قهرمان پیشرفت: فائزه محمدی‌دانا، از 5107 سال 96 تا 999 سال 97

فائزه محمدی‌دانا هستم از شهر قم. در سال 96 برای اولین بار در کنکور شرکت کردم و رتبه‌ام 5107 تجربی منطقه‌ی 2 شد. در سال 97 دوباره کنکور دادم و این بار رتبه‌ی 999 را کسب کردم.

قهرمان پیشرفت: فائزه محمدی‌دانا، از 5107  سال 96 تا 999 سال 97

گفت‌وگو با فائزه محمدی‌دانا از قم

از رتبه‌ی ۵۱۰۷ سال ۹۶ تا رتبه‌ی ۹۹۹ سال ۹۷فائزه محمدی‌دانا در یک نگاه

شهر: قم

سال‌های حضور در کانون: سال چهارم و یک سال فارغ‌التحصیل به‌مدت ۲ سال

رتبه‌ی قبولی سال ۹۶: ۵۱۰۷ تجربی منطقه‌ی ۲

رتبه‌ی قبولی سال ۹۷: ۹۹۹ تجربی منطقه‌ی ۲

رشته‌ی قبولی: دندان‌پزشکی دانشگاه قم

شغل پدر: دستیار دندان‌پزشک

شغل مادر: پرستار

قهرمان پیشرفت: فائزه محمدی‌دانا، از 5107  سال 96 تا 999 سال 97


لطفاً خودت را معرفی کن.

فائزه محمدی‌دانا هستم از شهر قم. در سال ۹۶ برای اولین بار در کنکور شرکت کردم و رتبه‌ام ۵۱۰۷ تجربی منطقه‌ی ۲ شد. در سال ۹۷ دوباره کنکور دادم و این بار رتبه‌ی ۹۹۹ را کسب کردم و الان دانشجوی دندان‌پزشکی دانشگاه قم هستم.

کی تصمیم گرفتی که دوباره در کنکور شرکت کنی؟

سال ۹۶ مهارت آزمون‌دادن را بلد نبودم. با اینکه اختصاصی‌ها را خیلی خوب خوانده بودم، در جلسه‌ی کنکور از فشار استرس حالم بد شد و کنکور را خراب کردم.

خرداد سال ۹۶ را به خاطر داری؟ در آزمون‌های جامع خرداد هم شرکت کردی؟

در سال ۹۶ آزمون‌ها را جدی نگرفتم و در آزمون‌های جامع خرداد هم شرکت نکردم. فکر می‌کردم چون طبق برنامه‌ام جلو رفته‌ام آمادگی کافی دارم. وقتی نتایج اعلام شد، انتظارش را نداشتم و تصمیم گرفتم دوباره در کنکور شرکت کنم.

برای سال دوم، چه تصمیمات جدیدی گرفتی؟

تصمیم گرفتم در همه‌ی آزمون‌های کانون شرکت کنم، حتی اگر مریض شوم. مشکل اصلی من همین آزمون‌ندادن‌ها بود. کار دیگری که کردم تغییر منابع بود و تصمیم گرفتم از کمک مشاور هم بهره بگیرم.

از چه زمانی به‌طور جدی درس‌خواندن را شروع کردی؟

از اول مهرماه دوباره شروع کردم.

سال ۹۶ میانگین‌ترازت چند بود؟

حدود ۶۴۰۰.

اولین آزمون سال ۹۷ را با چه ترازی شروع کردی؟

با تراز حدود ۷۰۰۰ شروع کردم و شروع خوبی برایم بود.

کسی را می‌شناختی که شرایط تو را داشته باشد و بتواند به تو کمک کند؟

مشاورم دانشجوی دندان‌پزشکی بود و او هم شرایط من را پشت سر گذاشته بود و الگوی خوبی برایم بود.

سال دوم چه فراز‌ها و نشیب‌هایی را تجربه کردی؟

در دوران عید به دلایلی روحیه‌ام به هم ریخت و باعث شد ترازم افت کند. قبل از عید همه‌ی ترازم بالای ۷۰۰۰ بود؛ اما در عید به زیر ۷۰۰۰ رسید.

بعد از این افت، چگونه خودت را پیدا کردی؟

مشاور و پدر و مادرم سهم بسزایی در این موضوع داشتند. این اتفاق برایم زنگ‌خطر شد که جدی‌تر ادامه دهم. اواخر فروردین به حالت قبل برگشتم و این اتفاق را هم به‌خوبی از سر گذراندم.

دوران جمع‌بندی چه‌کار کردی؟

سال ۹۶، چون به مدرسه می‌رفتم، معدل برایم اهمیت زیادی داشت و بیشتر تشریحی می‌خواندم تا اینکه تست بزنم. دوران جمع‌بندی را هم دیر شروع کردم. سال دوم دوران جمع‌بندی را خیلی زود شروع کردم. اوایل اردیبهشت با روش‌ دو‌روز‌یک‌بار از خودم آزمون می‌گرفتم و کنکورهای متعدد را امتحان کردم. ماه آخر خیلی خسته شده بودم و ساعت مطالعه‌ام کم شده بود. شاید اگر بیشتر می‌خواندم رتبه‌ام بهتر از این می‌شد.

در دوران جمع‌بندی هنوز مباحثی باقی مانده بود که نگرانشان باشی؟

ریاضی و عربی نقطه‌قوتم بود؛ اما هر دو را مدتی رها کردم و برای بقیه‌ی درس‌ها وقت گذاشتم. بعد از مدتی متوجه افت در این درس‌ها شدم و نگرانم کرد؛ اما برای آن‌ها برنامه داشتم و توانستم دوباره به نقطه‌قوت تبدیل کنم. نمره‌ی عربی و ریاضی‌ام در کنکور ۹۷ بهتر از ۹۶ شد.

در چه درسی ضعیف بودی و توانستی پیشرفت کنی؟

در فیزیک خیلی پیشرفت کردم. دلیل آن تغییر روش مطالعه‌ام بود. فکر می‌کردم مثل ریاضی باید بیشتر تست کار کنم؛ اما روش مناسب برای من این بود که بیشتر درس‌نامه را بخوانم. نمره‌ام از حدود ۲۰ به ۷۰ رسید.

در عمومی‌ها هم پیشرفت کردی؟

در عمومی‌ها مثل قبل نتیجه نگرفتم و بین درس‌های عمومی بیشتر در زبان انگلیسی مشکل داشتم.

ممکن است هرکسی در یک درس ضعیف باشد. برخی این ضعف را به مشکل بزرگی تبدیل می‌کنند و در نهایت آن‌ها را زمین می‌زند. تو چه برخوردی با این موضوع داشتی؟

وقتی در آزمون‌های کانون شرکت کردم، متوجه شدم در دو درس زبان و فیزیک نمره‌ام کم می‌شود. بعد از مدتی متوجه شدم نمره‌ی کم فیزیک تأثیر زیادی در ترازم دارد؛ اما زبان این‌طور نیست. هرچند زبان را می‌خواندم به فیزیک اهمیت بیشتری دادم. در کنکور هم وقت زبان را به درس‌های دیگر دادم. پذیرفته بودم که در این درس ضعف دارم؛ اما می‌توانم آن را با درس‌های دیگر جبران کنم.

قبل از کنکور، استراتژی خاصی برای عمومی‌ها داشتی یا در همان جلسه تصمیم گرفتی وقت درس زبان را به درس‌های دیگر بدهی؟

از قبل می‌دانستم که وقتی به سؤالات زبان می‌رسم، نباید به سراغ ریدینگ و کلوزتست بروم؛ چون زمان زیادی می‌گرفت. برنامه‌ام این بود که فقط به تست‌های گرامر و لغت جواب بدهم. در ادبیات، سؤالات تاریخ‌ادبیات و شمارشی‌ها را جواب نمی‌دادم. برای دین‌وزندگی آن‌قدر تست کار کرده بودم که نگرانی نداشتم. عربی هم که نقطه‌قوتم بود.

در اختصاصی‌ها هم استراتژی خاصی داشتی؟

ریاضی و فیزیک را در زمان خودشان جواب می‌دادم. وقت زمین‌شناسی را برای زیست‌شناسی می‌گذاشتم.

روز قبل از کنکور چگونه گذشت؟

در کنکور هنر شرکت کردم و برایم خوب بود که استرس کنکور را کم کنم و در عمومی‌ها هم خودم را بسنجم. وقتی در خانه آن‌ها را تحلیل کردم، روحیه‌ام خیلی تقویت شد.

روز کنکور چه شد؟

تنها نگرانی‌ام عمومی‌ها بود که با شرکت در کنکور هنر، کمتر شد. در جلسه‌ی کنکور از کارم راضی بودم. در اختصاصی‌ها هم کارم خوب بود و هر کاری در آزمون‌های کانون کرده بودم، در کنکور هم انجام دادم.

دوست دارم ما را با خانواده‌ات هم آشنا کنی؟

پدرم دستیار دندان‌پزشک و مادرم پرستار است. پدرم مشوق من بود که رشته‌ی دندان‌پزشکی را انتخاب کنم. وقتی در سال اول، کنکور را خراب کردم، پدر و مادرم تشویقم کردند که دوباره برای کنکور تلاش کنم و خیلی حمایتم کردند.

در آخر، دوست داری از چه کسانی یاد کنی؟

ابتدا از پدر و مادرم تشکر می‌کنم. خیلی برایم زحمت کشیدند. برادرم هم با شوخ‌طبعی‌هایش روحیه‌ام را عوض می‌کرد. از مشاورم هم تشکر می‌کنم.

پیشنهادت برای دیگران چیست؟

مؤثرترین کاری که می‌توان برای کنکور انجام داد، مهارت‌یافتن در آزمون‌دادن است. پیشنهاد می‌کنم حتماً در‌ آزمون‌های کانون شرکت کنند.

 قهرمان پیشرفت: فائزه محمدی‌دانا، از 5107  سال 96 تا 999 سال 97