کنکور 98

در آینده می‌خواهی چه شغلی داشته باشی؟

فراتررفتن از سال‌های ابتدایی مدرسه، احساس دل‌انگیزی از پیشرفت را در دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.

در آینده می‌خواهی چه شغلی داشته باشی؟

نگاه دوباره به یک سؤال پرتکرار


فراتررفتن از سال‌های ابتدایی مدرسه، احساس دل‌انگیزی از پیشرفت را در دانش‌آموزان ایجاد می‌کند. قرارگرفتن در اتمسفر نوجوانی و نگاه جدید به دنیای پیرامون، چند تفاوت عمده و سرنوشت‌ساز را نسبت به سال‌های قبل به وجود می‌آورد. حالا زمان دقیق فکرکردن به سؤال قدیمی بزرگ‌ترها فرارسیده است: «در آینده می‌خواهی چه شغلی داشته باشی؟» این سؤال یک کلیشه‌ی تکرارشونده در سال‌های کودکی همه‌ی ما بوده است. پاسخ کودکان به این سؤال، تا حد زیادی تحت تأثیر شغل والدین و داستان‌های شنیده‌شده و مشاغلی است که با آن‌ها ارتباط بهتری گرفته‌اند و مواردی از این ‌قبیل؛ اما ورود به دوره‌های بالاتر تحصیلی، جلوه‌ای جدید به نگاه دانش‌آموزان به آینده می‌بخشد. تصویر خیالی از شغل آینده حذف نمی‌شود؛ اما وضوح بهتری می‌یابد.

فکرکردن به پاسخ این سؤال قدیمی چند مزیت بزرگ در برنامه‌ریزی‌های فردی و تحصیلی برای ساختن آینده‌ی بهتر دارد و هدف این نوشتار نیز بیان این مزیت‌هاست. دو پیش‌فرض مهم در این مقطع از زندگی نباید فراموش شود: اول آن‌که انتخاب هر هدفی، مجموعه‌ای از تصمیمات و برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های اجرایی را با خود به همراه دارد. دوم آن‌که با توجه به گستره‌ی عظیمی از زمان و استعداد که در اختیار نوجوانان است، تبدیل هر هدفی به دستاورد واقعی، امکان‌پذیر است.

قرارگرفتن در مدار صحیح پیشرفت، که هدف بزرگی مثل دست‌یافتن به شغل مورد علاقه را نیز شامل می‌شود، از ساختن هدف صحیح آغاز می‌شود. خلق‌کردن یک تصویر انگیزشیِ در دسترس از آینده، می‌تواند جهت‌دهی بسیار ایده‌آلی به فرایند پیشرفت شما دهد. در این تصویرسازی، همه‌ی علاقه‌های دوران کودکی می‌تواند نقش‌آفرین باشد؛ همان‌طور که علومی که در سال‌های اخیر با آن‌ها آشنا شده‌اید یا استعداد‌های فردی‌تان، قابلیت نقش‌آفرینی در ساخت این هدف را دارند.

عبور از مرحله‌ی تعیین اهداف، به معنی پاگذاشتن به عرصه‌ی هیجان‌انگیزِ عملی‌کردن برنامه‌هاست. اهداف اولیه‌ی شما به‌روشنی می‌تواند تصمیم‌گیری‌های شما را در آینده مشخص کند. انتخاب رشته‌ی تحصیلی یا مدرسه‌ی مناسب که بستری برای دست‌یافتن به این هدف است، یکی از مزیت‌های تصویرسازی صحیح از آینده است.

یافتن پاسخ مناسب برای این سؤال، به معنی اعتماد مجدد بر استعداد‌های درونی است. این استعداد‌ها بزرگ‌ترین سرمایه‌ برای دست‌یابی به اهداف در آینده است. چالش ترسیم آینده‌ی مطلوب، بار دیگر انگیزه‌ی پرورش‌دادن استعداد‌های درونی و پوشش‌دادن نقاط ضعف را در شما ایجاد خواهد کرد.


منبع :