تابستان، سکوی پرش

فصل تابستان به دلیل نداشتن برنامه‌ی فشرده در مدرسه، بهترین زمان برای رسیدگی به ضعف‌ها و درس‌های زمان‌بر است.

تابستان، سکوی پرش

اگر شما در حال مطالعه­‌ی این مطالب هستید اتفاقی نیست. شما از این عنوان عبور نکردید و این یعنی یا علاقمند هستید و یا دغدغه دارید که در هر دو صورت معنی آن این است که شما طالب و خواهان پیشرفتید. پس از همین الان، تابستان ( نه زمانی دیگر!!!) شروع کنید.

دلایل اهمیت شروع تابستانه چه چیزهایی هست؟ در ادامه به چند دلیل اشاره می‌کنم:

  •  زمانی برای مقابله: فصل تابستان به دلیل نداشتن برنامه‌ی فشرده در مدرسه، بهترین زمان برای رسیدگی به ضعف‌ها و درس‌های زمان‌بر است. در آزمون‌های کانون به این موضوع توجه شده و در برنامه‌ی راهبردی می‌توانید با انتخاب سال دهم به مطالبی که در آن ضعف دارید بپردازید و یا اگر احساس ضعف چندانی ندارید و نگران دروس سال بعد هستید، می‌توانید دروس دوازدهم را برگزینید.

  • تقویت روحیه: در این مسیر شما با خواندن مباحثی که از آن می‌ترسیدید و در آن‌ها احساس ضعف می‌کردید، با اعتمادبه‌نفس و قوی‌تر خواهید شد و در طی ماه‌های بعدی با مرور بیشتر، کاملا بر آن‌ها مسلط خواهیدشد.

  • تثبیت آموخته‌ها: این تابستان زمان بسیار مناسبی است تا شما مطالبی را که امسال در پایه‌ی یازدهم آموختید، تثبیت کنید و سرعت فراموشی این دروس را کند کنید. به خاطر بسپارید که یادگیری با مرور تکمیل خواهد شد. شما دانش‌آموزان این مرحله را در برنامه‌ی راهبردی با عنوان برنامه‌ی اجباری می‌بینید و به عبارتی تثبیت آموخته‌هایتان از نان شب هم واجب‌تر است.

  • تمرین جهت گرم شدن: علاوه بر موارد بالا، طی کردن مسیر امسال نیاز به پیوستگی دارد و شما نیاز دارید تا به لحاظ جسمی و روانی برای مطالعه‌ی بیشتر دروس آماده شوید. تابستان زمان بسیار مناسبی برای این موضوع تلقی می‌گردد. به عنوان یک مثال مناسب، حتما در مسابقات ورزشی توجه کردید که بازیکنان قبل از ورود به زمین بازی نیاز دارند تا خودشان را گرم کنند تا هم بدنشان آسیب نبیند و هم بتوانند حداکثر بازدهی خودشان را در طول بازی نشان بدهند. تابستان برای شما دقیقا فصلی برای گرم کردن است تا بتوانید در طول سال تحصیلی بهترین عملکرد را داشته باشید.

بررسی‌ها نشان داده‌اند دانش‌آموزانی که درس خواندن و آزمون دادن را از تابستان شروع می‌کنند معمولا در طول سال تحصیلی تراز بالاتری نسبت به سایرین دارند. بنابراین تصمیم بگیرید که تابستان را با قدرت شروع کنید و برنامه‌ی راهبردی را با نظم و پیوستگی دنبال کنید.

از همین الان تصمیم بگیر، رویاهایت را برای آدم‌ها تعریف نکن، بلکه در عمل نشان بده.