سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

در مقاله‌ی زیر، بخشی از سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه نفرات برتر یازدهمی‌ها که 20 اردیبهشت98 در ساختمان بنیاد قلم‌چی برگزار شد، آمده است....

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

موضوعات جلسه: 

برنامه ای برای تیرماه ویژه یازدهمی ها

صحبت‌های برترهای یازدهمی تهران در مورد برنامه‌شان در یک ماه آینده و تابستان

.....................................................

برنامه ای برای تیرماه ویژه یازدهمی ها 

 ماه اول بازیابی دهم و یازدهم

معمولا در فاصله ی امتحانات پایان سال تا شروع اولین آزمون کانون دانش آموزان سال آخر دبیرستان دچار بلاتکلیفی و بی برنامگی هستند . امسال ما در کانون برنامه ی مشخصی برای دانش آموزان سال یازدهم در نظر گرفته ایم . نخست این که در روز جمعه 7 تیرماه ، یک آزمون هدیه برای دانش آموزان یازدهمی برگزار خواهیم کرد . این آزمون فوق العاده برای سایر پایه ها نیز در نظر گرفته شده است .

دوم این که از 25 خرداد تا 21 تیر در هر هفته دو آزمو ن همراه با دریافت کارنامه ی آن لاین از درس های دهم و یازدهم در نظر گرفته ایم .

بدیهی است این برنامه ویژه ی جدی ترین و با انگیزه ترین دانش آموزان تنظیم شده است . هر دانش آموز می تواند تمام یا بخشی از برنامه را اجرا کند و برنامه را برای خود شخصی سازی کند .دانش آموزان می توانند در خانه ی خود طبق این برنامه درس بخوانند ، در هشت آزمون شرکت کنند ، کارنامه بگیرند و درس های دهم و یازدهم را قبل از شروع برنامه های تابستان بازیابی کنند . این برنامه با روش بازیابی تنظیم شده است . روش بازیابی چیست ؟ روش بازیابی به طور ساده و خلاصه این است که یادگیرنده مطالعه ی خود را با آزمون دادن آغاز می کند و سپس بر اساس نتایج آزمون برنامه ریزی آموزشی خود را تنظیم می کند . برای تنظیم برنامه ی مطالعاتی تابستان بهتر این است که دانش آموز ابتدا درس های دهم و یازدهم را به صورت جامع امتحان بدهد و بر اساس کارنامه ی خود برای طول تابستان برنامه ریزی کند .

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

توضیح اجزای برنامه ی یک ماهه ی تیر98

این برنامه از 25 خرداد آغاز می شود و به مدت چهار هفته تا اولین آزمون تعیین سطح در تاریخ 21 تیرماه ادامه دارد . شرکت در آزمون ها و دریافت کارنامه ی آن لاین ، رایگان است . اگر نمایندگی ها بخواهند این آزمون ها را به روش اردوی جمع بندی در محل کانون برگزار کنند می توانند هزینه ی محدودی دریافت کنند و البته هزینه ی دریافت شده را به پشتیبانان و همکاران دست اندرکار ( مثل مدیران و مسئولان انفورماتیک ) اختصاص بدهند . اما دانش آموزانی که در خانه امتحان می دهند و کارنامه دریافت می کنند بابت این آزمون ها هزینه ای پرداخت نخواهند کرد .


منطق و تاریخ آزمون ها به ترتیب زیر است :

هفته ی اول از 25 خرداد و بلافاصله پس از پایان امتحانات یازدهمی ها شروع می شود . منبع آزمون دو مجموعه ی جامع از پایه ی یازدهم است . می توانید حدس بزنید که علت انتخاب دو مجموعه ی یازدهم چیست . پاسخ ساده است ، دانش آموزان امتحان های یازدهم را به صورت درس به درس به تازگی به پایان رسانده اند و اکنون آمادگی دارند که به صورت جامع درس های یازدهم را آزمون بدهند . منبع آزمون کتاب جمع بندی پایه اختصاصی و کتاب جمع بندی عمومی است .

هفته ی دوم از اول تیر آغاز می شود و تا 6 تیر ادامه دارد . در این هفته دانش آموزان یازدهمی می توانند هم زمان با کنکوری ها از کتاب زرد 97 ، دو مجموعه کنکور 97 را امتحان بدهند . بدیهی است به سوال های دهم و یازدهم این کنکورها پاسخ می دهند و خودشان را با دانش آموزان کنکوری مقایسه می کنند . دریافت کارنامه و مقایسه با کنکوری ها و توجه به این که سوال های دهم و یازدهم را می توانند جواب بدهند سبب افزایش خود آگاهی در مورد نقاط قوت و ضعف دانش آموز می شود و اعتماد به نفس ایشان را نیز افزایش می دهد . در روز 7 تیر آزمون جامع حضوری از درس های یازدهم برگزار می شود . شرکت در این آزمون رایگان است اما دانش آموزان باید حتما در صفحه ی شخصی خود قبلا ثبت نام کرده باشند .

