گفتگو با قبولی‌های نمونه دولتی نهم: فاطمه قنبرعلی

در مقاله‌ی زیر با فاطمه قنبرعلی گفتگو شده که در سال 97، در مدرسه‌ی نمونه دولتی نظام مافی قبول شده است ...

گفتگو با قبولی‌های نمونه دولتی نهم: فاطمه قنبرعلی

سلام، لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید در چه مدرسه‌ای قبول شدید، تیزهوشان یا نمونه دولتی؟

فاطمه قنبرعلی هستم در مدرسه‌ی نمونه دولتی نظام مافی قبول شدم.

دوره‌ی قبلی‌تان را در چه نوع مدرسه‌ای بودید، عادی، تیزهوشان یا نمونه دولتی؟

دوره‌ی قبلی را در مدرسه‌ی عادی درس خواندم.

از چه سالی به کانون آمدید و چه طور شد که تصمیم گرفتید در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کنید؟

پیشنهاد برادرم بود که در آزمون‌ها شرکت کنم و از تابستان سال هشتم در کانون هستم.

وضعیت حضورتان در آزمون‌های کانون چطور بود؟

من تحت هر شرایطی سعی می‌کردم در آزمون‌ها شرکت کنم و در این دو سال هم هیچ غیبتی نداشتم.

چطور خودتان را متعهد می‌کردید به این‌که در آزمون‌ها شرکت کنید؟

آزمون با برنامه پیش می‌رفت و وقتی هم من یکی از آزمون‌ها را شرکت نمی‌کردم قطعا خیلی ترازم نسبت به بعضی‌ها عقب می‌افتاد به خاطر همین من سعی می‌کردم در تمام آزمون‌ها شرکت کنم تا به درسم هم لطمه نخورد.

اگر یک آزمونی بود که نخوانده بودید یا آمادگی نداشتید چطور بود باز هم تصمیم می‌گرفتید در آزمون‌ها شرکت کنید؟

وقتی من درسی را نمی‌خواندم سعی می‌کردم با آمادگی‌ای که از قبل داشتم در آزمون‌ها شرکت کنم تا خودم را بسنجم ببینم چقدر آن درس‌ها را درک کرده‌ام.

نظرتان در مورد برنامه راهبردی آزمون‌ها چه بود؟

برنامه‌ی راهبردی برنامه‌ای بود که همه‌ی درس‌ها را همیشه به ما می‌گفت که باید برای آزمون‌ها بخوانیم و همیشه هم با برنامه پیش می‌رفت. منطبق با برنامه‌های مدارس بود و برای هیچ کس فکر می‌کنم سخت نبود.

دوهفته‌ی بین آزمون‌ها را چطوری برنامه‌ریزی می‌کردید که به آزمون برسید. درواقع برنامه‌ی مطالعاتی شما در آن دو هفته چطوری بود؟

هفته‌ی اول که سعی می‌کردم رفع اشکال داشته باشم با خودم و آزمونم را تحلیل کنم و در دفتر خودآموزم بنویسم و تشریحی کار کنم. برای هفته‌ی دوم هم سعی می‌کردم دانسته‌هایم که هفته‌ی قبل خواندم را به صورت تست محک بزنم.

روش مطالعه‌ات در درس ریاضی چطور بود؟

تابستان که یک پیش مطالعه برای آزمون‌ها داشتیم قطعا یک مرحله از هم‌کلاسی‌هایم بالاتر بودم. معلم هم وقتی می‌خواست درس بدهد من یک آمادگی و آشنایی داشتم و وقتی هم معلم تدریس می‌کرد و می‌آمدم خانه سعی می‌کردم اول کتاب کار را کار کنم و وقتی آمادگی و تسلط کامل پیدا کردم از سه‌سطحی و آبی استفاده می‌کردم.

روش مطالعه‌ی شما در درس علوم چطور بود و در آزمون‌ها به سوالات این درس به صورت کلی جواب می‌دادید یا تفکیکی؟

برای علوم اول یک پیش مطالعه داشتم روزنامه‌‌خوانی و بعد از آن هم وقتی می‌آمدم خانه، سعی می‌کردم اول کتاب آبی را بخوانم و نزدیک‌های آزمون یعنی هفته‌ی دوم هم کتاب سه‌سطحی را کار می‌کردم و من علوم را به صورت کلی جواب می‌دادم.

فارسی را چطور مطالعه می‌کردید؟

برای قرابت معنایی که باید درک می‌کردم سعی می‌کردم از کتاب‌های شعر حافظ، سعدی استفاده کنم و آن‌ها را چند بار مطالعه می‌کردم تا درکشان کنم و برای تاریخ ادبیات هم سعی می‌کردم با آن تاریخ ادبیات‌ها را حفظ کنم برای معنی هم همین‌طور.

از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید؟

سه‌سطحی علوم و ریاضی

کتاب‌های سه‌سطحی را چه کسی به شما معرفی کرد؟

پشتیبانم. ایشان گفتند که کتاب‌های سه‌سطحی برای تراش شما خیلی خوب است.

