گفت‌وگوبا علی نظری، فارغ‌التحصیل انسانی ازکرمانشاه باتراز 7750

تسلط بر درس‌های پایه در همان سال از راه شرکت در آزمون‌های کانون، آشنایی با شرایط آزمون و تست‌زنی، یادگیری مهارت‌های فراشناخت از طریق شرکت در آزمون‌های کانون

گفت‌وگوبا علی نظری، فارغ‌التحصیل انسانی ازکرمانشاه باتراز 7750

گفت‌وگو با علی نظری کاکاوندی، فارغ‌التحصیلانسانی از کرمانشاه با میانگین تراز 7750

بهترین هدیه،‌ کتاب است


از چه سالی به کانون آمدی؟ کلاس چندم بودی؟

از دوم دبیرستان به مدت 4 سال در آزمون‌های کانون شرکت کردم.


دلیل حضور مداوم شما از سال‌های پایه در آزمون‌های برنامه‌ای چه بود؟

تسلط بر درس‌های پایه در همان سال از راه شرکت در آزمون‌های کانون، آشنایی با شرایط آزمون و تست‌زنی، یادگیری مهارت‌های فراشناخت از طریق شرکت در آزمون‌های کانون


در سال‌های پایه از چه ترازی شروع کردی؟ اگر در این سال‌ها پیشرفت کرده‌ای، دلیل این پیشرفت چه بوده است؟

من با توجه به علائق و اهداف شخصی در تابستان سال 97 از رشته‌ی علوم تجربی به رشته‌ی علوم انسانی تغییر رشته دادم. اولین ترازم در رشته‌ی علوم انسانی 7514 بود که در آزمون‌های بعدی به 8000 هم رسیدم. علت اصلی این پیشرفت استفاده از مهارت‌های فراشناختی شخصی خود و منابع متعدد تست‌زنی به‌خصوص کتاب‌های آبی کانون بوده است.


مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را چه می‌دانی؟

من برای آزمون‌های کانون ویژگی‌های خاص زیادی قائل هستم که آزمون‌های کانون را از سایر آزمون‌های برنامه‌ای متمایز می‌کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

1. جامعه‌ی آماری بالا

2. برنامه‌ی راهبردی بسیار منظم و خوب که همه‌ی درس‌ها را به‌خوبی پوشش می‌دهد و ایستگاه‌های جبرانی دارد.

3. نظم در برگزاری آزمون

4. سؤالات استاندارد مشابه کنکور


چگونه بین برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و برنامه‌ی مدرسه هماهنگی ایجاد می‌کنی؟

هرچند در سال‌های قبل در آزمون‌های رشته‌ی تجربی شرکت می‌کردم، اما جزو دانش‌آموزان برتر بوده‌ام و در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی درس می‌خواندم. در مدرسه‌ی ما برنامه‌ی مدرسه با برنامه‌ی راهبردی کانون هماهنگی داشت و در صورت ناهماهنگی با برنامه‌ی کانون، اولویت من آزمون‌های کانون بود. معمولاً هفته‌ی اول بیش‌تر مباحث آزمون را مطالعه می‌کردم و در هفته‌ی دوم بیش‌تر سعی می‌کردم با تست جمع‌بندی کنم. کتاب‌های آبی درس‌نامه‌های جامع، کامل، مختصر و مفید و تست‌های استانداردی برای جمع‌بندی دارد و بیش‌تر از این کتاب‌ها استفاده می‌کردم.


کدام درس‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای کانون نقطه‌ی قوت شماست؟ روش‌هایت در مطالعه‌ی این درس‌ها چیست؟

در هیچ درسی ضعیف نیستم؛ ولی فلسفه‌ی چهارم دبیرستان را می‌توانم کامل پاسخ دهم و علت اصلیِ آن مطالعه‌ی کتاب‌های فلسفه به صورت کامل است. من از دوران راهنمایی به کتاب‌های فلسفی علاقه داشتم و مطالعه می‌کردم. در کتاب درسی هیچ مبحثی برای من ناآشنا نبود و کتاب‌های آبی کانون در این درس نیز باعث شد تسلط بیش‌تری بر کتاب درسی پیدا کنم. حل تست‌های کتاب آبی را از دلایل اصلی توانایی خود در این درس سخت و مهم می‌دانم.


آیا درسی بوده که برایت چالشی باشد یا نمره‌ی پایین‌تری در آن‌ داشته باشی و روش مطالعه‌ات را در آن تغییر داده باشی؟

در آزمون‌های ابتدایی امسال در درس ادبیات اختصاصی کمی مشکل داشتم؛ زیرا تنها کتابی بود که سطحی می‌خواندم. بعد از مدتی روشم را تغییر دادم. آن قدر کتاب درسی را مطالعه کردم که تقریباً می‌دانستم هر تصویر متعلق به کدام صفحه‌ی کتاب است و منابع کتاب تست را به سه کتاب افزایش دادم. مهم‌ترین کتابم کتاب آبی کانون بود. این تغییر روش را به پیشنهاد مشاورم خانم همتی، مدیر گروه علوم انسانی در کانون، انجام دادم.


آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنی؟ چرا؟

بله، استفاده می‌کنم. ثبت دقیق ساعت مطالعه در دفتر برنامه‌ریزی باعث می‌شود نگاهی جمعی و کلی به نحوه‌ی درس خواندن داشته باشم. ساعات مطالعه‌‌ام به کمک دفتر برنامه‌ریزی به صورت تدریجی افزایش یافته است. به هیچ ‌وجه راضی نمی‌شوم که مجموع ساعت مطالعه‌ام از هفته‌ی قبل کم‌تر باشد. از همه مهم‌تر این‌که با کمک صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی نقاط قوت و ضعف و دلایل آن‌ها را متوجه می‌شوم.


از کدام‌ کتاب سه‌سطحی استفاده می‌کنی؟

من از کتاب‌های سه‌سطحی مرتبط با رشته‌ی خودم استفاده می‌کنم. این کتاب‌ها باعث می‌شود خود را با کسانی که از نظر توان درسی و علمی با ما هم‌سطح هستند مقایسه کنیم و به سطح درسی و علمی خود تا حدودی اشراف پیدا کنیم.


از آزمون‌های برنامه‌ای کانون خاطره‌ی آموزشی هم داری؟

امسال در آبان‌ماه بعد از آزمون، به همراه یکی از دوستان برای پیاده‌روی رفته بودم. به پیشنهاد او برای دریافت کارنامه به کافی‌نت رفتیم. هنگام دریافت کارنامه، صاحب کافی‌نت خیره و متعجب چند دقیقه به مانیتور نگاه کرد. وقتی از او پرسیدم چه اتفاقی افتاده از من پرسید: «واقعاً همه‌ی این سؤالات را درست پاسخ داده‌ای و واقعاً نفر اول کشور شدی؟» از این‌که یک نفر از کرمانشاه نفر اول شده بود خوشحال بود.


شغل و تحصیلات پدر و مادر شما چیست؟

پدرم کارشناسی ارشد خاک‌شناسی دارد و کارشناس رسمی دادگستری است. مادرم با مدرک دیپلم، خانه‌دار است.


پدر و مادر چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

در شهریورماه زمانی که می‌خواستم رشته‌ام را عوض کنم پدرم کمی مخالف بود، اما درنهایت به نظر من احترام گذاشت و شرایط را برایم فراهم کرد. مادرم هم در منزل سعی می‌کند محیط را برایم آرام کند. خانواده‌ام همراهی خیلی خوبی با من دارند. از پدر و مادرم به خاطر احترام به تصمیم من و تأمین شرایط و زمینه‌ی مادی و معنوی سپاس‌گزارم.


مهم‌ترین ویژگی آموزشی (شخصیت آموزشی) شما چیست؟ معمولاً شما را در میان دوستان و اقوام و مدرسه به چه ویژگی‌ای می‌َشناسند؟

مهم‌ترین ویژگی من سعی و تلاش برای رسیدن به علائق و اهدافم است. برخی از دانش‌آموزان در رشته‌ای درس می‌خوانند که به آن علاقه ندارند. من بر اساس علاقه و اهدافی که برای آینده‌ام ترسیم کرده‌ام رشته‌ی علوم انسانی را انتخاب کردم. به نظرم موفقیت و ثروت به دنبال علاقه و استعداد شخصی می‌آید. کتاب خواندن را خیلی دوست دارم و در جشن تولدم بهترین هدیه برایم کتاب است.


آیا در میان اقوام و نزدیکان شما افراد دیگری هم در آزمون‌های برنامه‌ای کانون شرکت کرده‌اند یا در حال حاضر آزمون می‌دهند؟ اگر عضو بوده‌اند چه نتایجی کسب کرده‌اند؟

خواهرم دانشجوی رشته‌ی پرستاری دانشگاه علوم ‌پزشکی ارتش تهران و دختردایی‌ام دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است. آن‌ها هر دو عضو کانون بودند.

علی نظری، فارغ‌التحصیل انسانی ازکرمانشاه باتراز 7750