رعایت چه نکاتی تلاش ما را اثربخش می‌کند؟

زمانی که درس می‌خوانیم برای ما بسیار مهم است که بدانیم تلاش ما تا چه میزان اثربخش است.

رعایت چه نکاتی تلاش ما را اثربخش می‌کند؟

گاهی میزان مطالعه را معیار قرار می‌دهیم و گاهی به تعداد تست‌هایی که کار می‌کنیم به عنوان پارامتری برای سنجش اثربخشیِ تلاشمان نگاه می‌کنیم. اما در کارنامه‌ی آزمون‌هایمان ممکن است با نتایج جالبی روبه‌رو شویم. مثلا ممکن است در مبحثی که به نظر خودمان تلاش کمتری داشته‌ایم، نتیجه‌ی بهتری گرفته باشیم. بنابراین در این مقاله قصد دارم به شما نکاتی را یادآوری کنم که با رعایت آن‌ها، تلاش شما اثربخش‌تر خواهدشد:

1.مطالعه‌ی هر مبحث را از کتاب درسی و تمرینات و مثال‌های آن شروع کنید. سپس درسنامه‌ی کتاب تستِ خود را مطالعه کنید و نکات را هایلایت کنید. سپس در بسته‌های 20 تایی یا بیشتر، تستِ زمان‌دار کار کنید.

2.سعی کنید وسواس مطالعه را کنار بگذارید و زمان بیشتریِ را به یادگیری از طریق تست‌زنی اختصاص دهید. هر اندازه بیشتر تست کار کنید، بهتر می‌آموزید، البته به شرط آن که پس از تست‌زنی، تحلیل انجام دهید.

3.حتما پیش از آزمون برای هر درس در منزل به‌صورت زمان‌دار تست بزنید تا از نظر مدیریت زمان و استفاده از تکنیک‌های تست‌زنی تقویت شوید.

4.برای درسی که در آن ایراد اساسی دارید هر شب به اندازه‌ی نیم الی یک ساعت وقت بگذارید. توجه مداوم به یک درس، سطح درسی شما را تقویت می‌کند.

5.دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی را تکمیل کنید تا بتوانید از این دو منبع برای مدیریتِ زمان استفاده کنید.

6.قبل از هر آزمون به اندازه‌ی یک یا دو روز، زمان برای مرور نکاتی که مطالعه کرده‌اید در نظر بگیرید.

7.در یک دفتر جداگانه به تفکیک درس و مبحث، تعداد تستی که برای هر مبحث کار کرده‌اید و درصدی که کسب کرده‌اید را ثبت کنید تا در آزمون‌های جمع‌بندی بتوانید زمان بیشتری را برای مبحثی که در آن کم‌کاری کرده‌اید، صرف کنید.

8.همیشه قبل از خواب نکاتی را که در طول روز و یا حتی روزهای قبل آموخته‌اید، مرور کنید. اهمیت مرور را جدی بگیرید.

9.برای خودتان برنامه‌ریزیِ متعادل و شخصی‌سازی شده‌ای داشته باشید تا به هر درس به اندازه‌ی ضریبِ اهمیتش، زمان اختصاص دهید.

10.از منابع مفیدی چون کتاب‌های پیمانه‌ای و در مرحله‌ی بعد، کتاب‌های سه‌سطحی برای پیشرفت در تست‌زنی استفاده کنید.

رعایت ده نکته‌ی بالا موجب بالا رفتن بازده مطالعاتی شما خواهدشد و به زودی نتایج تلاش و توجه به این نکات را در آزمون‌هایتان خواهیددید.