متنوع‌ترین گرایش‌های مهندسی صنایع در امیرکبیر ارائه می‌شود

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده از حیث تنوع گرایش و تخصص متنوع‌ترین گرایش‌ها را در میان دانشکده‌های مشابه در کشور ارائه می‌کند.

متنوع‌ترین گرایش‌های مهندسی صنایع در امیرکبیر ارائه می‌شود
رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده از حیث تنوع گرایش و تخصص متنوع ترین گرایش ها را در میان دانشکده های مشابه در کشور ارائه می کند.

اکبر اصفهانی پور گفت: سابقه دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت به سال ۱۳۵۴ بر می‌گردد که فعالیت خود را در یک گرایش در دانشکده مهندسی مکانیک آن زمان آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۵۵ گروه آموزشی مستقل با عنوان مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تأسیس شد و اولین دانش آموختگان مهندسی صنایع در سال ۱۳۶۲ وارد بازار کار کشور شدند.

وی افزود: در ابتدا این دانشکده بیشتر فعالیت‌های خود را در زمینه تحلیل، طراحی و بهینه سازی در صنایع تولیدی انجام می‌داد و به تدریج در زمینه تحلیل، طراحی و بهبود سیستم‌ها در صنایع خدماتی مانند لجستیک، بانکداری، بیمه، سرمایه گذاری، سلامت و توریسم نیز به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی پرداخت.

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت تاکید کرد: این دانشکده ابتدا با دو گرایش تولید صنعتی و تحلیل سیستم‌ها در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد. پس از ایجاد گرایش در مقطع کارشناسی، فعالیت‌ها برای ایجاد مقطع کارشناسی ارشد در این دانشکده آغاز شد که در این مقطع گرایش‌های مهندسی صنایع، مدیریت سیستم و بهره وری و سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی راه اندازی شد و در سال ۷۲ در مقطع دکتری نیز در گرایش مهندسی صنایع دانشجو پذیرش کردیم.

این استاد دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: پس از مدتی گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد با تغییراتی مواجه و برخی گرایش‌های جدید راه اندازی شد؛ به نحوی که گرایش مهندسی مالی برای اولین بار در ایران در این دانشکده طراحی و پس از طی مراحل تصویب آن در شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۶ دانشجو در این رشته پذیرش شد.

اصفهانی پور اظهار داشت: گرایش مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین و گرایش مدیریت نوآوری و فناوری نیز در این دانشکده برای اولین بار طراحی شد و پس از اخذ مجوزهای لازم، از سال ۱۳۸۸ برای اولین بار در این گرایش‌ها پذیرش دانشجو صورت گرفت. از گرایش‌های جدید دیگری که در این دانشکده در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش دانشجو انجام شده می‌توان به مهندسی سیستم‌های سلامت از سال ۱۳۹۲ و مدیریت پروژه از سال ۱۳۹۴ اشاره کرد.

وی عنوان کرد: درحال حاضر این دانشکده دارای یک گرایش در مقطع کارشناسی، هشت گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و یک گرایش در مقطع دکتری است.

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت خاطرنشان کرد: باتوجه به تغییراتی که در سال‌های اخیر در طرح گرایش‌های رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی ارشد در سطح وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفته، مهندسی صنایع به گرایش بهینه سازی سیستم، مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی به گرایش سیستم‌های کلان، مهندسی مالی به گرایش سیستم‌های مالی، مدیریت سیستم و بهره وروی به گرایش مدیریت مهندسی تغییر نام یافتند.

این استاد دانشگاه گفت: دیگر گرایش‌های این دانشکده نیز شامل سیستم‌های سلامت، لجستیک و زنجیره تأمین، مدیریت نوآوری و فناوری و مدیریت پروژه است. این دانشکده از نظر تعداد گرایش‌ها متنوع‌ترین دانشکده در کشور است. در این دانشکده مدل لوزی اجرا می‌شود به نحوی که در مقطع کارشناسی یک گرایش، در مقطع کارشناسی ارشد تعداد گرایش‌ها افزایش می‌یابد و در دکتری مجدداً تعداد گرایش‌ها کم می‌شود که در وزارت علوم نیز این سیاست پیگیری می‌شود.

اصفهانی پور اظهار داشت: این دانشکده دارای ۲ هزار و ۱۵ دانش آموخته در مقطع کارشناسی، هزار و ۱۲۹ دانش آموخته در مقطع کارشناسی ارشد، ۶۵۰ دانش آموخته دوره‌های آموزش الکترونیکی در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰۳ دانش آموخته در مقطع دکتری است. اکنون این دانشکده دارای ۴۶۴ دانشجو کارشناسی، ۲۲۹ دانشجو کارشناسی ارشد و ۷۹ دانشجوی دکتری است. این دانشکده در طول فعالیت خود تعداد ۷۵۰ مقاله ISI منتشر کرده است.

وی عنوان کرد: همچنین هزار و ۱۱۰ مقاله علمی و پژوهشی، هزار و ۲۰۶ مقاله کنفرانسی داخلی و خارجی تولید شده که بیش از ۹۰۰ مقاله کنفرانسی این دانشکده خارجی است. همچنین ۹۹ کتاب توسط اعضای هیأت علمی تألیف و ترجمه شده است.

اصفهانی پور با اشاره به وضعیت ارتباط با صنعت گفت: این دانشکده تاکنون ۸۸ قرارداد صنعتی در صنایع مختلف تولیدی مانند خودرو، لوازم خانگی، الکترونیکی، سیمان و صنایع غذایی، همچنین در حوزه خدمات مانند شهرداری‌ها، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، شرکت‌های سرمایه گذاری و حمل ونقل و لجستیک منعقد و اجرا کرده است.

