رتبه 44 انسانی:تابستان سال کنکور را چگونه گذراندم؟

تابستان سال کنکور را چگونه گذراندم؟ فائزه کریمی، رتبه 44 کنکور انسانی 97 دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی

رتبه 44 انسانی:تابستان سال کنکور را چگونه گذراندم؟

تابستان سال کنکور را چگونه گذراندم؟

فائزه کریمی، رتبه 44 کنکور انسانی 97

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی

درحال حاضر، شما داوطلبان کنکور 99 در حال گذراندن آخرین تابستان دوران دانش آموزی خود هستید و قطعا در نظر دارید که بهترین تابستان عمرتان را در این سه ماه رقم بزنید اما آنچه که ذهن بسیاری از شما را به خود مشغول کرده این است که آیا میتوان شروع سال کنکور را تا مهرماه به تعویق انداخت؟

شاید هیچ پاسخ قطعی ای در این باره وجود نداشته باشد و چه بسا افرادی که تابستان سال کنکور را تنها به تفریح گذراندند و با کار سخت تر در ماه های بعد به جبران زمان از دست رفته پرداختند و میان رتبه ها درخشیدند و چه بسا کسانی که کار خود را از تابستان شروع کردند و به همان رتبه های آینده ساز رسیدند و حتی هستند در این میان کسانی  که از هیچ راهی نتیجه دلخواه برایشان حاصل نشد.

انتخاب زمان شروع، از دو جنبه قابل بررسی است:

جنبه اول که مربوط به منطق پیشروی در سال کنکور است:

برنامه منطقی برای سال کنکور این است که شما در تابستان به مطالعه دروس پایه که قبلا هم خوانده شده بپردازید و در کنار دوره دروس به حل تست های آن ها بپردازید تا حداقل به تسلط نسبی در تست پایه ها برسید و از مهر تا فروردین را هم به مطالعه و تست دروس سال دوازدهم و در کنار آن مرور برخی دروس پایه اختصاص دهید و از فروردین ماه هم به دوره و تست و هر سه پایه بپردازید.


این محور، کلیت یک برنامه درسی متعادل را تشکیل میدهد نکته اساسی در مورد برنامه ریزی تعادل است اینکه شما یک هفته درس نخوانید و در هفته بعد ساعت مطالعه استاندارد مطابق با ظرفیت خود را دو برابر کنید نامتعادل و آسیب زننده است. این نکته فقط در مورد بازه زمانی یک هفته نیست اینکه شما در سه ماه اول سال کنکور استراحت کنید و در سه ماه دوم فشار بیش از حدی را در برنامه درسی خود تحمل کنید خستگی شما را زیاد میکند و ممکن است در دوران نوروز عواقب جدی خود را نشان دهد.

 خلاصه ی همه این تفسیر ها همان مثال به نظر ساده همیشگی است که پیچیدگی های بسیاری را برای ما روشن میکند:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

 رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

کلید پیروزی در برابر سنگینی کار کنکور تقسیم فشار در کل یک سال است پس کار عاقلانه تر این است که در تابستان مقداری تلاش کنید تا طعم آرامش را در طول سال تحصیلی دوازدهم، بچشید.

و اما جنبه روحی و شخصیتی

در رشته انسانی بارها دیده ایم که برخی داوطلبان کار  خود را از عید شروع میکنند و به بهترین نتیجه ممکن میرسند و شاید شما با دیدن اینگونه افراد به خود اطمینان دهید که هیچ وقت برای شروع کردن دیر نمیشود اما سوال اینجاست که برای شروع کردن قبل از همه به چه چیزی احتیاج دارید؟

پاسخ روشن است:آرامش

 تا به حال به روز اول مهر فکر کرده اید؟

اگر در آن روز یکی از دوستان خود را ببینید که دروس پایه را در تابستان خوانده و میخواهد با قدرت شروع به مطالعه دروس سال دوازدهم کند، همچنان آرامشتان را حفظ میکنید در حالی که هنوز در نقطه صفر ایستاده اید و حتی ده قدم هم پیش نرفته اید؟

درست است که برای شروع حتی ماه مهر یا فروردین از لحاظ زمانی دیر نیست اما از نظر روانی هم همه چیز به همین سادگی است؟

تجربه سال کنکور مرا به این باور رساند که ساعت های طولانی مطالعه و تعداد تست بالا و تلاش های بی حد و مرز تنها با یک چیز به کلی هدررفته به حساب می آیند: عدم وجود آرامش که ناشی از عدم اطمینان به کافی بودن فرصت های باقی مانده و حصول نتیجه است.

اضطراب قاتل تمام تلاش های شماست پس با توجه به شناختی که از ویژگی های روانی خود دارید در مورد نقطه شروع خود تصمیم بگیرید چون حتی اگر در پاییز سه برابر ظرفیت تابستان هم درس بخوانید اگر آرامش و اطمینانی در مورد حصول نتیجه و به ثمر نشستن تلاشتان در شما نباشد همه چیز را از دست داده اید پس ریسک نکنید.اگر تصورتان از خودتان این است که قطعا در مهرماه وجود فرصت برای حصول موفقیت را باور میکنید و با اطمینان به اینکه زمان کافی دارید تابستان را جبران میکیند و برایتان هیچ اهمیتی ندارد که باقی هم قطارهایتان کجای راه ایستاده اند پس عواقب تهدید کننده ای در انتظار شما نیست اما اگر فکر میکنید که قرار است مدام به پیشروی های رقیبان خود در دوره ای فکر کنید که شما در آن  دست روی دست گذاشته بودید و میدانید که عقب ماندن از دیگران برای شما به معنای توقف ابدی است و به جای مقایسه خود با خود، بیشتر اهل مقایسه با دیگران، آن هم دیگران بالاتر از خودتان هستید پس درمورد تصمیم خود تجدید نظر کنید.

و اما نکته مهم آخر اینکه نباید در تابستان  آنقدر افراط کنید که در آغاز سال تحصیلی جدید آنقدر خسته باشید که به جای سه ماه تابستان، در سه ما پاییز استراحت کنید و نه اینکه به هیچ کتابی یک نگاه هم نکرده باشید و بعدا به مشکل دچار شوید.

به قول شاعر "اندازه نگه دار که اندازه نکوست"

اتفاقا در تابستان و مهم تر از آن در طی سال حتما به اندازه کافی استراحت کنید تا انرژی کافی برای ادامه راه داشته باشید ، شما کامپیوتر نیستید که اطلاعات را مرتبا دریافت کرده و استفاده کنید شما انسانید و برایتان خستگی یک امر طبیعی و نیاز به استراحت یک امر طبیعی تر است.

 مقدار ساعت مطالعه شما در تابستان مهم نیست مهم این است که بتوانید برنامه خود را تا حد زیادی عملی کنید، مثلا اگر قرار است منطق دهم را کامل بخونید و تست آن را هم بزنید حتما این کار را انجام دهید اینکه در چند ساعت انجام شود مهم نیست مهم کیفیت کار و عمل کردن به برنامه است، پس حتما برای خود یک برنامه متعادل هم بنویسید و آن را عملی کنید.

 بی برنامه پیش رفتن باعث میشود که شما هرگز نفهمید که تا به حال چه کرده اید و بعد از این چه باید بکنید.

فائزه کریمی
ارسال شده توسط : فائزه کریمی