رتبه‌های برتر کنکور 95 از هفته‌ی آخر خود می‌گویند

برنامه‌ی شما در هفته‌ی آخر چه بود؟ در هفته‌ی آخر چه کار کردید؟

رتبه‌های برتر کنکور 95 از هفته‌ی آخر خود می‌گویند

میزگردی با حضور رتبه‌های برتر کنکور 95

- مهتا ستاریان، رتبه‌ی 5 تجربی کشور از ملکان (پزشکی دانشگاه تهران- 3 سال کانونی)

- فاطمه ابوالی، رتبه‌ی 30 انسانی منطقه‌ی 2 از گرمسار (آموزش ابتدایی دانشگاه فرهنگیان- 6 سال کانونی)

- علیرضا آروین، رتبه‌ی 4 تجربی کشور از یاسوج (پزشکی دانشگاه تهران- 8 سال کانونی)

- محمدجواد براتی‌مقدم، رتبه‌ی 3 تجربی منطقه‌ی 2 از شیروان (پزشکی دانشگاه تهران- 3 سال کانونی)

- ایمان رمضانی، رتبه‌ی 5 ریاضی منطقه‌ی 3 از طبس (برق دانشگاه صنعتی شریف- 6 سال کانونی)

- رضا رمضانپور، رتبه‌ی 4 ریاضی منطقه‌ی 2 از آستانه اشرفیه (برق دانشگاه صنعتی شریف- 5 سال کانونی)

- سجاد عشقعلی، رتبه‌ی 206 ریاضی از ساوه (مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف- از سوم دبستان کانونی بوده)

- مرتضی علیخانی، رتبه‌ی 5 ریاضی منطقه‌ی 2 از ساوه (برق دانشگاه صنعتی شریف- از پنجم دبستان کانونی بوده)

برنامه‌ی شما در هفته‌ی آخر چه بود؟

مهتا: قبل از آزمون آخر کانون کمی نگران نتیجه بودم؛ زیرا اگر طبق انتظارم نمی‌شد تأثیر بدی بر روحیه‌ام در هفته‌ی آخر می‌گذاشت. خوشبختانه در آزمون آخر رتبه‌ی 4 شدم. در طول هفته اغلب وقتم را به مباحثی که فرّار بود اختصاص دادم؛ مثل تاریخ ادبیات و لغات. هم‌چنین برای زمین‌شناسی که کار ویژه‌ای برایش نکرده بودم وقت گذاشتم. درکل در هفته‌ی آخر روحیه‌ی خوبی داشتم و برایم با هفته‌های دیگر فرقی نداشت. من از شنبه تا سه‌شنبه هر روز یک آزمون جامع کار کردم اما بیش‌تر وقتم را صرف استراحت کردم تا انرژی‌ام را برای کنکور ذخیره کنم.

فاطمه: متأسفانه در هفته‌ی آخر عملکرد خوبی نداشتم. در سه آزمون جامع کانون به ترتیب رتبه‌های 23، 8 و 18 کسب کردم. اشتباهی که داشتم این بود که در درس خواندن وسواس داشتم و همیشه احساس می‌کردم برخی مطالب را فراموش خواهم کرد. با این‌که پشتیبانم گفته بود که تورق سریع داشته باشم اما از 34 کتاب رشته‌ی انسانی، 19 کتاب را روخوانی کردم و نرسیدم بقیه‌ی درس‌ها را مرور کنم. هفته‌ی آخر دیگر آزمون کار نکردم و تورق سریع نداشتم. درسی که اغلب دانش‌آموزان انسانی با آن چالش دارند فلسفه است. من آن را کامل خوانده بودم اما درسی نیست که بتوان صددرصد بر آن تسلط پیدا کرد. کار اشتباه من دوباره‌خوانی بعضی از درس‌ها و نرسیدن به برخی دیگر بود.

فاطمه ابوالی، رتبه‌ی 30 انسانی منطقه‌ی 2 از گرمسار


علیرضا: من در دوران جمع‌بندی افت داشتم ولی آخرین آزمون جامع کانون بهترین نتیجه‌ی دوران جمع‌بندی را گرفتم. بعد از این آزمون سعی کردم روندی را که برای پیشرفت در دوران جمع‌بندی داشتم ادامه دهم و به سمت تورق سریع نرفتم. رتبه‌ی کنکورم نسبت به آزمون‌های جامع‌ بهتر شد ولی اشتباهم این بود که در هفته‌ی آخر به جای این‌که فرمول‌های ریاضی را مرور کنم آزمون می‌دادم و اغلب نزده‌ها و غلط‌هایم به این دلیل بود که هفته‌ی آخر مرور نکردم. در درس زیست‌شناسی فقط بعضی از درس‌ها را تورق سریع کردم و چند سؤالی که نتوانستم در کنکور جواب بدهم مربوط به درس‌هایی بود که تورق سریع نداشتم. من تا روز سه‌شنبه آزمون جامع از یک درس خاص می‌دادم. برای مرور عمومی‌ها هم از پاسخ‌نامه‌ی کتاب زرد عمومی و یادداشت‌هایی که خودم اضافه کرده بودم استفاده کردم.

علیرضا آروین، رتبه‌ی 4 تجربی کشور از یاسوج


محمدجواد: همان طور که گفتم در دومین آزمون جامع کانون، در روش‌هایم آزمون و خطا کردم و باعث افت نتیجه‌ام شد و نگران آزمون سوم بودم. خوشبختانه در آزمون آخر 13 کشور شدم. پنج روز هفته شامل 10 نیم‌روز بود که آن را به 5 نیم‌روز تقسیم کردم. 4 نیم‌روز آن را به درس‌های اختصاصی و یک نیم‌روز را به عمومی‌ها اختصاص دادم. سعی می‌کردم سریع‌تر مرور کنم تا همه‌ی درس‌ها را پوشش بدهم. منبع اصلی من برای تورق سریع در درس ریاضی خلاصه‌هایم بود اما برای درس‌های دیگر از کتاب درسی استفاده کردم.

محمدجواد براتی‌مقدم، رتبه‌ی 3 تجربی منطقه‌ی 2 از شیروان


ایمان: در هفته‌ی آخر به داشته‌هایم اتکا کردم. آزمون‌های جامع کانون خیلی به من کمک کرد. در اولین آزمون جامع کانون رتبه‌ام 41 شد ولی در آزمون دوم و سوم به ترتیب رتبه‌های 11و 21 را کسب کردم. این روند رشد به من آرامش داده بود. در هفته‌ی آخر ساعت خوابم را تنظیم کردم. شب‌ها زودتر می‌خوابیدم و صبح‌ها هم زودتر بیدار می‌شدم. شب‌ها نیم‌ساعت ورزش می‌کردم و باعث می‌شد راحت‌تر بخوابم. برای تورق سریع از خلاصه‌نویسی‌هایم استفاده کردم. سه روز مانده به کنکور آزمون سراسری 94 را کار کردم و بعد از آن استراحتم را بیش‌تر کردم و در کنار آن خلاصه‌هایم را مرور کردم.

ایمان رمضانی، رتبه‌ی 5 ریاضی منطقه‌ی 3 از طبس


رضا: من در اولین آزمون جامع کانون به دلیل استرس افت کردم و رتبه‌ام 84 شد. روش‌های عجیبی که در این‌ آزمون انجام دادم نتیجه‌ی خوبی برایم نداشت اما در آزمون‌های بعدی آن را جبران کردم. در دو آزمون دیگر به ترتیب رتبه‌ی 18 و 19 شدم و در کنکور نیز رتبه‌ی 19 کشور را کسب کردم. در هفته‌ی آخر علاوه بر آزمون‌های جامع برای هر درس، خودم را ارزیابی کردم که اگر سؤالات به روش دیگری طرح شوند پاسخ‌ آن‌ها را به یاد دارم یا خیر. به طور مثال تاریخ ادبیات را به صورت پراکنده از خودم آزمون گرفتم تا مطمئن شوم فراموش نکرده‌ام. سه روز اول هفته بیش‌تر درس خواندم و سه روز دیگر بیش‌تر استراحت کردم.

رضا رمضانپور، رتبه‌ی 4 ریاضی منطقه‌ی 2 از آستانه اشرفیه


سجاد: نتیجه‌ام در سه آزمون جامع کانون به ترتیب 270، 60 و 80 شد. وقتی آزمون آخر را دادم آن را تحلیل کردم. روز بعد اشتباهاتم را دسته‌بندی کردم و از روز یک‌شنبه مباحثی را که اشکال داشتم مرور کردم. موضوع دیگر مربوط به ساعت خوابم است. من در هفته‌ی آخر منظم‌ترین ساعت خواب را داشتم. از دوشنبه به بعد فقط استراحت کردم.

سجاد عشقعلی، رتبه‌ی 206 ریاضی از ساوه


مرتضی: من در آزمون‌های جامع روند رو به رشدی داشتم؛ چون هر چه می‌گذشت تعداد آزمون‌های بیش‌تری کار می‌کردم. در آزمون‌های جامع کانون به ترتیب رتبه‌های 21، 15 و 8 شدم. در هفته‌ی‌ آخر کنکور خارج کشور 94 را کار کردم تا با سبک سؤالات نزدیک به کنکور آشنا شوم. سرعت درس خواندن من خیلی کم بود و وسواس داشتم و اگر می‌خواستم تورق سریع کنم شاید یک درس را هم نمی‌رسیدم تمام کنم؛ بنابراین اولویت‌بندی کردم و از هر درس مباحث خاصی را برای مرور انتخاب کردم. دفترچه‌ای را که برای نکات تهیه کرده بودم در دو روز آخر خواندم. سعی کردم هفته‌ی آخر خواب منظمی داشته باشم.

مرتضی علیخانی، رتبه‌ی 5 ریاضی منطقه‌ی 2 از ساوه

میزگردی با حضور رتبه‌های برتر کنکور 95