در چه بازه‌ای از مطالعه‌ات از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید و مهم‌ترین نقشش برایتان چه بود؟

از کتاب‌های سه‌سطحی علوم و ریاضی استفاده می‌کردیم و فایده‌ی آن‌ها این بود که بچه‌هایی که پشتکار دارند و می‌خواهند پیشرفت کنند می‌توانند از این کتاب‌ها استفاهد کنند چون هم سوالات آسان دارد هم دشوار که دانش‌آموزان می‌توانند خودشان را محک بزنند و سوالات دشوار را هم حل کنند و موفق تر به آن سوال‌ها جواب دهند.

از کدام کتاب‌های آبی استفاه می‌کردید و برایتان چه فایده‌ای داشتند؟

آبی ریاضی و علوم را استفاده می‌کردم و خیلی سطحشان بالا است و در آزمون‌های کانون هم خیلی باعث افزایش ترازمان می‌شد و در آزمون‌های نمونه دولتی هم خیلی کمک کرد.

اولین کتابی که با آن تست زدن را آغاز می‌کردید کتاب‌های آبی بود؟

بله

چه تعداد از سوال‌های کتاب آبی را شروع می‌کردید به کار کردن و چه تعدادش را برای بعدا می‌گذاشتید؟

اوایل که من زیاد در تست روان نبودم خیلی هم مشکل داشتم در سوال‌ها اصلا سوال‌ها را که می‌دیدم خیلی برایم سخت بودند ولی یک مقدار که در آزمون‌ها شرکت کردم با سوال‌ها آشنا شدم توانستم بیش از نصف سوال‌ها را حل کنم.

چه زمانی از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید؟ به طور مثال در دو هفته‌ای که آزمون داشتید در چه روزهایی از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید؟

من سعی می‌کردم کتاب سه‌سطحی را در هفته‌ی دوم استفاده کنم و در روزهایی که نزدیک آزمونم باشد مثلا از سه‌شنبه به بعد هفته‌ی دوم.

آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کردید؟ برایتان چه تاثیری داشت؟

دفتر برنامه‌ریزی باعث کاهش استرس موقع امتحان‌ها می‌شود چون وقتی شما دفتر برنامه‌ریزی را باز می‌کنید و مثلا می‌بینید 6 ساعت ریاضی خوانده‌اید یک آرامشی شب امتحان پیدا می‌کنید که من این درس را خواندم و الان یک دوره برای من کافی است.

آیا از کتاب خودآموزی استفاده می‌کردید؟ بیشترین تاثیرش برای شما چه بود؟

استفاده می‌کردم و سعی می‌کردم هم سوال‌های درستم را بنویسم هم غلط‌ها و هم نزده‌هایم را. تاثیرش هم این بود که می‌توانستم برای خودم بهترین رفع اشکال را داشته باشم و سوال‌ها ملکه‌ی ذهنم شود.

آیا از کتاب نوروز استفاده می‌کردید و این کتاب برایتان چه تاثیری داشت؟

بله از کتاب‌های نوروز استفاده می‌کردم چون خیلی حجمش کم بود نسبت به زمانی که داشتیم و می‌توانستیم کمترین وقت را برایش بگذاریم و دوره می‌کردم تمام مطالب را و هیچ ایرادی هم نداشتم.

کتاب‌های تابستان را چطور؟ آیا از آن‌‌ها هم استفاده می‌کردید؟

بله خلاصه درس‌هایش خیلی خوب بود هم برای هشتم و هم برای نهم که نگاه به آینده بود برای هشتم که خلاصه درس‌ها بود و وقتی هم خلاصه درس‌ها را چون قبلا خوانده بودیم وقتی آن‌ها را امتحان می‌دادیم مطالب کاملا یادمان می‌آمد و برای نهم هم همین‌طور بود مطالب مهم را می‌آورد که با خواندن آن‌ها تمرین سوالاتش می‌توانستیم نگاه به آینده را به خوبی جواب دهیم.

آزمون‌ها را با چه ترازی شروع کردید و به چه ترازی رسیدید؟

تابستان سال هشتم ترازم 5200 شد برای اولین بار و طی چند آزمونی که دادم به 6200 و 6400 هم پیش رفتم و میانگین ترازم تقریبا 5500 شد و 1400 تا پیشرفت تراز داشتم.

علت افزایش ترازت را خودت در چه می‌دانی؟

با برنامه عمل کردن و برنامه داشتن و این آزمون‌ها خیلی به من کمک کردند. اول‌ دستم خیلی به تست راه نیفتاده بود ولی به مرور بهتر شد و توانستم تست‌های بیشتری بزنم.

آیا از سایت کانون استفاده می‌کردید؟ چندوقت به چندوقت به آن سر می‌زدید و بیشتر به کدام قسمت‌ها مراجعه می‌کردید؟

بله سعی می‌کردم هفته‌ای 3 الی 4 بار حتما به سایت مراجعه کنم و بیشتر از بخش صفحه‌ی شخصی خودم و پشتیبانم استفاده می‌کردم و صفحه شخصی پشتیبانم مطالب و تکنیک‌هایی که می‌گذارند و به نحو احسن انجام بدهم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی