روش مطالعه فارسی در دوران جمع‌بندی

چگونه درس فارسی را برای در دوران جمع بندی مطالعه کنیم

روش مطالعه فارسی در دوران جمع‌بندی

با توجه به شروع دوران جمع‌بندی سوال اصلی دانش‌آموزان این است که دروس را چگونه باید مطالعه کنیم؟

در این مطلب قصد داریم روش مطالعه درس فارسی را برای دوران جمع‌بندی توضیح دهیم.

روش اصلی مطالعه دانش آموزان باید تمرین آزمون‌های جمع‌بندی به روش سه روز یک بار باشد.در این دوران هر سه روز یک مجموعه تست را امتحان می‌دهید که بودجه بندی آن کاملا مطابق با کنکور سراسری است و بنابراین تمام سه کتاب فارسی برای شما مرور خواهد شد اما اگر می‌خواهید که تسلط خود را در این درس حفظ کنید یا بالاتر ببرید باید این درس را به طور پیوسته در این دوران مطالعه کنید.ابتدا باید بخش‌های مختلف این درس را از هم تفکیک کنید و برای هر بخش روش مطالعه خاصی دشته باشید.

لغت و املا: حتما در این دور یک بار واژه نامه کتاب درسی هر سه سال را مطالعه کنید. بهتر است مطالعه این قسمت بیشتر به صورت پرسش و پاسخ انجام شود و از دوستان یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که معانی مختلف هر لغت را از شما بپرسد.برای بخش املا از مجموعه واژه‌های مهم املایی که در سایت کانون قرار می‌گیرد استفاده کنید.با کلیلک بر روی لینک زیر نمونه‌ای از این مطالب را مشاهده کنید.

واژه‌های مهم املایی

تاریخ ادبیات: با توجه به حجم کم این مبحث در نظام جدید پیشنهاد می‌شود تمام کتاب‌ها و آثار ذکر شده در کتاب را در یک یا چند برگه خلاصه نویسی کنید. مرور این خلاصه‌ها هم در آزمون‌های جمع بندی و هم در دوران تورق سریع بسیار مفید خواهد بود.

آرایه: در این دوران باید به سراغ حل تست های ترکیبی از مبحث آرایه بروید و در این سوال ها تکنیک های مختف از جمله تکنیک رد گزینه،شروع کردن از آرایه‌هایی مثل اسلوب معادله و تناقض و ... استفاده کنید تا بتوانید تست های این قسمت را در زمان استاندارد یا حتی کمتر از آن پاسخ دهید.

دستور زبان: در دوران جمع بندی به سراغ مبحث جدید از دستور زبان نروید و فقط مباحث قبلی را مرور کنید. مرور این مطالب باید به این صورت باشد که ابتدا کتاب را مطالعه کنید تا نکات اصلی و مهم برای شما یادآوری شود و سپس به حل تست بپردازید بهتر است در مباحث مشترک با نظام قدیم به سراغ تست‌‌های استاندارد کنکور سراسری بروید.

قرابت معنایی: تمرین تست های آزمون های سه روز یه بار برای مرور مباحث  قرابت معنایی کافی است به شرطی که سوال ها را به طور کامل تحلیل کنید و مفهوم تمام ابیات ذکر شده در تست‌ها را مطالعه کنید.