گفت‌وگو با محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز

نقطه‌ی قوت اصلی من درس‌های ریاضی و فیزیک است. در این دو درس اغلب نمره‌‌ام 10 از ده می‌شود.

گفت‌وگو با محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز

گفت‌وگو با دانش‌آموز برتر یازدهم

محراب شادی‌دیزناب در یک نگاه

شهر: تبریز (آذربایجان شرقی)

سال‌های حضور در کانون:‌ از کلاس هفتم تا یازدهم تجربی به مدت 5 سال

معدل نیم‌سال اول: 19.93

مدرسه: استعدادهای درخشان شهید مدنی

تحصیلات و شغل پدر: کاردانی، کارمند شرکت ایدم (تولیده‌کننده‌ی موتورهای دیزل ایران)

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم، خانه‌دار

محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز


چرا در سال هفتم تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟ چرا این تصمیم را در سال‌های بعد استمرار بخشیدی؟

برادرم دانش‌آموز کانون بود و سال 1393 کنکور داشت. همان سال اول در رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر قبول شد و الان هم دانشجوی کارشناسی‌‌ارشد دانشگاه تهران است. من هم تصمیم گرفتم در آزمون‌های کانون شرکت کنم. دلیلش هم واضح است؛ ما با کانون آشنا بودیم و نتیجه‌ی شرکت در آزمون‌ها را برای برادرم دیده بودیم.


تو جزو دانش‌آموزان برتر کانونی در پایه‌ی یازدهم هستی. به‌نظرت چه درس‌هایی نقطه‌ی قوت توست؟

نقطه‌ی قوت اصلی من درس‌های ریاضی و فیزیک است. در این دو درس اغلب نمره‌‌ام 10 از ده می‌شود.


روش مطالعه‌ات در این درس‌ها چیست؟

قبلاً نمره‌ام در این درس‌ها 8 از 10 بود. تصمیم گرفتم بیشتر تست کار کنم و انواع تست‌های مختلف را تمرین کنم.


درسی بود که ضعیف باشی و با تغییر روش پیشرفت کنی؟

در سال دهم که برای اولین بار با درس زیست‌شناسی مواجه شدم، نمی‌دانستم که این درس را چقدر و چگونه بخوانم. در سایت کانون روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های یک‌رقمی کنکورهای اخیر را خواندم و آن‌ها را برای خودم شخصی‌سازی کردم. با این کار به پیشرفتی که انتظارش را داشتم، رسیدم.


حالا برای مطالعه‌ی درس زیست چه روشی داری؟

درس زیست را در چند مرحله مطالعه می‌کنم. ابتدا درس جدید را روزنامه‌وار می‌خوانم و زیر نکات مهم خط می‌کشم و های‌لایت می‌کنم. در مرحله‌ی دوم، یکی‌دو روز بعد، به‌سراغ متن کتاب درسی می‌روم و این بار دقیق‌تر می‌خوانم و تا جایی که می‌توانم نکته‌برداری می‌کنم. سپس از کتاب پیمانه‌ای کانون تست می‌زنم تا ببینم از آن مبحث چه تعداد سؤال در کنکور آمده و هر مبحث چقدر اهمیت دارد. در مرحله‌ی بعد دوباره متن را مطالعه می‌کنم تا به تسلط برسم. درنهایت از منابع دیگری مانند کتاب سه‌سطحی زیست استفاده می‌کنم.

محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز


از چه منابعی برای مطالعه‌ درس‌های دیگر استفاده می‌کنی؟

من برای تمام درس‌های اختصاصی از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی استفاده می‌کنم. برای درس ادبیات فارسی هم کتاب جامع کانون را دارم.


5 سال حضور مداوم در آزمون‌های کانون، چه دستاوردهایی برایت داشته است؟

در این 5 سال توانستم بارها خود را در شرایط آزمون بسنجم و برای هر اتفاقی در جلسه‌ی کنکور آماده باشم. همچنین روش مطالعه‌ام را برای هر درس پیدا کردم و به فراشناخت رسیدم.


پدر و مادرت در چه زمینه‌هایی از تو حمایت می‌کنند؟

آن‌ها شرایط خانه را آرام نگه می‌دارند تا بتوانم با تمرکز درس بخوانم. حتی صدای تلویزیون را کم می‌کنند و خیلی کم به اتاقم می‌آیند. جمعه‌های آزمون به‌همراه آن‌ها کارنامه‌ام را تحلیل می‌کنیم و آن‌ها به من روحیه و اعتمادبه‌نفس می‌دهند.


تابه‌حال در آزمو‌ن‌ها چندین بار رتبه‌‌ی 1 کشور شده‌ای. کسب چنین رتبه‌ای روند مطالعه‌ات را تغییر نداده است؟

اولین بار که رتبه‌ی 1 کشور را کسب کردم، تابستان کلاس دهم بود. این رتبه باعث شد برای آزمون بعد کمی تنبلی کردم و افت داشتم. وقتی به کسب رتبه‌های خوب عادت کردم، یاد گرفتم کسب رتبه‌ی عالی دلیل بر تکرار آن در آینده نیست و موفقیت نیاز به تلاش مستمر دارد.


چه کاری انجام می‌دهی که در عین سادگی، چون مدام تکرار می‌شود، برایت نتایج خوبی به‌همراه داشته‌ است؟

عادت کرده‌ام همیشه به‌جای ساعت مطالعه، تمرکزم روی مطالعه‌ی با کیفیت و دقیق باشد. همواره به این موضوع فکر می‌کنم و این عادت ساده نتایج فوق‌العاده‌ای برایم به‌همراه داشته است.

از سایت و مجله‌ی آزمون هم استفاده می‌کنی؟

بله. از کارنامه‌های مختلف در صفحه‌ی شخصی سایت کانون استفاده می‌کنم. کلکسیون روش‌های مطالعه را بررسی می‌کنم. در صفحه‌ی مقطع، نظرات دیگران را می‌خوانم و سعی می‌کنم اگر چیزی به ذهنم می‌رسد با آن‌ها در میان بگذارم و در بحث‌ها شرکت کنم. حتی کارنامه‌ی آزمون رتبه‌های برتر کنکور 97 را با دقت بررسی می‌کنم.  حتی با چند نفر از بچه‌های شهرهای دیگر که مدرسه‌ام را از طریق سایت کانون پیدا کرده بودند و با من تماس گرفتند، دوست شدیم و با هم ارتباط داریم.


بیشتر در چه زمینه‌هایی به دانش‌آموزان دیگر کمک می‌کنی؟

بچه‌ها بیشتر راجع‌به ساعت مطالعه‌ می‌پرسند. همیشه تأکید می‌کنم کیفیت مطالعه و تمرکز، اهمیت بیشتری دارد. روش مطالعه‌ی زیست و شیمی و ادبیات هم همیشه برای بچه‌ها سؤال است. من برای شیمی ابتدا متن کتاب را می‌خوانم و سپس از کتاب آبی پیمانه‌ای تست کار می‌کنم. حتماً چند روز مانده به آزمون دوباره آن را مرور می‌کنم. برای ادبیات قبلاً درس‌به‌درس کار می‌کردم؛ اما الان هم درس‌به‌درس و هم موضوعی می‌خوانم.

 محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز


شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس

محراب شادی‌دیزناب، یازدهم تجربی از تبریز