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

هفته ی سوم از 8 تیر تا 14 تیر مربوط به برگزاری دو آزمون جامع از دهم است . دانش آموزان با روش بازیابی ، از درس های دهم دو آزمون می دهند و متوجه می شوند که چه مطالبی از پایه ی دهم را فراموش کرده اند و چه مطالبی را بلد هستند . بررسی کارنامه ی این دو آزمون به دانش آموزان کمک می کند برای مطالعه ی درس های دهم برنامه ریزی بهتری انجام دهند .منبع آزمون های هفته ی سوم ، کتاب جمع بندی اختصاصی و دو آزمون عمومی از کتاب جمع بندی پایه است .

در روزهای سیزدهم و چهاردهم تیر ، کنکور سراسری برگزار می شود و دانش اموزان یازدهمی می توانند سوال های دهم و یازدهم کنکور سراسری را پاسخ دهند و با بررسی کلید ها و پاسخ های تشریحی در سایت کانون ، به خودآگاهی خود در مورد میزان تسلط بر درس های دهم و یازدهم بیفزایند با نوع سوال های کنکور از دهم و یازدهم بیشتر آشنا شوند وشرایط آزمون سراسری را یک سال زودتر تجربه کنند

هفته ی چهارم از 15 تیر تا 20 تیر مربوط به دو آزمون جامع ترکیبی از دهم و یازدهم است . دانش آموزان این دو آزمون را نیز در خانه پاسخ می دهند و از سایت کانون کارنامه ی آن لاین دریافت می کنند . منبع آزمون ، کتاب جمع بندی اختصاصی و کتاب جمع بندی عمومی است

روز 21 تیر ماه اولین آزمون تعیین سطح دانش آموزان به صورت حضوری برگزار می شود .محتوای آزمون جامع ، سوال های دهم و یازدهم است .پس از برگزاری آزمون تعیین سطح برنامه ی اصلی دانش آموزان با محوریت نگاه به آینده در تابستان آغاز می شود و دانش آموزان کانونی در شش آزمون برنامه ای تابستان شرکت خواهند کرد.

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

.....................................................

صحبت‌های برترهای یازدهمی تهران در مورد برنامه‌شان در یک ماه آینده و تابستان:

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

فاطمه رفاهی هستم با میانگین تراز 7050، رشته‌ی تجربی:

طی این یک ماه و در تابستان چه کار خواهید کرد؟

من در این جلسه با روش بازیابی بیشتر آشنا شدم، قبلا از سایت در مورد بازیابی خوانده بودم و تاحدودی متوجه آن شده بودم. می‌دانستم چیست ولی نمی‌دانستم چه فایده‌هایی دارد.

از 25 خرداد تا 21 تیر برنامه‌ی شما چیست؟

من آزمون‌ جامع دهم و یازدهم را شرکت می‌کنم.

کنکور 98 که برگزار شود سوالات دهم و یازدهم (سوالات ترکیبی دهم و یازدهم) را جواب می‌دهید؟

بله.

در تابستان، تمرکزتان را روی نگاه به آینده می‌گذارید یا گذشته؟

نگاه به گذشته یعنی پایه و اگر وقت اضافه بیاورم دوازدهم را هم کار می‌کنم.

به سوالات نگاه به آینده جواب می‌دهید؟

 بیشتر روی دهم تمرکز می‌کنم.

توصیه‌ی ما این است که دوازدهم را هم پیش‌خوانی کنید.

...................................................

ربابه قائمی هستم با میانگین تراز 7100 رشته‌ی انسانی:

من خودم به شخصه، دینی و علوم فنون دوازدهم را (به حالت پیش‌خوانی) از دی ماه شروع کردم. تابستان سال گذشته هم درس‌های یازدهم را مطالعه کرده بودم.

از حالا به بعد چه کار می‌کنید؟

از حدود 27 خرداد تا 21 تیر که کلاس‌های کنکور مدرسه‌مان شروع می‌شود ترجیح می‌دهم همین آزمون‌ها را طبق برنامه‌ی کانون پیش ببرم.

برای آزمون 7 تیر ثبت‌نام کردید؟

نه هنوز ولی با پشتیبانم هماهنگ کرده‌ام ثبت‌نام می‌کنم و طبق برنامه‌ی کانون پیش می‌روم.

در طول تابستان چه کار می‌کنید؟ تمرکزتان روی دوازدهم خواهد بود یا پایه؟

مسلما در تابستان مطالب دوازدهم را هم پیش‌خوانی می‌کنم به چند دلیل، یکی این‌که سهم زیادی در کنکور دارند، هم اینکه تاحدودی امسال هم به دوازدهم نگاه کردم مثلا اقتصاد را همزمان با کنکوری‌ها در کلاس شرکت می‌کردم و امتحان‌های ما در دوزادهم نهایی هستند. در تابستان روی دهم و یازدهم هم تمرکز می‌کنم ولی تاکید اصلی من بر دوازدهم خواهد بود.

برنامه‌ی شما باید مشخص باشد روش هر کسی ممکن است با دیگری فرق کند همان طور که برنامه شخص قبلی با ایشان فرق داشت ولی هر روشی برای خود آن شخص اگر فکرش واضح و شفاف باشد نتیجه می‌دهد ولی گرایش شخصی ما بر این است که دوازدهم را پیش‌خوانی کنید.

چرا آزمون‌های کانون را انتخاب کردید؟

چون هم جامعه‌ی آماری آزمون‌های قلم‌چی بالاتر است و هم برنامه و سوالاتش.

من با این حرف شما در مورد جامعه‌ی آماری مخالف هستم چون کسانی که در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند با فکر آمده اند و اینجا جمع نخبگان است. این جامعه آماری وقتی می‌گویید به نظر می‌رسد چیزی مد شده ولی اگر برنامه مناسب نباشد و منطقی نباشد خود شما هم ادامه نمی‌دهید.

خواهرم چند سال کانونی بودند (رتبه‌ی 300 شدند و ادبیات دانشگاه تهران قبول شدند.) وقتی سوم و چهارم بود و کنکور داشت من هفتم و هشتم بودم، یک سری از شیوه‌هایی که او داشت من از همان سال‌ها پیش می‌بردم و از همان سال جذب برنامه‌های کانون شدم و از همان موقع در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردم.

...................................................

یکی از دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی با میانگین تراز 7300:

بازیابی را حتما می‌خواهم استفاده کنم.

چه چیزی از روش بازیابی امروز به شما تلنگر زد؟

اول باید امتحان بدهم بعد براساس نتیجه‌ی آن کار کنم.

درس خواندن و امتحان دادن ساده‌تر است یا بازیابی؟

روش قبلی ساده‌تر است یعنی روشی که سال‌ها به آن عادت داریم (درس خواندن و امتحان دادن) بازیابی سخت است ولی نتیجه‌ی بهتری می‌دهد.

چند سال است که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنید؟

یک سال است که دانش‌آموز کانون هستم. اشتباه بزرگی کردم که یک سال فقط به کانون آمدم اگر ادامه می‌دادم نتیجه‌ی بهتری می‌گرفتم.

در برنامه تابستان تمرکز شما روی دوازدهم خواهد بود یا پایه؟

دهم را به صورت صد درصد و از دوازدهم درس‌های حسابان و فیزیک را کار خواهم کرد.

تا 21 تیر چه کار خواهید کرد؟

همین روش را انجام می‌دهم، در دروس عمومی هم‌ روی درک مطلب کار خواهم کرد.

...................................................

سینا فتاحی هستم با میانگین تراز 7150 رشته تجربی:

در این جلسه به چه نتیجه‌ای رسیدید؟

متوجه شدم باید به گذشته هم توجه کنم من کم روی دهم کار کرده‌ام درنتیجه تابستان بیشتر روی دهم تمرکز می‌کنم، درواقع 70 درصد دهم و 30 درصد دوازدهم را کار کنم.

برای دوازدهم کدام درس‌ها را انتخاب واحد می‌ کنید؟

زیست و ریاضی. زیست را به این دلیل که ضریب بالایی دارد.

چهار حالت را دانش‌آموزان برای نگاه به آینده انتخاب می‌کنند:

 زیست و ریاضی

زیست و فیزیک

زیست و شیمی

ریاضی و فیزیک

و از لحاظ آماری، انتخاب زیست و فیزیک بیشتر است.

25 خرداد تا 21 تیر چه می‌کنید؟

جامع دهم و یازدهم را امتحان می‌دهم.

سوالات دهم و یازدهم کنکور را پاسخ خواهید داد؟

در خانه امتحان می‌دهم و کارنامه را دریافت می‌کنم.

در تابستان چه کار خواهید کرد؟

بسته به مدرسه دارد و من با برنامه‌ی مدرسه هماهنگ خواهم بود.

آفرین به دلیل این‌که به مدرسه اعتماد دارید و با مدرسه منطبق هستید، هنر تلفیق کردن را باید یاد بگیرید.

