چگونه در دل فرزندمان گل اعتمادبه‌نفس بکاریم؟

داشتن اعتمادبه‌نفس برای رسیدن به موفقیت در آینده بسیار مهم است. کودکان نیز به جهان اطرافشان بسیار حساس و تأثیرپذیر هستند.

چگونه در دل فرزندمان گل اعتمادبه‌نفس بکاریم؟

داشتن اعتمادبه‌نفس برای رسیدن به موفقیت در آینده بسیار مهم است. کودکان نیز به جهان اطرافشان بسیار حساس و تأثیرپذیر هستند. فراهم‌کردن شرایطی برای تشویق و دل‌گرم‌کردنِ کودک،‌ برای افزایش سطح اعتماد‌به‌نفس او بسیار مهم است. آن‌ها به حمایت والدین و خواهر و برادر بزرگ‌تر خود نیاز دارند؛، اما در کنار این، لازم است استقلال داشته باشند. والدین با ایجاد یک فضای حمایتگرانه به کودکان خود می‌آموزند که چگونه تصویر مثبتی از خودشان داشته باشند.

در زمان‌های مناسب، کودکان را با رفتارهای کلامی و غیرکلامی تشویق کنید. فرزندانتان بیش از هر چیز نیاز دارند اعتمادبه‌نفس را در وجود والدین خود ببینند و بیاموزند. از هر فرصتی برای تشویق آن‌ها استفاده کنید. به آن‌ها بگویید که درکشان می‌کنید و از این‌که از پس تکالیفشان برمی‌آیند، خوش‌حال هستید. هر دستاورد کوچکی را مدنظر قرار دهید و اجازه دهید درک کنند که گام‌هایِ هرچند کوچکشان را می‌بینید و برایتان ارزشمند است.

به فرزندتان اجازه دهید دلایل ناکامی خود را جست‌وجو کند. نیازی نیست بر نقاط ضعف او تأکید کنید. به کودک خود فرصت دهید تا خودش برای غلبه بر چالش‌های زندگی‌اش چاره‌ای بیابد و با نظارت شما آن را بیازماید. اگر دائماً شما تصمیم‌گیرنده باشید، به او کمکی نخواهید کرد و حتی اگر به موفقیت برسد، در افزایش سطح اعتماد‌به‌نفس و قدرت تصمیم‌گیری پیشرفتی نخواهد داشت. لازم نیست تکالیفش را برایش اصلاح کنید یا کارهای عملیِ مدرسه را برای او انجام دهید. در صورت نیاز فقط نقش نظارتی داشته باشید. این کار باعث می‌شود در طولانی‌مدت، فرزندتان مسئولیت‌پذیری را تجربه کنند.

حضور در اجتماع و صحبت‌کردن در جمع، تأثیر شگفت‌انگیزی بر اعتمادبه‌نفس کودک خواهد داشت. لازم نیست والدین، زبانِ گویای کودکان باشند؛ اما می‌توانند با ارتباطِ چشمی به او برای صحبت‌کردن دل‌گرمی دهند. بنابراین کافی است اجازه‌ دهید کودکتان دنیا را کشف کند. بر نقاط قوت او تأکید کنید و به او فرصتی برای یادگیری بدهید و او را برای فعالیت و صحبت‌کردن در اجتماع تشویق کنید.

دنیای امروز بیش از این‌که به انسان‌های موفق نیازمند باشد، به انسان‌هایی نیاز دارد که توانایی حل مسئله و تصمیم‌گیری در شرایط دشوار را داشته باشند. بنابراین از حالا سنگ‌بنای اعتمادبه‌نفس را در کودکان خود پایه‌گذاری کنیم.


منبع :