برنامه‌ی راهبردی و شروع پرقدرت تابستان با تست‌زنی صحیح

آزمون گواه از اهمیت زیادی برخوردار است. یک دلیل مهم اهمیت این آزمون‌ها بررسی دقت شما هنگام تست‌زنی می‌باشد

برنامه‌ی راهبردی و شروع پرقدرت تابستان با تست‌زنی صحیح

در این مقاله توضیحاتی در خصوص برنامه‌ی راهبردی، آزمون‌های گواه و نحوه‌ی درستِ استفاده از تست‌ها مشاهده می‌کنید:

 1.برنامه‌ی راهبردی:

آزمون 21 تیر همانطور که در برنامه هم گفته شده، آزمون تعیین سطح است. در مورد تراز این آزمون نگرانی نداشته باشید. هدف این است که دانش‌آموز در ابتدای مطالعه‌ی جدی خود برای کنکور، سنجشی کلی از خود داشته باشد و در ادامه قوی‌تر به تلاش بپردازد. سپس در آزمون 5 مهر که مباحثش دقیقا مشابه آزمون 21 تیر است، به بررسی عملکرد خود پرداخته و دنبال علل پیشرفت یا عدم پیشرفت دروس مختلف از 21 تیر تا 5 مهر باشد. به‌هیچ‌وجه روی تراز آزمون 21 تیر حساس نباشید.

2.به آزمون‌های گواه توجه ویژه‌ای داشته باشید:

آزمون گواه از اهمیت زیادی برخوردار است. یک دلیل مهم اهمیت این آزمون‌ها بررسی دقت شما هنگام تست‌زنی می‌باشد. سوالات آزمون گواه از کتاب‌های آبی طرح می‌شوند و در ظاهر تکراری هستند، اما با بررسی نتیجه‌ی این آزمون‌ها در مواردی مشاهده می‌شود که دانش‌آموز با اینکه این سوالات را قبلا دیده و تست زده، در جلسه‌ی آزمون پاسخ سوال را فراموش می‌کند. این موضوع دو دلیل می‌تواند داشته باشد: دلیل اول نشانگر بی‌دقتی دانش‌آموز در جلسه و استرس پنهان اوست که با روش‌هایی می‌توان آن را بر طرف کرد. دلیل دوم که اهمیت زیادی دارد، بی‌دقتی دانش‌آموز در هنگام تمرین کتاب آبی در منزل است. به طور مثال:

1_دانش‌آموز پاسخ سوالات را یاد نگرفته و صرفا حفظ کرده و چون یادگیری عمقی صورت نگرفته، در جلسه‌ی آزمون پاسخ سوال را به یاد نمی‌آورد.

2_دانش‌آموز در هنگام پاسخ‌گویی به  یک سوال در منزل سماجت کافی را ندارد و وقتی می‌بیند نمی‌تواند سوال را پاسخ دهد، سریع به پاسخنامه مراجعه می‌کند، در صورتی که بهتر است سعی کند با استفاده از جزوه و کتاب درسی، خودش به پاسخ سوال برسد و یا اگر سوال، مسئله‌ای است قسمت اول راه‌حل را از پاسخنامه بررسی کند و سپس خودش برای رسیدن به ادامه‌ی راه‌حل و پاسخ نهایی تلاش کند.

3_دانش‌آموز هنگامی که هنوز مبحث را کامل یاد نگرفته، به سراغ تست‌زنی می رود تا با تست یاد بگیرد و سوالات را با هدف یادگیری اولیه‌ی مبحث از روی جزوه و کتاب پاسخ می‌دهد. اما این سوالات را خودش مجددا بررسی نمی‌کند تا به یادگیری برسد.

4_عدم تمرکز هنگام تست‌زنی و مطالعه می‌تواند باعث یادگیری ناقص و فراموشی سریع‌تر مطالب شود.

5_اصرار دانش‌آموز بر تمرین تعداد زیادی تست از کتاب‌های مختلف می‌تواند باعث یادگیری ناقص هر تست شود. در حالی که بهتر است به جای تعداد زیادی تست جدید، هر تست در فاصله‌های زمانی مختلف مجددا تمرین و تکرار شود.