کنکور 98

علل دردهای مچ دست چیست؟

درد مچ دست تونلی به نام تونل کارپال وجود دارد. کف تونل از استخوان‌های مچ دست تشکیل شده که در دو ردیف چهارتایی قرار دارند. این استخوان‌ها بین کف دست و ساعد قرار دارند. بافت نرم مثل بافت رباطی سقف این ت

علل دردهای مچ دست چیست؟

درد مچ دست تونلی به نام تونل كارپال وجود دارد. كف تونل از استخوان‌های مچ دست تشكیل شده كه در دو ردیف چهارتایی قرار دارند. این استخوان‌ها بین كف دست و ساعد قرار دارند. بافت نرم مثل بافت رباطی سقف این تونل را تشكیل می‌دهد. از داخل این كانال یك‌سری تاندون و یك عصب مدیان از روی كانال رد می‌شود. شریان و عروق هم از كانال عبور می‌كند. در اطراف تونل رباط‌هایی است كه مچ دست را دربرگرفته‌اند.

هركدام از اینها اگر دچار مشكل شوند، می‌توانند باعث درد ناحیه مچ دست شوند.


آیا علت درد دست لزوما به مچ‌ها مربوط می‌شود؟ یا درد می‌تواند انتشاری هم باشد؟
معمولا درد ناشی از مچ دست است، اما دیسك گردن هم می‌تواند به مچ دست انتشار پیدا كند بسته به این‌كه كدام ریشه درگیر است، فقط ممكن است مچ دست دردناك باشد. گاهی منشأ التهاب دو تا تاندون است كه از كنار مچ دست عبور می‌كنند این تاندون‌ها كه از زیر برجستگی استخوانی می‌گذرد، ممكن است منشأ درد باشد كه به مچ‌دست و انگشت شست انتشار پیدا می‌كند.
بررسی شرح حال كامل بسیار مهم است. باید بدانیم درد در چه مواقعی ایجاد می‌شود. آیا بدون فعالیت سنگین است، موقع استراحت ایجاد می‌شود، آیا صبح موقع از خواب بیدار شدن درد احساس می‌شود. اگر آسیب تاندونی باشد ما باید بدانیم كدام قسمت است. آیا تورم، برجستگی ـ‌ احساس وجود توده كیست مانند گزگز، خواب‌رفتگی، سابقه ضربه و پیچ‌خوردگی وجود دارد.


صبح كه از خواب بیدار می‌شویم، آیا فشار به مچ دست موقع بلند شدن می‌تواند باعث درد شود؟
فشار از جا بلند شدن معمولا به مفصل آسیب نمی‌رساند، اما اگر خم كردن به داخل یا خارج دائمی بوده و علل شغلی داشته باشد، شاید آسیب ایجاد كند.


برای كسانی كه خانه‌دار هستند و كار می‌كنند چه نكات پیشگیرانه‌ای را توصیه می‌كنید؟
از انجام حركات طولانی و مكرر خودداری كنند‌. برای محافظت از مچ دست و سایر اعضای بدن طولانی‌مدت كار نكرده و در فواصل استراحت كنند. مچ دست را طولانی در جلو و عقب نگه ندارند و كار چرخشی طولانی انجام ندهند. عضلات كف دست را با دست دیگر ماساژ داده و با حركات كششی تاندون را در حالت كشش قرار بدهند.


آیا دردهای مچ دست یا انگشتان به مشكلات عصبی و استرس ربط دارد؟
بله. درد نواحی مختلف بدن در استرس تشدید می‌شود، اما عصبی شدن باعث آسیب بافتی مثل آرتروز و كیست نمی‌شود. اگر زمینه داشته باشد عصبی شدن درد را تشدید می‌كند.