گفت‌وگو با شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس

من همیشه در ریاضی قوی بودم. هدف من در آینده رشته‌ی مهندسی معماری است. بنابراین با جدیت رشته‌ی ریاضی را انتخاب کردم. پدر و مادرم هم انتخاب را به عهده‌ی خودم گذاشته بودند.

گفت‌وگو با شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس

مصاحبه با دانش‌آموزان برتر دهم

شیدا پشنگ‌پور در یک نگاه

شهر: شهرقدس (تهران)

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا دهم ریاضی به مدت 9 سال

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی‌ارشد مدیریت آموزشی، مسئول نمایندگی کانون

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی شنوایی‌سنجی، مسئول گروه پایه‌ در کانون


شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس


دوم دبستان چطور با آزمون‌ها آشنا شدی و چرا این کار را این‌همه مدت ادامه دادی؟

پدرم مسئول نمایندگی کانون در شهرقدس هستند و من با میل خودم از دوم دبستان در آزمون‌ها شرکت کردم. خیلی وقت‌ها دوستانم می‌پرسند: «این‌همه سال از آزمون‌دادن خسته نشدی؟» گاهی به‌خاطر زیادشدن برنامه‌هایم به خودم می‌گویم کاش آزمون نداشتم؛ اما باز هم هر سال با میل خودم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنم.

چرا رشته‌ی ریاضی را انتخاب کردی؟

من همیشه در ریاضی قوی بودم. هدف من در آینده رشته‌ی مهندسی معماری است. بنابراین با جدیت رشته‌ی ریاضی را انتخاب کردم. پدر و مادرم هم انتخاب را به عهده‌ی خودم گذاشته بودند.

در چه درس‌هایی نقطه‌ی قوت داری؟ روش مطالعه‌ات برای این درس‌ها چگونه است؟

من در ریاضی و شیمی قوی هستم. نمره‌‌ام در ریاضی اغلب 10 از ده و در شیمی حدود 8 از ده است. در کلاس،  زیاد تمرین حل می‌کنیم. خودم هم از دوران دبستان برای درس ریاضی زیاد تمرین حل می‌کردم و سرعتم در حل سؤال زیاد بود. از سؤالات کتاب‌های آبی کانون هم استفاده می‌کنم و تست‌هایی را که اشکلا دارم نشان‌دار می‌کنم و دوباره کار می‌کنم.


برای درس‌هایی که به پیشرفت نیاز داری، چه روشی را برای مطالعه انتخاب می‌کنی؟

احساس می‌کنم برای فیزیک به پیشرفت بیشتری نیاز دارم. برای این درس زیاد تمرین حل می‌کنم؛ اما به بیشترکردن سرعت‌عمل نیاز دارم. در مدرسه در این درس، کمی از بودجه‌بندی آزمون عقب‌تریم. در هندسه هم همین وضعیت را دارم. برای این درس‌ها از روش پیش‌خوانی هم استفاده می‌کنم. با پیش‌خوانی توانستم نمره‌ی هندسه‌ را به 7 از ده برسانم.


کانونی‌بودنِ پدر و مادرت چه تأثیری در پیشرفت درسی تو داشته است؟

باعث شده اهمیت شروع‌ زودتر و جدیت در درس‌خواندن را بهتر درک کنم. به‌نظرم دانش‌آموزانی که دیرتر به کانون می‌آیند و دیرتر درگیر تست‌زنی و آزمون‌دادن می‌شوند، کار سخت‌تری در پیش دارند. الان دیگر موضوعاتی مانند نحوه‌ی آزمون‌دادن و آرامش در جلسه‌ی آزمون، برای من تا حد زیادی عادی شده است.


کدام منابع مطالعاتیِ کانون برایت مفید و اثرگذار بوده است؟

من برای درس‌های تخصصی رشته‌ام از کتاب‌های آبی پیمانه‌ای کانون استفاده می‌کنم. این کتاب‌ها پاسخ‌نامه‌ی خیلی خوب و بدون اشکالی دارد و سطح سؤالات این کتاب‌ها برای آزمون مناسب است. مطالعه‌ی کتاب‌های پیمانه‌ای کانون تا حد زیادی آمادگی‌ام را برای آزمون بیشتر می‌کند.


عادت ساده‌ای داری که تأثیر خوبی بر پیشرفت تو داشته باشد؟

از دوران دبستان ساعت خوابم را تنظیم کردم. عادت دارم شب‌ها ساعت یازده می‌خوابم و تا دیروقت و با احساس خواب‌آلودگی درس نمی‌خوانم. به‌همین دلیل، بعد از بازگشت از مدرسه، بدون این‌که بخوابم، با انرژی درس می‌خوانم.

شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس


فعالیت غیردرسی هم داری؟

هر هفته به کلاس طراحی کنته می‌روم و الان در حال مهارت‌آموزیِ طراحیِ چهره هستم. خیلی وقت‌ها به این فکر کرده‌ام که به‌خاطر درس، طراحی را کنار بگذارم؛ اما بعد به این نتیجه می‌رسم که می‌توانم این سه ساعت در هفته را به‌راحتی و با تلاش بیشتر جبران کنم و این کلاس برایم مفید و اثربخش است. همیشه در مسابقات نقالی و شاهنامه‌خوانی هم شرکت می‌کنم.


از چه زمانی به مهندسی معماری علاقه‌مند شدی؟

من از کودکی به ماکت‌سازی و ایده‌دادن و ساختن چیزهای جدید علاقه داشته‌ام. طراحی‌کردن را هم خیلی دوست دارم. معماری پلی بین هنر و ریاضی است. کار عملی برایم لذت‌بخش است.


9 سال آزمون‌دادن چه مهارت‌هایی را در تو به وجود آورده است؟

زیادآزمون‌دادن باعث می‌شود بارها و بارها مهارت مدیریت زمان در جلسه‌ی آزمون را تمرین کنم. امسال که در کلاس دهم درس می‌خوانم، آزمون‌ها از نظر زمانی شباهت زیادی به کنکور دارد. مدیریت زمان قطعاً به تمرین و تکرار نیاز دارد.


کتاب خودآموزی را هم می‌نویسی؟

همیشه بلافاصله بعد از آزمون یا در همان یکی‌دو روز بعد از آزمون، کتاب خودآموزی را با دقت و جدیت می‌نویسم. آزمون‌ها را همیشه ارزیابی می‌کنم و راه‌حل‌های مناسب را همراه با دلیل درست یا نادرست‌بودن گزینه‌ها می‌نویسم. کتاب خودآموزی در آزمون‌های جامع‌ کمک زیادی به من می‌کند.


در نوشتن دفتر برنامه‌ریزی هم این‌قدر جدی هستی؟

بله. حتی نکات مثبت و منفی خودم را در هر هفته یادداشت می‌کنم و طبق آن برای هفته‌ی بعد تصمیم برنامه‌ریزی می‌کنم. دفتر برنامه‌ریزی را همیشه کامل می‌نویسم و دوست دارم نسبت به هفته‌ی قبل بیشتر تلاش کنم.

شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس


شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس

شیدا پشنگ‌پور، دهم ریاضی از شهر قدس