مقاله کاظم قلم چی : بیست توصیه برای دوران جمع بندی

غیبت نکنید . حتی اگر خوب مطالعه نکرده اید وآماده نیستند هم در آزمون‌ها ، غیبت نکنید

مقاله کاظم قلم چی : بیست توصیه برای دوران جمع بندی

 

 غیبت نکنید  . حتی اگر خوب مطالعه نکرده اید وآماده نیستند هم  در آزمون ها ، غیبت نکنید.

 

خودتان را برای مواجهه با درس ها و سوال هایی که بیش از حد انتظار شما ، دشوار هستند آماده کنید . در هر سال یک یا دو درس بیش از حد انتظار شما ساده یا دشوار خواهند بود . در آزمون های دوران جمع بندی کانون نیز بدون اعلام قبلی ، یک درس عمومی و یک درس اختصاصی را دشوارتر از حد معمول ارائه می کنیم تا شما آمادگی بیشتری پیدا کنید .

 

سه روش مدیریت زمان را در آزمون اجرا کنید ( روش ضربدر و منفی   ، روش زمان های نقصانی ، استراتژی بازگشت). زمان های نقصانی را چندین بار در آزمون ها تمرین کنید و استراتژی  بازگشت خود را برای بار دوم که به سراغ درس ها  می روید مشخص کنید . از روش های دیگران استفاده کنید اما استراتژی خود را داشته باشید . اگر این سه روش مدیریت زمان را اجرا کنید مطمئن خواهید بود که در جلسه ی کنکور وقت کم نخواهید داشت و هر چه یادگرفته اید در حد مطلوب روی کاغذ آورده اید .

 

قبل از شروع آزمون دو کار را انجام دهید : خودنگاری آغازین که سبب آرامش شما در جلسه ی آزمون می شود ( حتی اگر حالتان خوب نباشد ) + هدف گذاری چند از 10 سبب بهتر شدن مدیریت زمان در جلسه ی آزمون می شود . خودنگاری آغازین و هدف گذاری چند از 10 را در همه ی آزمون هایی که در دوران جمع بندی می دهید تمرین کنید تا برای روز کنکور کاملا آماده و مسلط باشید .

 

  12 وسیله را با خود به جلسه ی آزمون ببرید . اولیا می توانند با دانش آموزان همکاری کنند. 12 وسیله را در مجله ی آزمون و روی سایت کانون می توانید ببینید.

 

در آزمون های سه روز یک بار شرکت کنید و کارنامه ی دهکی را دریافت کنید . در درس هایی که دهک پایین تری دارید نیاز به کار بیشتری دارید.

 

 نکته ی مهم : بخش مهم روش سه روز یک بار برنامه ای است که برای دو ونیم روزه باقی مانده طراحی می کنید . پس از تصحیح  و بررسی هر آزمون باید تصمیم بگیرید که در دو ونیم روز باقی مانده ، هر نیم روز را به دو درس اختصاص دهید و مهم تر این که تصمیم بگیرید در آن نیم روز چه کارهایی برای آن درس ها انجام دهید . آیا فقط به رفع اشکال سوال هایی که اشتباه زده اید یا پاسخ نداده اید می پردازید یا ان که قسمت هایی که برای خودتان ضروری تر می دانید را مطالعه خواهید کرد . از کدام منابع  و چگونه . تصمیم گیری و برنامه ریزی برای دو ونیم روز باقی مانده  مهم ترین قسمت روش سه روز یک بار است .

 

بهتر است در  آزمون های جمع بندی به صورت حضوری  شرکت کنید . هم اکنون پنج آزمون  جمع بندی باقی است . 21 و26 و 29خرداد و 2 و 5 تیر . اما می توانید  در صفحه ی شخصی خود در سایت کانون ، آزمون های قبلی را هم وارد کنید و کارنامه ی  دهکی  دریافت کنید .

