آلودگی صوتی دریاها به صدف‌های دریایی آسیب می‌زند

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه‌های نپیر و هریوت نشان می‌دهد آلودگی صوتی دریاها که ناشی از عبور و مرور مکرر کشتی هاست به صدف‌های دریایی آسیب زده و در آنها احساس فشار و استرس ایجاد می‌کند.

آلودگی صوتی دریاها به صدف‌های دریایی آسیب می‌زند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از یاهونیوز، تحقیقات پژوهشگران دانشگاه های نپیر و هریوت نشان می دهد آلودگی صوتی دریاها که ناشی از عبور و مرور مکرر کشتی هاست به صدف های دریایی آسیب زده و در آنها احساس فشار و استرس ایجاد می کند. دانشمندان بر این باور هستند که اگر چه این رویداد خطر فوری برای آینده صدف ها ایجاد نمی کند، اما می تواند بر روی میزان رشد آنها تاثیر منفی بگذارد و حتی باعث کاهش تنوع صدف های دریایی شود.

آلودگی صوتی دریاها به صدف‌های دریایی آسیب می‌زند

بررسی های علمی قبلا تاثیر منفی آلودگی صوتی دریاها بر روی گونه های مختلف دریایی مانند وال ها، دلفین ها و غیره را به اثبات رسانده بود، اما این اولین بار است که مشخص می شود حتی موجودات کوچکی مانند صدف ها نیز از آلودگی صوتی حاصل از فعالیت کشتی ها رنج می برند.

نکته جالب این است که صدفها فاقد گوش هستند، اما انها قادر به درک تغییرات سطح صدا در محیط زندگی خود می باشند. صدف های جمع آوری شده در سواحل ادینبورگ انگلیس که برای انجام این مطالعه مورد استفاده قرار گرفته اند، همگی در برابر الودگی صوتی آسیب پذیر بوده اند.

صدف نه تنها از نظر تجاری و اقتصادی یکی از موجودات دریایی ارزشمند است، بلکه نقش مهمی در نظام اکولوژیک طبیعت ایفا کرده و در زمینه تصفیه آب هم نقش مهمی بازی می کند.

منبع :

مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور 98

با رتبه ام در کنکور 98 احتمال دارد در چه رشته و دانشگاهی قبول شوم؟
پاسخ به سوال های شما درباره سهمیه ها ،پردیس ،شبانه ، غیر انتفاعی و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید