گفتگو با قبولی‌های نمونه‌دولتی:سیدمهدی کشاورز

مقاله‌ی زیر یکی از گفتگوهایی است که با قبولی‌های نمونه‌دولتی و تیزهوشان داشته‌ایم، در این مقاله شما می‌توانید از تجربه‌های سیدمهدی کشاورز استفاده کنید...

گفتگو با قبولی‌های نمونه‌دولتی:سیدمهدی کشاورز

سلام، لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید در کدام مدرسه قبول شده‌اید؟

سیدمهدی کشاورز هستم در مدرسه‌ی امام سجاد دوره اول متوسطه را درس خواندم و در هر سه مدرسه‌ی علامه حلی، نمونه‌ی دولتی و ماندگار البرز قبول شدم.

از چه سالی به کانون آمدید و چطور شد که تصمیم گرفتید در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کنید؟

من سال هشتم که داشت شروع می‌شد از تابستان تصمیم گرفتم در آزمون‌های قلم‌چی بیایم و ثبت‌نام و شرکت کنم. یکی از اقوام ما هم شرکت می‌کرد و خیلی تعریف می‌کرد می‌گفت در پیشرفتش در درس‌ها تاثیر گذاشته، به خاطر همین من هم تصمیم گرفتم این تجربه را داشته باشم.

وضعیت حضورتان در آزمون‌های کانون چطوری بود؟

من بدون هیچ غیبتی در این چند سال در آزمون‌ها شرکت کردم و نتیجه‌ی این پیوستگی را دیدم که برایم خیلی مفید بود.

آزمون‌ها را با جه ترازی شروع کردید و در نهایت به چه ترازی رسیدید؟

من اولین آزمونم را سال هشتم در 23 مهر با تراز 4100 شروع کردم و شکر خدا بالاترین ترازم پارسال در آبان‌ماه بود که توانستم رتبه‌ی 1 کشور را با تراز 7300 به دست آورم.

شما این افزایش تراز را به چه نسبت می‌دهید؟

یکی از چیزهایی که خیلی به نظر من مفید بود دفتر برنامه‌ریزی بود و این برنامه‌ای که قلم‌چی داشت، این‌که ‌درس‌ها را خیلی مرتب و مناسب جلو می‌برد و نحوه‌ی سوال‌ها و کمک پشتیبانم.

طی این دوسال چند سال از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کردید؟

من همیشه از دفتر برنامه‌ریزی استفاده کردم بدون هیچ کم و کاستی.

مهم‌ترین تاثیر دفتر برنامه‌ریزی را در چه می‌دانید؟

دفتر برنامه‌ریزی باعث می‌شد که من همیشه با خودم رقابت داشته باشم این‌که مهم‌ترین حریف من همیشه خودم هستم و همیشه باید طی هر هفته بتوانم خودم را شکست بدهم و پیشرفت کنم.

آیا از کتاب خودآموزی استفاده می‌کردید؟

بله کتاب خودآموزی را همیشه پر می‌کردم طی هر آزمون. روش استفاده‌ی من این شکلی بود که غلط‌هایم را استخراج می‌کردم و سوال‌های مهمی را که در مدرسه یا آزمون‌های قلم‌چی بود را وارد دفتر می‌ کردم و سوال‌هایی که غلط می‌نوشتم را با دلیل اشتباهم وارد دفتر می‌کردم.

چه زمانی این مطالب را مرور می‌کردید؟

در طول هفته چون مطالب را با خودم به مدرسه می‌بردم سعی می‌کردم هر روز حداقل 2، 3 سوال را مرور کنم.

از کدام کتاب‌های آبی استفاده کردید و برایتان چه تاثیری داشت؟

من از همه‌ی کتاب‌های آبی استفاده کردم. نقش مهمی که کتاب‌های آبی داشتند وجود سوال‌های کنکور و تیزهوشان و نمونه دولتی و المپیادهای بین‌المللی در آن بود که به نظر من کمک کرد تا با سطح سوالات همه‌ی نقاط دنیا تقریبا آشنا شوم و این خیلی کمکم کرد تا پیشرفت کنم.

بیشترین تاثیر را کدام کتاب آبی داشت و چرا؟

من چون به رشته‌ی ریاضی خیلی علاقه دارم کتاب آبی ریاضی خیلی به من کمک کرد به خاطر سطح سوالاتش و به نظر من اگر ریاضی شخصی خوب باشد می‌تواند در بقیه‌ی درس‌هایش هم پیشرفت داشته باشد.

از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید و چه تاثیری برایتان داشت؟

من طی این دو سال از دو کتاب سه‌سطحی بیشتر نتوانستم استفاده کنم ریاضی و علوم. به نظرم این کتاب‌ها در جای خودشان بهترین کتاب‌ها بودند چون در سه سطح بودند و باعث می‌شدند من پله‌پله پیشرفت کنم و یک دفعه یک سوالات انفجاری را نزنم که نتوانم حل کنم.

برنامه‌ی مطالعاتی دوهفته‌تان را شرح دهید و این‌که جایگاه کتاب‌های کانون در این برنامه کجا بود؟

جمعه‌ی هر آزمون، برای شروع هفته‌ی بعد، برنامه‌ام را مرور می‌کردم تا ببینم کجا ضعیف هستم و اشکال دارم چون در جلسه بررسی کارنامه شرکت می‌کردم با پشتیبانم با هم مشورت می‌کردیم و برنامه‌ریزی می‌کردم که درس‌هایی که در آزمون مشکل داشتم برایشان وقت بیشتری اختصاص بدهم و مفید بخوانم وبرای کتاب‌های کانون هم زمان می‌گذاشتم، من برای درس خواندنم برنامه‌ای داشتم به این صورت که من درس را نمی‌خوانم تا بروم تست بزنم بلکه سراغ کتاب‌های تستم می‌روم سوال‌ها را حل می‌کنم ببینم کدام مطلب را ایراد دارم که برای رفعش دنبال آن مطلب بروم.

آیا با این مفهوم در کانون آشنا هستید که این کاری که انجام می‌دادید بازیابی نام دارد؟

کم و بیش بله چون ما مدیر خیلی خوبی داشتیم که همه مطالب را صحبت می‌کرد و توضیح می‌داد.

طی این دو سال آیا از کتاب نوروز استفاده کردید و چه فایده‌ای برایتان داشت؟

هر دو سال از کتاب نوروز استفاده کردم. کتاب نوروز باعث می‌شد ما در عید هم تفریح کنیم هم درس بخوانیم. من بیش از دو ساعت و نیم وقت به این کتاب اختصاص نمی‌دادم و همین زمان باعث می‌شد کتاب را به طور کامل پر کنم و باعث شد مطالبی را که از اول مهر تا اسفند خوانده بودم در ذهنم باقی بماند و تثبیت شود و آماده شویم برای آزمون‌های بعدی.

طی این دوسال آیا از کتاب‌های تابستان استفاده کردید؟

بله از کتاب تابستان حتما استفاده می‌کردم. 5 تا آزمون داشت که خیلی کمک کننده بود. کتاب تابستان سال هشتم تشریحی و تستی بود که خیلی کمک کردند و باعث شد به مباحث سال آینده هم نگاهی داشته باشم و آشنا شویم و من به جرات می‌توانم این را بگویم که در شروع سال تحصیلی تا جایی که خوانده بودیم خیلی کمک کرد تا من سر کلاس همیشه آماده و فعال باشم.

طی این دو سال آیا هر سال از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کردید و مهم‌ترین فایده‌ی آن برای شما چه بود؟

هر سال استفاه کردم و هر روز چون بیشتر از 5 دقیقه زمان برای پرکردن نمی‌گیرد و به نظر من باعث شد بدانم برای هر هفته چقدر درس ‌خواندم و بدانم چقدر مفید درس خواندم؛ چون به نظر من زیاد خواندن دلیل بر پیشرفت نمی‌شود و این است که مفید درس بخوانم. من همیشه در اتاق که بودم ساعت‌هایی که به عنوان زمان مرده داشتم برای خودم در دفتر ثبت نمی‌کردم.

آیا از کتاب خودآموزی استفاده می‌کردید چه نکاتی را در آن می‌نوشتید و چه استفاده‌ای از ‌آن کردید؟

همیشه سوال‌های درستی که در آزمون‌ها داشتم و مهم بودند و فکر می‌کردم جای دیگر به دردم خواهند خورد و سوالاتی که در جزوه معلمم بود وارد می‌کردم، سوالاتی را هم که در آزمون یا دفترهای دیگر غلط داشتم با ذکر دلیل که چرا اشتباه نوشتم وارد دفتر می‌کردم درکل می‌توانم بگویم هر روز از دفتر خودآموزی هم استفاده می‌کردم.

آیا از کتاب 10آزمون استفاده کردید و برایتان چه فایده‌ای داشت؟

بله استفاده کردم، طبق برنامه‌ای که پشتیبان من چیده بود قرار بود از عید نوروز شروع کنیم به پر کردن این کتاب. در سه روز اول نوروز به این کتاب زمانی اختصاص ندادیم و پشتیبانمان گفت بروید و مشکلاتتان را رفع کنید تا از روز چهارم عید شروع به پر کردن آن کنید. من هر روز وقتم را برای این کتاب می‌گذاشتم و سوالاتش را حل می‌کردم و برای خودم یک فضایی را مانند آزمون تیزهوشان شبیه‌سازی می‌کردم و وقتی را تعیین می‌کردم که بعد از تمام شدن وقتم به پاسخ‌نامه‌ی پشت کتاب مراجعه می‌کردم و درصدگیری می‌کردم و مشکلاتی که داشتم را رفع می‌کردم تا برای آزمون آماده شوم.

روش مطالعه‌تان در درس علوم چطوری بود و در آزمون‌ها آن را تفکیکی جواب می‌دادید یا کلی؟

روش مطالعه‌ی من در علوم به این صورت بود که همیشه سعی می‌کردم مطالب مهم را هایلایت کنم و تا جایی که ممکن است خلاصه و مفید و مهم باشد. من این مطالب را سعی می‌کردم وارد جعبه لایتنر کنم، که اصولا شاید خیلی‌ها با آن آشنایی نداشته باشند و کوتاه کوتاه با خودم مرور می‌کردم تا یادم بماند. در آزمون، به صورت تفکیکی نمی‌توانستم جواب بدهم هرچند خیلی علاقه داشتم ولی چون مدرسه کامل و کلی درس می‌داد مجبور بودم من هم کلی پاسخ دهم.

از جعبه لایتنر چه استفاده‌ای کردید و در کدام درس‌ها؟

بیشترین استفاده‌ای که از جعبه لایتنر می‌شود کرد در درس زبان انگلیسی بود که من خیلی استفاده کردم. لغات زبان همیشه برایم اذیت‌کننده بود به خاطر همین بیشتر در درس زبان برای یادگیری لغات از آن استفاده می‌کردم.

چندوقت به چندوقت به سایت سر می‌زدید و به کدام قسمت‌ها بیشتر مراجعه می‌کردید؟

هفته‌ای دو یا سه بار حداقل به سایت کانون مراجعه می‌کردم و همه‌ی صحبت‌های آقای قلم‌چی را می‌خواندم. همه‌ی مقاله‌های مفیدی که افراد در سایت می‌گذاشتند را مطالعه می‌کردم و سعی می‌کردم از همه‌ی آن‌ها استفاده کنم و هم‌چنین از تجربیات دانش‌آموزان برتر کانون در زمینه‌های مختلف.

روش مطالعه‌ی شما در درس ریاضی چه‌طوری بود؟

در درس ریاضی سعی می‌کردم به سوال‌های سه‌سطحی بپردازم نسبتا دشوار را حل می‌کردم ببینم کجا ایراد دارم و آن را رفع کنم بعد سراغ کتاب آبی می‌رفتم که یک جمع‌بندی بسیار کلی داشته باشم و هم‌چنین در کتاب‌هایم به سوال‌های کنکور خیلی علاقه داشتم و به نظرم خیلی کمکم کردند و در آزمون‌های قلم‌چی هم آن سوال‌ها خیلی به نظرم تکرار می‌شدند.

روش مطالعه‌تان در فارسی چطور بود و به طور خاص در قرابت معنایی چطور به تسلط رسیدید؟

این درس را در اولین آزمون -%33 زدم. یکی از درس‌هایی که در آن به شدت ضعف داشتم همین بود، از پشتیبانم و مدیر حوزه کمک گرفتم. به کتاب‌های شعر مراجعه کردم، حافظ، سعدی، پروین و به مفهوم شعرها بیشتر توجه کردم تا معنی‌شان و همیشه کتاب را کامل می‌خواندم تا معنی‌ها را یاد بگیرم و نکات ادبی و زبانی را به ذهنم بسپارم.

نظرتان در مورد سوال‌های آزمون‌های تیزهوشان چیست؟

آزمون تیزهوشان به نظر من یک سطح خیلی بالاتری از سوالات عادی آزمون‌ها دارند و به نظرم حتی بالاتر از سطح کتاب بودند ولی هیچ‌وقت سوالات خارج از کتاب نبودند و به نظرم خیلی کمک می‌کردند برای این‌که آماده شویم برای آزمون تیزهوشان اصلی.

آیا نکته‌ای هست که بخواهید بیان کنید:

نکته‌ی من این است که به دفتر برنامه‌ریزی باید خیلی توجه کرد برای این‌که یکی از ارکان اصلی برای پیشرفت است و من آزمون‌هایی بودند که هیچ تستی نمی‌زدم ولی پر کردن دفتر برنامه‌ریزی و خودآموز (در کنار دفتر برنامه‌ریزی که مکمل هم هستند) به نظر من در پیشرفت من خیلی خیلی کمک کرد.

طی سال‌های آینده در آزمون‌های کانون شرکت خواهید کرد؟

بله حتما. اتفاقا من برای خودم هدفی تعیین کرده‌ام، ابتدا هدف من قبولی در مدارس برتر بود اما به مرور زمان که بیشتر پیشرفت کردم و بالاتر آمدم هدفم این است که در کنکور یک رتبه‌ی خیلی خوب کسب کنم.

ممنونم که در این گفتگو شرکت کردید و برایتان آرزوی موفقیت داریم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی