گفت‌وگو با محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم

در دوره‌ی راهنمایی در مدرسه‌ی علامه حلی بم درس می‌خواندم. دوست داشتم برای دبیرستان هم در مدرسه‌ی علامه حلی درس بخوانم

گفت‌وگو با محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم

از متوسطه‌ی اول تا دانشگاه

گفت‌وگو با محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم:

مشورت بهترین معیار انتخاب رشته است


محمدرضا صدیقی در یک نگاه

شهر: بم (کرمان)

سال‌های حضور در کانون: از سوم راهنمایی تا چهارم دبیرستان به مدت‌ 5 سال

رتبه‌ی قبولی: رتبه‌‌ی 20 تجربی منطقه‌ی 3

رشته‌ی قبولی: پزشکی دانشگاه تهران

تحصیلات و شغل پدر: دیپلم، کارمند شرکت خصوصی

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی مدیریت، فرهنگی

 محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم


چه شد که تصمیم گرفتی از سوم راهنمایی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

در دوره‌ی راهنمایی در مدرسه‌ی علامه‌ حلی بم درس می‌خواندم. دوست داشتم برای دبیرستان هم در مدرسه‌ی علامه حلی درس بخوانم. برای ورود به دبیرستان لازم بود در آزمون ورودی شرکت کنم. تصمیم گرفتم برای آمادگیِ بیش‌تر، در آزمون‌های کانون شرکت کنم.

خانواده‌ هم از این تصمیم استقبال کردند؟

بله. مادرم مدیر مدرسه بودند و دو نفر از همکارانشان پشتیبان کانون بودند. خانواده‌ام هم موافق بودند که من در آزمون‌ها شرکت کنم. دو نفر از دوستانم هم قبل از من به کانون آمده بودند و نتیجه گرفته بودند.


شرکت در آزمون‌های سوم راهنمایی در پیشرفت تو اثرگذار هم بود؟

در همان سال اثر آزمون‌ها را دیدم. من همیشه وضعیت خوبی در درس‌ها داشتم و همیشه جزو شاگرداول‌ها بودم؛ اما آزمون‌ها دو کاربرد اساسی داشت: اولاً مرا با تست‌زنی آشنا کرد. ضمناً باعث شد پایه‌ام برای ورود به دبیرستان قوی‌تر شود. در سال‌های دبیرستان دوستانی داشتم که ساعت مطالعه‌ی آن‌ها از من بیش‌تر بود؛ اما نتیجه‌ی خوبی نگرفتند. علت هم این بود که پایه‌ی درسی آن‌ها قوی نبود.

 محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم


چه شد که تصمیم گرفتی رشته‌ی تجربی را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کنی؟

آن سال‌ها دوست داشتم رشته‌ی ریاضی را انتخاب کنم. با خانواده و دبیرانم مشورت کردم. دایی‌ام پزشک هستند. با او هم مشورت کردم و در نهایت، تصمیم گرفتم وارد رشته‌ی تجربی شوم. الان از انتخابم خیلی خوش‌حالم و فکر می‌کنم با مشورت‌کردن توانستم انتخاب رشته‌ی خوبی داشته باشم.


چرا فکر می‌کردی رشته‌ی ریاضی برایت بهتر بود؟

در دوران راهنمایی ریاضی و به‌خصوص هندسه را خیلی دوست داشتم. در کتاب علوم هم به قسمت فیزیک علاقه‌مند بودم. وقتی وارد دبیرستان شدم و رشته‌ی تجربی را انتخاب کردم، نظرم راجع‌به هندسه و ریاضی عوض شد. درس‌های دبیرستان واقعاً با دوران راهنمایی فرق می‌کند.


به‌نظرت بهتر است بچه‌ها برای انتخاب رشته و ورود به متوسطه‌ی دوم، چه معیارهایی را در نظر بگیرند؟

ضمن این‌که باید استعداد و علاقه‌ی را مدنظر قرار داد، مشورت با بزرگ‌تر‌ها و دانشجوهایی که در رشته‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند و حتی افرادی که در شغل‌های مختلف کار می‌کنند، می‌تواند کمک زیادی به انتخاب رشته کند.


تو 5 سال در آزمون‌ها شرکت کردی. شرکت در آزمون‌ها از سال‌های پایه چه مهارت‌هایی را به تو آموخت؟

وقتی زیاد آزمون می‌دهید به‌تدریج می‌توانید مدیریت زمان را تمرین کنید. اگر طبق برنامه‌ی راهبردی پیش بروید خیالتان از پایه‌ی درسی راحت می‌شود. این‌ها کم‌ترین دستاوردهای من از 5 سال آزمون‌دادن است. البته مهارت‌هایی که در جلسات آزمون کسب می‌کنید و تکنیک‌هایی که می‌آموزید و مدیریت تعداد اشتباهات را هم می‌توان به آن‌ها اضافه کرد.


میانه‌ات با دفتر برنامه‌ریزی چطور بود؟

توصیه می‌کنم دانش‌آموزان دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنند. در بازه‌ی کوتاهی که دفتر برنامه‌ریزی‌ام را تکمیل نمی‌کردم به‌وضوح می‌دیدم که ساعت مطالعه‌ام کم می‌شد. سعی می‌کردم همیشه این دفتر را پر کنم.

 محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم


پدر و مادرت در روند تحصیل، چطور حمایت کردند؟

به جرئت می‌توانم بگویم اگر پدر و مادرم نبودند اکنون در این جایگاه نبودم. در طول این 5 سال من را به جلسه‌ی آزمون می‌رساندند. شنبه با هم برای مشاوره‌ی کارنامه می‌رفتیم. بعد از آزمون‌ها راجع‌به تراز و نمره‌ها با مادرم صحبت می‌کردم و همیشه به من انگیزه می‌دادند.


در دوران تحصیل فعالیت غیردرسی هم داشتی؟

عضو تیم پینگ‌پنگ مدرسه بودم و در شهرستان مقام اول را کسب کردیم. سه سال در مسابقات فرهنگی‌هنری، رتبه‌ی اول استان را کسب کردم. حتی در سال کنکور هم شرکت کردم و یک هفته بعد از کنکور راهی مشهد مقدس شدم و در مسابقات کشوری تفسیر قرآن شرکت کردم.


الگوی خاصی در زندگی‌ات داری؟

الان که دانشجو هستم، دکتر نیما رضایی را الگو قرار داده‌ام. ایشان جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند و در سنین جوانی توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند.

محمدرضا صدیقی، رتبه‌ی 20 تجربی از بم