بخشی از مسئولیت را بر عهده‌ی فرزندتان بگذارید

هر سال با شروع فصل تابستان و آغاز تعطیلات مدارس، نحوه‌ی غنی‌سازی اوقات فراغت فرزندان یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از والدین می‌شود.

بخشی از مسئولیت را بر عهده‌ی فرزندتان بگذارید

هر سال با شروع فصل تابستان و آغاز تعطيلات مدارس، نحوه‌ی غني‌سازي اوقات فراغت فرزندان يکي از دغدغه‌هاي اصلي بسياري از والدين مي‌شود. عده‌اي معتقدند بايد فرزندان را به حال خود گذاشت تا هر جور راحت‌اند اين سه ماه را سپري کنند و در مقابل، برخي از والدين نيز بر اين باورند که بايد از لحظه لحظه‌ی اين روزها استفاده کرد؛ بر اين اساس فرزند خود را در کلاس‌هاي متنوع آموزشي از زبان و نقاشي و تئاتر گرفته تا کلاس موسيقي و فوتبال و... ثبت نام مي‌کنند و فرقي براي‌شان نمي‌کند که فرزندشان به اين رشته‌ها علاقه‌مند است يا خیر.

مدتی از تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی می‌گذرد و دانش‌آموزان فرصت داشته‌اند تا بعد از یک دوره استراحت و رفع خستگی برای روزهای باقی‌مانده‌ی تابستان برنامه‌ریزی کنند؛ البته مسئولیت بیش‌تر این کار بر عهده‌ی والدین خواهد بود. این‌که در برنامه‌ریزی ویژه‌ی این ایام باید به چه موارد و نکاتی توجه کرد تا در پایان سه ماه تعطیلی فرزندان شما بیش‌ترین بهره را از این ایام ببرند و با انرژی زیاد سال تحصیلی را آغاز کنند اهمیت بسزایی دارد.
ثبت نام در کلاس‌های مختلف آموزشی، نخستین گزینه‌ای است که در ذهن والدین شکل می‌گیرد. بسیاری از خانواده‌ها در این ایام ترجیح می‌دهند فرزندشان به کلاس‌های آموزشی برود و درس‌های سال آینده را پیش از نشستن پشت نیمکت‌های مدرسه بیاموزد. این رفتار می‌تواند انگیزه‌ی او به فراگیری و میزان دقت به مفاهیم درسی را تا حد زیادی افزایش دهد. ضمن این‌که آموختن موضوعات درسی جلوتر از برنامه‌ی نظام آموزشی موجب می‌شود با این مفاهیم آشنا شود و با دقت لازم در طول سال تحصیلی، به آن‌چه معلم تدریس می‌کند گوش دهد. در کنار این کلاس‌ها گاهی اوقات یک کلاس فوق برنامه‌ی هنری یا ورزشی را برای فرزند خود در نظر بگیرید. برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه‌ی اول باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید تا هم خسته نشود و هم مفاهیم درسی را خوب یاد بگیرد.