری علاقه‌مند می‌شوند. درمقابل، بچه‌هایی که با خواندن مشکل دارند، در یادگیری دچار مشکل می‌شوند.

مطالعه نه‌تنها به بچه‌ها کمک می‌کند که دایره‌ی واژگان وسیع‌تری داشته باشند، بلکه به آن‌ها در یادگیریِ چگونگیِ پردازش مفاهیم و ارتباطات رسمی یاری می‌دهد. درضمن مهارت‌هایی که از مطالعه به دست می‌آید، فراتر از افزایش عملکرد در کلاس‌های هنرِ زبان است. دانش‌آموزانی که به‌خوبی مطالعه می‌کنند، افزایش یادگیری در همه‌ی موضوعات ازجمله موضوعات فنی مثل ریاضی و علوم را تجربه می‌کنند. به بچه‌های‌تان کمک کنید که مهارت‌های مطالعه و علاقه به خواندن را پیدا کنند تا دنیای خود را از مطالعه سرشار کنند. همیشه برای فرزندان خود با صدای بلند کتاب بخوانید. زمانی را برای مطالعه‌ی حانوادگی در نظر بگیرید که در آن زمان تمام اعضای خانواده 20 دقیقه در روز روی مطالعه تمرکز کنند. این کار را با استفاده از روش‌هایی که خودتان برای مطالعه دارید (مانند پر کردن فضا با وسایل مربوط به مطالعه مثل رمان‌ها، پوسترها، روزنامه‌ها، مجلات و...) انجام دهید. با این کار فضایی مطالعاتی خواهید ساخت که به فرزندان یا دانش‌آموزانتان نشان می‌دهد که مطالعه تا چه اندازه اهمیت دارد.

یکی از راهکارهایی که از کودک، کتاب‌خوان خوب می‌سازد، این است که مطالعه را برای او به کاری سرگرم‌کننده به جای خسته‌کننده تبدیل کنیم. اگر مطالعه برای کودک کاری خسته‌کننده و بیهوده است، علاقه‌ای به کتاب‌خواندن نخواهد داشت و با این روش مهارت‌های یادگیری‌اش کاهش می‌یابد. اجازه دهید کودکان خودشان کتاب‌های خود را انتخاب کنند. به آن‌ها در مطالعه کمک کنید و برای آن‌ها فعالیت‌هایی در نظر بگیرید که کتاب‌خواندن برای‌شان به کاری سرگرم‌کننده تبدیل شود.

منبع :

مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور 98

با رتبه ام در کنکور 98 احتمال دارد در چه رشته و دانشگاهی قبول شوم؟
پاسخ به سوال های شما درباره سهمیه ها ،پردیس ،شبانه ، غیر انتفاعی و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید