قهرمان فصل آخر: هومن نکونام، رتبه‌ی 161 تجربی

کسانی هم که در کنکور رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند، تقریباً همین کار را می‌کنند. زمانی که رقیب‌هایشان به ناامیدی فکر می‌کنند، آن‌ها به تلاش خودش ادامه می‌دهند.

قهرمان فصل آخر: هومن نکونام، رتبه‌ی 161 تجربی

هومن نکونام، رتبه‌ی ۱۶۱ تجربی منطقه‌ی ۲ سال ۹۷، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

روزهای آخر، پیشرفتم را به چشم می‌دیدم

از مایکل شوماخر پرسیدند راز موفقیتش چه بوده و او در جواب می‌گوید: «هنگامی که سر پیچ‌ها همه ترمز می‌کردند، من گاز می‌دادم.» کسانی هم که در کنکور رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند، تقریباً همین کار را می‌کنند. زمانی که رقیب‌هایشان به ناامیدی فکر می‌کنند، آن‌ها به تلاش خودش ادامه می‌دهند. من هم در این ماه‌های آخر ناامیدی به سراغم می‌آمد اما می‌دانستم که همه وضعیت مشابه من را دارند و در صورتی می‌توانم از بقیه سبقت بگیرم که به توانم اضافه کنم و ناامید نشوم. در مصاحبه با برترها خوانده بودم که آقای قاسمی‌نژاد، رتبه‌ی ۱ تجربی سال ۹۶، هم ناامید شد.

در دوران عید ساعت مطالعه‌ام را به‌شدت افزایش دادم و بعد از آن تمام توانم را صرف کردم. در آزمون‌های جمع‌بندی ترازهایم به‌صورت پلکانی پیشرفت کرد. اولین آزمون، ترازم ۶۸۰۰ شد. تراز دومین آزمونم ۷۰۰۰ و آخرین آزمون ۷۴۰۰ شد و رتبه‌ی کنکورم از این آزمون هم بهتر شد. ماه‌ها و هفته‌های آخر پیشرفت خودم را به چشم می‌دیدم. من سعی کردم فقط در همین آزمون‌ها شرکت کنم و به‌جای اینکه خودم را با بقیه مقایسه کنم، خودم را با خودم بسنجم.

برای دوران جمع‌بندی برنامه‌ی منسجمی داشتم و ساعت مطالعه‌ام به ۱۳ ساعت هم رسید. دو نوع پیشرفت داریم. یکی پیشرفت در نمره و تراز است و یکی هم پیشرفت در شناخت سؤالات. مثلاً در درس عربی توانستم به سطح خوبی برسم؛ اما شناختم نسبت به پاسخ‌گویی به سؤالات آن بیشتر شد. سقف نمره‌ی عربی من ۶۰ بود؛ اما فهمیدم باید روشم را تغییر دهم. در دوران جمع‌بندی شناختم بیشتر شد و پیشرفت کردم و در کنکور نمره‌ام ۸۰ شد. در زیست هم میانگین‌نمره‌ام ۷۰ بود و در کنکور به ۸۸ رسید. درس ادبیات برایم سخت بود و چون نمی‌توانستم به سؤالات لغت و تاریخ‌ادبیات جواب بدهم، دلسرد شده بودم. در دوران جمع‌بندی چون هر روز از آن تست کار کردم، به نمره‌ی ۶۷ رسیدم. در کل بهترین نتیجه‌ام را در کنکور گرفت.

قهرمان فصل آخر: هومن نکونام، رتبه‌ی ۱۶۱ تجربی