تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال (2)

تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال (2) فائزه کریمی رتبه 44 کنکور انسانی

تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال (2)

فائزه کریمی رتبه 44 کنکور انسانی

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی 


تکنیک های آزمون برای کانونی های امسال -مقاله شماره 2

در مقاله شماره 1 این عنوان در مورد مهم ترین تکنیک آزمون یعنی مدیریت زمان صحبت کردیم در این مقاله میخواهیم نکات مهم دیگری را برای تجربه یک آزمون استاندارد بیان کنیم که اجرای آنها در کنارهم قطعا در پیشرفت شما موثر خواهد بود.

این نکات مربوط به زمان های قبل آزمون، حین آزمون و بعد از آن است:

  • 1-سعی کنید حتما مقدار صفحات مقرر شده برای هردرس در هرآ‍زمون را که در برنامه راهبردی ذکر شده است، قبل از چهارشنبه هفته ای که در آن آزمون برگزار میشود به اتمام برسانید.

اصطلاحا، بودجه (برنامه راهبردی) باید دوروز مانده به آزمون تمام شود و چهارشنبه و پنج شنبه قبل از آزمون فقط به دوره مطالب خوانده  شده اختصاص یابد.

دوره قبل از آزمون جزء الزامات نیست اما کمک زیادی به افزایش قابل توجه تراز کل و تراز هر درس شما خواهد کرد گذشته از این هدف شما صرفا، آزمون نیست و نباید از هدف اصلی خود یعنی کنکور غافل شوید دوره مطالب از مجرّب ترین ابزارهاست برای اینکه مطالب از یادتان نروند و مدت طولانی تری در ذهن شما بمانند و تثبیت شوند.

روش دوره هردرس میتواند متفاوت با دیگری باشد، برای  دوره دروس تمرینی ، حل تست های آزمون غیرحضوری و تست های غلط و نکته دار از میان سوالاتی که قبلا برای هر درس حل کرده اید را پیشنهاد میکنم و برای دروس حفظی، علاوه برتست ها، روخوانی مجدد متن کتاب به صورت روزنامه وار، البته در صورت وجود زمان کافی!

الویت برای انتخاب شیوه دوره برای هرکس متفاوت است و ممکن است کسی نیاز زیادی به مرور متن کتاب داشته باشد و فرد دیگری به حل تست های غلط خود، اما پیشنهاد من بیشتر کردن روزهای دوره و انجام هرسه کار است.


2- سعی کنید حتما در شب قبل آزمون سوالات غلط و نکته دار آزمون قبل را در دروسی که تکرار میشوند یا افزایشی هستند مجددا حل کنید.

3-شب قبل آزمون زمان مناسبی برای بیدار ماندن و درس خواندن نیست.

کنکور آزمایشی با امتحانات مدرسه تفاوت بسیاری دارد و اولین و مهم ترین تفاوت آن طولانی بودن است.

این تفاوت ممکن است برای دانش آموزانی که فقط چندبار آن را تجربه کرده اند و هنوز به این روند عادت ندارند آزاردهنده باشد پس بهتر است شب قبل آزمون به اندازه کافی استراحت کرده باشید تا ذهن شما کشش بیشتری داشته باشد البته با وجود استراحت کافی، خستگی شما در ساعت آخر اولین آزمون هایتان کاملا طبیعی است اما نداشتن خواب کافی در شب قبل میتواند حس خستگی را مفرط کند این موضوع با مقایسه درصد دروس ابتدای دفترچه اختصاصی با دروس انتهای آن، کاملا روشن میشود.

البته با گذشت چند آزمون و عادت کردن به فرایند طولانی آن این مشکل به تدریج حل خواهد شد اما عدم استراحت کافی در شب قبل حتی برای کسانی که ده ها آزمون داده اند هم میتواند مشکل ساز باشد بنابراین سعی کنید در شب قبل آزمون به موقع بخوابید.3-موضوع بعدی خودداری از مطالعه در صبح آزمون است که قاعدتا ضرر آن بیش از منفعت است.

بازهم،موضوع به تفاوت آزمون و امتحان برمیگردد شما در آزمون ها باید به مجموعه سوالاتی پاسخ دهید که دامنه بسیار متنوعی دارند و مربوط به دروس متفاوتی هستند اگر شما نتوانید قبل از آزمون به ذهن خود آرامش دهید قطعا ذهن نمیتواند مطالب را مرتب کند و به برگه انتقال دهد، ورود اطلاعات جدید به ذهن در ساعات پیش از آزمون به معنای مختل کردن تمرکز شماست.

4-سعی کنید حتما نکات تغذیه ای را شب قبل آزمون و روز آن رعایت کنید.

بهتر است در شب قبل از غذاهای مناسب استفاده کنید ، در صبح آزمون صبحانه فراموش نشود حتی اگر به خوردن صبحانه عادت ندارید سال کنکور فرصت خوبی برای یادگیری عادت های درست مثل صبحانه خوردن و زود خوابیدن است. در طول آزمون هرگز منتظر نمانید تا گرسنه شوید و بعد به فکر خوردن خوارکی بیفتید وقتی شما گرسنه میشوید ذهنتان از کار میفتد وقتی مواد قندی میل میکنید حدودا 20 دقیقه طول میکشد تا قند به مغز شما برسد و شما عملا این 20 دقیقه را از دست داده اید خوراکی های سر آزمون برای رفع گرسنگی نیستند بلکه برای تامین مغزند.

پیشنهاد میکنم خوراکی های شما حتما شامل مواد قندی قطعه ای مثل شکلات و خرما و یا آجیل و مایعات خنک مثل آب و آبمیوه باشد، در آزمون حتما هنگام پاسخ دهی به آخرین درس عمومی شکلات یا خرما میل کنید هنگام پاسخ دهی به اولین دروس اختصاصی و بعد از هردرس تمرینی و مفهومی هم مرتبا خوراکی میل کنید تا دچار ضعف نشوید.5-حتما در طول آزمون مراقب تعداد غلط های خود باشید و به سوالاتی که میزان شک شما درمورد پاسخ آن ها زیاد است ترجیحا، جواب ندهید.

توصیه میکنم که در چند آزمون اول تمام سوالات شک دار خود را علامتدار کرده و در دفترچه (در پاسخ نامه به تست هایی که خیلی به آنها شک دارید پاسخ ندهید) به آن ها پاسخ دهید و بعد از آزمون ببینید که چقدر از پاسخ های شما به سوالات شک دار درست بوده است هرسه غلط یک پاسخ درست را از بین میبرد با این حساب متوجه میشوید که آیا باید به سوالات شک دار خود پاسخ دهید یا خیر!

بازهم تاکید دارم که این محاسبه در چند آزمون انجام شود تا از قطعی بودن نتیجه اطمینان حاصل کنید و اینکه درهرصورت به سوالاتی که شکتان درمورد آن ها خیلی زیاد است ترجیحا پاسخ ندهید.

6-نکته مهم دیگر دقت در وارد کردن پاسخ تست ها در پاسخ نامه است حتما پاسخ ها را بعد از هرسوال یا نهایتا بعد از هر 5 سوال وارد پاسخ نامه کنید و حتما شماره سوال و جواب را چک کنید تا اشتباهی رخ ندهد.

7-نکته آخر مربوط به بعد از آزمون است سعی کنید حتما در روز بعد زمانی را به تحلیل آزمون اختصاص دهید و غلط های خود را جدی بگیرید و سعی کنید آن ها را یاد گرفته و تصحیح کنید آنچه حتی از خود آزمون مهم تر به نظر میرسد تحلیل آن است.

شما در آزمون ها شرکت میکنید تا خود را ارزیابی کنید و متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید تا نقاط ضعف را به قوت تبدیل کرده و نقاط قوت را حفظ کنید بنابراین عدم تحلیل آزمون به معنای عدم شرکت در ‌آزمون است.


و اما به عنوان آخرین مطلب توصیه میکنم از همین ابتدا، آزمون ها را جدی بگیرید به خصوص اگر جزو داوطلبان کنکور 99 هستید.

شما در کنکور سراسری دقیقا همانگونه خواهید بودید که عملکردتان در آزمون ها به شما آموخته است.

درصورتی که مقاله شماره یک این عنوان را مطالعه نکرده اید کلیک کنید.

تکنیک های آزمون برای کانونی های امسال (1)