در مسیر موفقیت، همپای کودکان باشیم

فرزندان دبستانیِ ما کم‌کم به دوران امتحانات نزدیک می‌شوند و ایجاد آمادگی در کودکان می‌تواند موفقیت آن‌ها را تضمین کند.

در مسیر موفقیت، همپای کودکان باشیم

فرزندان دبستانیِ ما کم‌کم به دوران امتحانات نزدیک می‌شوند و ایجاد آمادگی در کودکان می‌تواند موفقیت آن‌ها را تضمین کند. می‌توان از طیف گسترده‌ای از راهکارها و وسایل و روش‌های گوناگون برای ایجاد انگیزه در کودکان استفاده کرد. راه‌های زیر به والدین برای آماده‌سازی فرزندان در دوران امتحانات کمک می‌کند:

1. به‌سراغ نمونه‌سؤالات اضافه‌ی استاندارد بروید

حل تمرینات استاندارد و باکیفیت،‌ بازخورد مناسبی برای فرزندان شما خواهد داشت. استفاده از کتاب‌ها یا سایت‌های اینترنتی که نمونه‌سؤالات امتحانی مناسب داشته باشند، به فرزند شما این اطمینان را می‌دهد که برای روبه‌روشدن با تیپ‌های متنوع سؤال در امتحان آماده است. سعی کنید برای کودکان محدودیت زمانی استانداردی برای حل سؤالات در منزل در نظر بگیرید تا در امتحانات مدرسه، دچار کمبود زمان نشوند.

2. شرایط امتحان را در منزل شبیه‌سازی کنید

در شرایط کاملاً آرام اما مشابه امتحاناتِ مدرسه، بازیِ‌ معلم و دانش‌آموز را در منزل انجام دهید. هرچه این شرایط در منزل و در کنار والدین برای کودکان تکرار شود، آن‌ها در جلسات امتحانی راحت‌تر خواهند بود و با اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌توانند اطلاعاتشان را در آزمون‌ها به کار بگیرند. اگر قرار است امتحانات مدرسه را با مداد پاسخ دهند، شما هم همین شرایط را در منزل اجرا کنید. اگر قرار است از درسی آزمون شفاهی گرفته شود، شما هم بازیِ معلم و دانش‌آموز را با یک امتحانِ شفاهی ادامه دهید.

3. با معلم فرزندتان در تعامل باشید

گاهی اوقات بچه‌ها برای این‌که با عجله به منزل بازگردند، بعضی صحبت‌های پایانیِ معلمشان را به‌خوبی متوجه نمی‌شوند. برای این‌که بچه‌ها در امتحاناتشان با شرایط ناآرام و استرس‌زا مواجه نشوند، حتماً با معلم آن‌ها در ارتباط باشید و تاریخ امتحانات و نحوه‌ی برگزاری را جویا شوید. این مسئله در سنین کودکی و در دوران دبستان، طبیعی است و لازم است که شما همپای کودکتان در مسیر موفقیت گام بردارید.

4. بر پیشرفت کودکتان تمرکز کنید

حتی اگر کودکان در دوران دبستان نمره‌های توصیفی دارند، باید پیشرفت و تلاش آن‌ها برای اولیا مرکز توجه باشد. مقایسه‌ی کودکان با دیگران به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. همیشه کودک را با خودش بسنجید و متناسب با تلاش و پیشرفتی که داشته، تشویق و تحسین کنید.


منبع :