آمادگی آزمون 13اردیبهشت دهم گرافیک- عکاسی1(بخش دوم)

فیلترها وسایلی هستند که معمولا در جلوی لنزهای دوربین عکاسی نصب شده و تأثیراتی را در عکس نهایی ایجاد می‌کنند. به طور کلی می‌توان فیلترها را به دو دسته تقسیم کرد

آمادگی آزمون 13اردیبهشت دهم گرافیک- عکاسی1(بخش دوم)

فیلترها:

فیلترها وسایلی هستند که معمولا در جلوی لنزهای دوربین عکاسی نصب شده و تأثیراتی را در عکس نهایی ایجاد می‌کنند. به طور کلی می‌توان فیلترها را به دو دسته تقسیم کرد:‌

1) فیلترهای مخصوص عکاسی سیاه و سفید و 2) فیلترهایی که مصارف عمومی دارند.

از دیدگاه دیگر، فیلترها دو نوع شیشه‌ای و ژلاتینی دارند. نوع ژلاتینی معمولا برای مصارف حرفه‌ای ساخته می‌شود.

درمورد فیلترهای مخصوص عکاسی سیاه و سفید، باید بدانیم هر فیلتر فقط به رنگ همرنگ خودش و رنگ‌های هم‌خانواده‌اش اجازه عبور می‌دهد. مثلا اگر با فیلتر قرمز از آسمان آبی عکاسی کنیم، در تصویر آسمانی تیره و حتی سیاه خواهیم داشت.

دسته دوم فیلترهایی هستند که مصارف عمومی دارند.

فیلتر ماوراء بنفش u.v: چشم ما قادر به دیدن بخشی از پرتو ماوراء بنفش نیست اما فیلم‌های عکاسی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. فیلتر u.v اثر این پرتو ها را از بین می‌برد و تقریبا بی‌رنگ می‌باشد.

فیلتر نور آسمان s.l: هنگامی که آسمان به صورت یکدست آبی است، لایه‌ای از آبی عکس‌های ما را می‌پوشاند که ناخوشایند است. برای از بین بردن آن از فیلتر نورآسمان استفاده کنید.

فیلتر پولاریزه p.l: فیلتر پولاریزه انعکاس‌های مزاحم را از بین می‌برد. بیشترین تاثیر آن هنگام قرار گرفتن در زاویه 33 درجه و کمترین تاثیر آن، هنگام عمود عکاسی کردن است. محدودیت این فیلتر در انعکاس روی فلزات است و باعث اشباع و پختگی رنگ‌ها می‌شود.

فیلتر غلظت خنثی n.d: این فیلترها به رنگ خاکستری هستند و با غلظت‌های متفاوت ساخته می‌شوند. این فیلترها هیچ تغییری در رنگ‌های عکس ایجاد نمی‌کنند و می‌توانیم در عکاسی رنگی از آن‌ها استفاده کنیم.

فیلترهای نرم‌کننده یا Soften یا Diffuser: باعث نرم شدن بافت اجسام در تصویر می‌شوند. بیشتر در عکاسی چهره و تبلیغات به‌کار می‌روند.

فیلترهای تزئینی: کاربرد کاملا تزئینی دارند مثل منشوری، ستاره زن، رنگین‌کمان و... . استفادة افراطی از این فیلترها باعث مبتذل شدن آثار می‌شود.

ضریب فیلتر: هر فیلتر به مقدار معینی نور را کاهش می‌دهد. این مقدار تحت عنوان ضریب افزایش نوردهی روی فیلترها قید می‌شود.

 فاطمه ارجمندی‌نژاد

رتبه‌ی 3 گرافیک 96