 

اگر در منزل امتحان می دهید شرایط آزمون را برای خود شبیه سازی کنید . می توانید انواع شرایط را برای خودتان ایجاد کنید مثلا در محیط ساکت و در محیط نسبتا شلوغ ، با صندلی راحت یا صندلی نامناسب ، در هوای گرم و هوای خوب

 

در هنگام آزمون یا در پایان عمومی و اختصاصی ، با مقایسه ی چند از 10 آزمونی که داده اید تراز و رتبه ی خود را در کنکور تخمین بزنید .چندین بار این کار را تمرین کنید . شما وقتی از جلسه ی کنکور بیرون می آیید می توانید رتبه ی خود و رشته ی قبولی تان را تا حد خوبی تخمین بزنید .

 

کارنامه ی اشتباهات را بگیرید و روی تمام اشتباهات خود از ابتدای سال تاکنون کار کنید و یادگیری های ناقص را به یادگیری کامل تبدیل کنید.

 

شک دارهای خود را مشخص کنید ( سوال های شک دار و مبحث های شک دار را مشخص کنید ) شک دارها بخشی از یادگیری های ناقص شماست.

 

بی دقتی های خود را مشخص کنید . پس از هر آزمون بی دقتی های خود را مشخص کنید ، آن ها را در جایی بنویسید . گفت وگو با اولیا و دوستان در این زمینه موثر است.

 

 خواندن قسمت هایی از جزوه ها و کتاب هایتان که قبلا نشان دار کرده اید ، در اولویت قرار دهید. کمتر به سراغ کتاب ها ی جدید بروید  .

 

در دوران جمع بندی نمی توانید همه ی درس ها و همه ی کتاب ها را به طور کامل بخوانید . زمان ندارید . اما می توانید دو یا حداکثر سه درس را که برای خودتان مهم تر و ضروری تر می دانید به طور کامل بخوانید . روزانه یک زمان مشخص برای این درس ها در نظر بگیرید .مثلا زیست  برای رشته ی تجربی و دین وزندگی یا ادبیات برای درس های عمومی همه ی رشته ها .

 

 به درس های عمومی و درس های متنی و درس هایی که یادگیری شان سریع تر هستند  بیشتر توجه کنید .

 

در درس هایی که می خواهید کنار بگذارید یا فکر می کنید برایتان دشوارهستند مباحث ساده تر  و جذاب تر را مطالعه کنید . اگر می خواهید مباحث ساده تر را تشخیص دهید می توانید از دبیران ، پشتیبان ها و به ویژه سایت کانون استفاده کنید .

 

وقتی حوصله ی درس خواندن ندارید : امتحان بدهید .


وقتی احساس می کنید همه چیز را بلد هستید و درس ها برایتان یک نواخت شده است  : امتحان بدهید.

 

ایجاد و تقویت انگیزه : به یک یا چند نفر گزارش بدهید : کورس های درس خواندن اصطلاحی است که دانش آموزان چند سال است در سایت کانون برای مسابقه ی درس خواندن و گزارش کار به یک دیگر ابداع کرده اند و هر روز یا هر هفته به یک دیگر گزارش می دهند

 

در اوقات فراغت : به انتخاب رشته فکر کنید و اطلاعات انتخاب رشته و معرفی رشته ها  را از سایت کانون ، مجله ی آزمون و سایر منابع مطالعه کنید

 

نقش اولیا در دوران جمع بندی : هنگام آزمون دادن دانش آموزان در منزل و شبیه سازی کنکور ، وارد کردن گزینه ها ی آزمون در سایت کانون و کارنامه گرفتن ، همراهی تا حوزه و برگشتن از حوزه ، آماده کردن 12 وسیله ، مراجعه به محل حوزه برای  تنظیم وقت در روز آزمون ، گفت وگو در باره ی انتخاب رشته و آینده ی شغلی ، مطالعه ی مطالب سایت کانون و مجله ی آزمون


  1. کاظم قلم چی

  2. خرداد 98