کنکور 98

انقلاب تابستانی در جمعه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: جمعه 31 خرداد 98 ساعت 20:24 دقیقه خورشید به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد و تابستان در نیمکره شمالی آغاز می‌شود.

انقلاب تابستانی در جمعه

 مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: جمعه ۳۱ خرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۲۴ دقیقه خورشید به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد و تابستان در نیمکره شمالی آغاز می شود.

مهندس مسعود عتیقی گفت: خورشید در حرکت ظاهری خود در آسمان، دایره بزرگی به نام دایرة البروج را طی می‌کند و از آنجا که این دایره با دایره دیگری به نام استوای آسمان متقاطع بوده و با هم زاویه ۲۳.۵ درجه دارند، در دو نقطه یکدیگر را قطع می‌کنند.

وی افزود: طی دو بار در سال خورشید بیشترین کشیدگی زاویه‌ای را با استوای آسمان دارد که به نام «انقلابین» یکی انقلاب تابستانی و دیگری انقلاب زمستانی شناخته می‌شود؛ انقلاب تابستانی طولانی‌ترین روز سال است که در آن می‌توان نزدیک به ۱۷ ساعت از نور روز بهره برد.
عتیقی گفت: از نظر نجومی انقلاب تابستانی هر چهار سال یکبار در آخر خرداد ماه و سه بار اول تیر ماه رخ می‌دهد و در هر سال یکی از این دو روز که در آن انقلاب تابستانی رخ می‌دهد طولانی‌ترین روز سال است. اما از نظر تقویمی و عرفی انقلاب تابستانی روز اول تیرماه درنظر گرفته می‌شود.
به گفته عتیقی، خورشید در روز انقلاب تابستانی بیش از هر زمان دیگر (۲۳٫۵ درجه) نسبت به استوای آسمان جدایی پیدا می‌کند و روی مدار رأس السرطان در نیمکره شمالی نیز عمود می‌تابد.
وی خاطرنشان کرد: در روز اول تابستان خورشید از منتهی علیه شمال شرق آسمان طلوع و در شمال غرب آسمان غروب خواهد کرد که این رویداد از آغاز فصل تابستان در نیمکره شمالی خبر می‌دهد. در این روز ساکنان منطقه رأس سرطان هنگام ظهر خورشید را دقیقاً بالای سر خود می‌بینند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: ستاره‌شناسان از گذشته‌های دور بناهای متعددی را در غرب و شرق بنیان می‌کردند تا بتوانند نسبت به تعیین ماه و فصول با دقت بالایی اقدام کنند که از جمله این بناها، استون هنج در کشور انگلستان و یا چارطاقی‌های متعدد در اقصی نقاط کشورمان اشاره کرد.

عتیقی گفت: جالب است بدانید که در هنگام انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی که با کوتاه‌ترین شب و بلندترین روز سال مواجه هستیم و فصل گرما آغاز می‌شود شرایط در نیمکره جنوبی زمین عکس این حالت بوده و در پی بلندترین شب سال، کوتاه‌ترین روز از یک زمستان سرد در نیمکره دیگر زمین آغاز می‌شود.

وی افزود: در حقیقت با رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری و آغاز نوروز، طول روز و شب در سراسر کره زمین با هم برابر می‌شود در طول فصل بهار با گذشت هر شبانه‌روز از طول شب کاسته و به طول روز اضافه می‌شود به نحوی که در هنگام انقلاب تابستانی کوتاه‌ترین شب و طولانی‌ترین روز سال پیش روی ساکنان نیم کره شمالی زمین است.

منبع :