تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال(1)

تکنیک‌های آزمون برای کانونی هایی که امسال به ما پیوستند-بخش اول

تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال(1)

فائزه کریمی رتبه 44 کنکور انسانی

دانشجوی رشته روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی 


تکنیک های آزمون برای کانونی های امسال-مقاله شماره یک

به زودی برخی از دانش آموزانی که به تازگی سال تحصیلی یازدهم را به پایان رسانده اند و در واقع داوطلبان کنکور 99 محسوب میشوند یا حتی دانش آموزان پایه های دیگر که تابستان امسال کانونی شدند قرار است برای اولین بار شرکت در آزمون های آزمایشی را تجربه کنند و قطعا به دلیل عدم آشنایی با فضای آزمون ها دچار سردرگمی هستند، بنابراین بهتر است برخی تکنیک های فرآیند آزمون را قبل از شروع آزمون ها فرا بگیرند.

مهم ترین مشکل دانش آموزان بخصوص در اولین آزمون هایشان ، کمبود زمان است که خود باعث اضطراب و از دست دادن تمرکز و گاه به طور کل، از دست دادن آزمون میشود ، بنابراین مهم ترین تکنیک برای تجربه یک آزمون خوب، تکنیک مدیریت زمان است که شامل سه مرحله ی ضربدر-منها، زمان های نقصانی و استراتژی بازگشت می باشد.

مدیریت زمان با باز کردن دفترچه سوالات آغاز میشود و تا پایان آزمون شما را همراهی میکند.

اولین گام این است که شما قبل از شروع پاسخ گویی به سوالات هر درس، تمام سوالات آن درس را در حد یک دقیقه و با سرعت نگاه کنید و بعد، شروع به پاسخ گویی کنید.

حال تنها باید به آن دسته از سوالاتی پاسخ دهید که از دید خودتان آسان هستند و وقت زیادی نمی خواهند و سوالاتی که بلد نیستید را با علامت منها و سوالاتی که وقتگیر یا فراموش شده هستند را با علامت ضربدر رها کنید، این کار در واقع اجرای گام اول مدیریت زمان یعنی تکنیک ضربدر-منهاست.

برای اجرای این گام تنها قدرت تشخیص شماست که اهمیت دارد اینکه شما بتوانید تشخیص دهید کدام سوالات برای شما آسان هستند و کدام سوالات دشوار و وقتگیر و مهم تر از همه کدام سوالات را بلد هستید و کدام را نه!

در واقع در اجرای این گام کسی موفق است که بتواند سوالات را به درستی و با سرعت در ذهن خود دسته بندی کند.


گام بعدی همراه با گام اول، به صورت خودکار انجام میشود وقتی شما نخواهید به تمام سوالات یک درس پاسخ دهید و از طرف دیگر آن سوالاتی هم که پاسخ میدهید جزء سوالات آسان باشند قاعدتا، زمانی کمتر از مقدار مقررشده برای هر درس را به پاسخ گویی اختصاص میدهید، اما آنچه مهم است اینکه شما بتوانید درباره از پبش تصمیم بگیرید، مثلا بر اساس توانایی هایتان قرار بگذارید که من هنگام حل سوالات آزمون به جای اختصاص دادن 20 دقیقه به سوالات دینی، در 10 دقیقه سوالات آسان این درس را پاسخ میدهم و 10 دقیقه باقی مانده را ذخیره میکنم.

راه دیگر هم این است که به جای تعیین زمان های نقصانی شخصی بر اساس توان خودتان، بر اساس زمان های نقصانی از پیش تعیین شده که برای دروس عمومی در عکس مشاهده میشود پیش بروید که البته همیشه شخصی سازی عاقلانه تر است چرا که هرکس ویژگی های مربوط به خود را دارد که عمومیت نمی یابند.


در واقع تکنیک زمان های نقصانی به این معنا است که شما به جای استفاده از تمام زمان یک درس مقداری از آن را ذخیره کنید.

مرحله سوم مدیریت زمان مربوط به انتهای دفترچه عمومی و اختصاصی است وقتی که شما به سوالات بدون علامت آخرین درس دفترچه (عمومی یا اختصاصی) پاسخ دادید اگر طبق زمان های نقصانی پیش رفته باشید مقداری زمان ذخیره شده دراختیار دارید، حال شما دو امتیاز مهم در اختیار دارید که باعث ازبین رفتن اضطرابتان میشود:

اول اینکه اطمینان دارید که به تمام سؤالات آسان تمام دروس پاسخ داده اید وهیچ درسی را اصطلاحا «صفر» نگذاشته اید.

دوم اینکه زمان ذخیره شده ای در اختیار دارید که به اصطلاح آقای قلمچی برایتان مانند یک جایزه است و میتوانید با استفاده از آن دست به انتخاب زده و به سوالاتی پاسخ دهید که شانس بیشتری در آن ها دارید.

این درواقع همان استراتژی بازگشت به سوالاتی است که علامتدار کرده بودید اینجاهم دقیقا قدرت تشخیص شماست که به کمکتان می آید این یعنی شما باید بدانید که مثلا در دفترچه عمومی، شانس شما در پاسخ گویی به سوالات شمارشی ضربدردار ادبیات بیشتر است یا سوالات آیات دینی که برای شما علامت منها دارند  یا اینکه شانس شما درمورد هردو به یک اندازه است.

بهتر است بعد از اتمام سوالات هر دفترچه، قبل از بازگشت، زمان ذخیره شده خود را تقسیم کرده و قبل از استفاده از آن درمورد نحوه اختصاص آن به دروس مختلف تصمیم بگیرید و براساس آن عمل کنید مثلا بدانید که قرار است 5 دقیقه به درک مطلب عربی،3 دقیقه به سوال تکواژهای ادبیات و 9 دقیقه به کلوزتست زبان اختصاص دهید.


نکته مهم آخر درمورد استراتژی بازگشت اینکه سعی کنید از زمان ذخیره شده کوتاه اما باارزشتان به درستی استفاده کنید و تکنیک های مدیریت زمان را به گونه ای اجرا کنید که بعد از اتمام آزمون با اطمینان خاطر بگویید که من به تمام سوالاتی که بلد بودمپاسخ دادم.

و اما بعد از مدیریت زمان که سخت ترین و مهم ترین تکنیک برای آزمون دادن است نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن ها قبل از آزمون باید رعایت شوند. 


مقاله شماره 2 تکنیک های آزمون را حتما در سایت کانون دنبال کنید.

تکنیک‌های آزمون برای کانونی‌های امسال (2)