...................................................

یکی از دانش‌آموزان با میانگین تراز 7000 یازدهم تجربی:

من برای تابستان برنامه‌ریزی دارم که دهم را بخوانم چون قبلا آن را خوب کار نکردم.

عمومی دهم و یازدهم را هم کار می‌کنم تا کارم سبک‌تر شود.

در این جلسه متوجه چه شدید؟

من در جلسه‌ی امروز متوجه شدم که بازیابی سبب بالا رفتن سرعت می‌شود.

...................................................

امیرحسین روحی با میانگین تراز 7100 رشته‌ی انسانی:

ممکن است در دوران کنکور با مشکل زمان مواجه شوم و به همین دلیل بهتر است با روش بازیابی پیش بروم و از آن استفاده کنم تا وقت ذخیره کنم. طبق بررسی‌ای که کردم و تعداد مباحث دهم و یازدهم را بر زمانم تقسیم کردم متوجه شدم چقدر باید به هر درسی اختصاص دهم.

با بازیابی همراه هستید یا نه؟

 قبلا انجام می‌دادم ولی اسم آن را نمی‌دانستم.

برنامه‌ی شما در تابستان چگونه خواهد بود؟

در تابستان درس‌هایی را که حجم بالایی دارند مثل فلسفه و تاریخ را می‌خواهم پیش‌خوانی کنم.

آیا در آزمون‌های تابستان غیبت خواهید کرد؟

مگر شرایط خیلی بدی پیش بیاید که غیبت کنم مثلا مریض شوم.

چند سال است که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنید؟ دو سال.

................................................... 

 محمد مهدی کربلایی هستم با میانگین تراز 7000 رشته‌ی ریاضی:

من نظرم این است که ترکیبی کار کنم، ترکیبی دهم و دوازدهم، به طور مثال مباحث دینامیک و سینماتیک از دوازدهم را می‌توان با کار و انرژی از دهم مطالعه کرد.

بیشتر تمرکزتان روی دوازدهم خواهد بود یا پایه؟

اول ضعف‌هایم را در دهم رفع می‌کنم بعد یادگیری را در دوازدهم شروع می‌کنم.

25 خرداد تا 21 تیر چه می‌کنید؟

دو آزمون اولش خوب است آن‌ها را شرکت می‌کنم و می‌توانند تکمیل‌کننده‌ی یادگیری یازدهم باشند.

دو آزمون دهم می‌توانند حیاتی باشند برای بازیابی، من بازیابی را از 5 بهمن به بعد انجام می‌دادم.

با بازیابی چطوری آشنا شدید؟

در سایت کانون و از طریق پشتیبانم مهدی صادق احمدی که در مورد بازیابی به من توضیح داد.

...................................................

امیرحسین امیدی هستم، من از سال نهم آزمون‌های کانون را با تراز 4400 شروع کردم در دهم به یازدهم از رشته‌ی ریاضی به تجربی تغییر رشته دادم در حال حاضر میانگین ترازم 6900 الی 7000 است و گاهی ترازم به 7200 هم می‌رسد.

در این جلسه چه چیزی را متوجه شدید؟

مشکلم برای آزمون‌های جمع‌بندی بود که در مجله‌های کانون با روش بازیابی آشنا شدم.

بیشتر کدام قسمت‌های مجله‌ آزمون را می‌خوانید؟

مقاله‌های شما و مصاحبه‌های برترها را از مجله‌های آزمون مطالعه می‌کردم.

از چه زمانی شروع کردید به انجام روش بازیابی؟

بازیابی را برای آزمون 7 فروردین انجام دادم و نتیجه‌ام هم خوب شد.

از 25 خرداد تا 21 تیر چه می‌کنید؟

همه‌ی برنامه‌ای که بیان کردید را انجام می‌دهم.

تابستان چه کار خواهید کرد؟

 تابستان با برنامه‌ی قلم‌چی پیش خواهم آمد و درس‌های ریاضی و زیست را برای نگاه به آینده انتخاب می‌کنم و زیست دهم را هم باید خوب بخوانم چون در آن ضعف دارم به دلیل تغییر رشته.

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98

سخنان کاظم قلم‌چی درجلسه نفرات برتر یازدهم - 20 اردیبهشت 98


   

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

شروع تابستان با بازیابی . چرا؟ (46 دقیقه)
برنامه ای برای تیرماه ویژه یازدهمی ها (18 دقیقه)
برنامه رتبه های برتر یازدهمی حاضر در جلسه برای تابستان ( قسمت اول - 5 دقیقه)
برنامه رتبه های برتر یازدهمی حاضر در جلسه برای تابستان ( قسمت دوم - 21 دقیقه)