وی اضافه کرد: مهندسان صنایع به تجزیه و تحلیل، طراحی و بهبود سیستم‌های متشکل از منابع مختلف مانند نیروی انسانی، سرمایه، تجهیزات و اطلاعات در راستای افزایش بهره وری، افزایش درآمدها و کاهش هزینه‌ها می‌پردازند.

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت افزود: زمانی که قرار است یک کارخانه یا یک کسب و کار صنعتی - خدماتی فعالیت خود را آغاز کند، دانش آموختگان مهندسی صنایع با آموزه‌های مختلف در این رشته به امکان سنجی های اولیه مانند بازاریابی، اقتصادی و صنعتی اقدام می‌کنند و مسائل محتمل در کار را پیش بینی و راه حل های مهندسی ارائه می‌دهند.


اصفهانی پور خاطرنشان کرد: زمانی که یک مهندس صنایع به مسئله‌ای برخورد کند، ابتدا با تکنیک‌های تحلیل سیستمی، مشکل را به مسائل جزئی تر تجزیه می‌کند و سپس برای اجزا راهکارهای مناسب پیشنهاد می‌دهد. یک مهندس صنایع افراد با تخصص‌های مختلف را برای حل مسائل سازماندهی می‌کند و با ایجاد یکپارچگی، راهکارهای بهبود را پیشنهاد می‌دهد.

وی با بیان اینکه در طراحی سیستم‌ها مهندسان صنایع نقش مؤثری دارند، تاکید کرد: دانش آموختگان این رشته تنوع شغلی زیادی دارند و می‌توانند در شرکت‌ها و صنایع مختلفی فعالیت کنند. برخی دانشجویان دیگر رشته‌ها پس از چند ترم از تحصیل خود، متقاضی تغییر رشته به مهندسی صنایع هستند. چرا که این رشته بازار کار خوبی دارد.

وی عنوان کرد: این دانشکده به دلیل افزایش فضای فیزیکی از امکانات بسیار مناسبی نظیر سایت‌های کامپیوتری مجهز، سالن آمفی تئاتر با تجهیزات خوب، اتاق شورا، سالن مطالعه و کلاس‌های بزرگ و با امکانات مناسب آموزشی برخوردار است.

رئیس دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت گفت: باتوجه به اینکه کشور با مشکل اشتغال مواجه است، در این دانشکده مرکز تخصصی نوآوری مهندسی صنایع راه اندازی شد تا در این مرکز فضای مناسب برای استقرار تیم‌های فناورانه فراهم شود. برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر محلی برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان است، اما به دلیل کمبود فضا در این برج قرار است در سطح دانشکده‌ها فضایی برای استقرار و فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه برای دانشجویان به صورت تخصصی ایجاد شود که برخی دانشکده‌های دانشگاه این فعالیت را آغاز کردند و دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت نیز در این مسیر حرکت کرده است.

وی افزود: در مرکز تخصصی نوآوری مهندسی صنایع این دانشکده تاکنون ۲ تیم فناورانه در حال استقرار هستند که برنامه داریم با اختصاص فضای بیشتر تعداد این تیم‌ها را افزایش دهیم. همچنین براساس مذاکراتی که با مراکز مختلف داشتیم، برنامه‌های حمایتی از خارج از دانشگاه برای این مرکز فراهم می‌کنیم. در این مرکز براساس فراخوان ایده، تیم‌هایی شکل می‌گیرند و پس از چندماه فعالیت و حمایت‌های آموزشی لازم، اگر ایده منجر به کسب و کار شود، این تیم‌ها به مرکز رشد دانشگاه معرفی خواهند شد.

اصفهانی پور عنوان کرد: این تیم‌ها متشکل از دانشجویان دانشکده هستند، اما برنامه داریم بستری برای حمایت از دانشجویان بیرونی هم فراهم کنیم. در این دانشکده براساس سیاست‌های دانشگاه، رسالت مهارت افزایی و افزایش اشتغال را دنبال کنیم. در حوزه‌های سلامت، مالی، مدیریت پروژه، لجستیک و زنجیره تأمین برنامه راهبردی داریم و تلاش می‌کنیم با برقراری ارتباط با صنایع مختلف در این زمینه‌ها فعالیت کنیم. همچنین دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت مختلفی در قالب آموزش‌های آزاد برگزار می‌شود که به شرکت کنندگان در این دوره‌ها گواهی نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: در این دانشکده مرکز مهندسی فرآیندهای کسب و کار راه اندازی شده که دارای یک استاد همکار است و در حوزه فرآیند کاوی فعالیت می‌کند.

اصفهانی پور با اشاره به برگزاری مراسم اعطای جایزه ملی لجستیک در دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت گفت: جایزه ملی لجستیک اولین جایزه‌ای است که در این حوزه در کشور طراحی شده و در حال اجرا است. این جایزه به شرکت‌های فعال در حوزه لجستیک اعطا می‌شود. این جشننواره با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بازرگانی، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهموری اسلامی و برخی سازمان‌های دیگر و البته با حمایت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مهر ماه برگزار می‌شود.

اصفهانی پور خاطرنشان کرد: این دانشکده در حوزه لجستیک از طریق تفاهم نامه‌ای که با سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی دارد، با دانشگاه دلفت هلند همکاری داشتیم و موفق به برگزاری چهار دوره آموزشی شدیم. قرار است آموزش‌های تکمیلی شرکت کنندگان این دوره‌ها در کشور هلند برگزار شود. این دانشکده همچنین با مرکز مالی ایران و سازمان ملی بهره وری ایران نیز در راستای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری خود تفاهم نامه همکاری دارد.

منبع :