گفت‌وگو با ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)

من از طریق مدرسه و دوستانم در مدرسه با کانون آشنا شدم. چند نفر از دوستانم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند و این باعث شد من هم ترغیب شوم.

گفت‌وگو با ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)

گفت‌وگو با ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت:

جدی‌گرفتن آزمون‌ها عامل موفقیتم شد


ریحانه خوشنودی‌پور در یک نگاه

شهر: دهدشت (کهگیلویه و بویراحمد)

سال‌های حضور در کانون: از کلاس ششم دبستان تا دهم تجربی

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی، دبیر بازنشسته

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم، خانه‌دار


ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)


چرا از کلاس ششم دبستان تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

من از طریق مدرسه و دوستانم در مدرسه با کانون آشنا شدم. چند نفر از دوستانم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند و این باعث شد من هم ترغیب شوم.


به‌نظرت کانون در طول این‌ پنج سال چه کمکی به تو کرده است؟

تا قبل از این‌که به کانون بیایم، ‌چیزی از تست‌زنی و مدیریت زمان نمی‌دانستم. آزمون‌دادن در طول این سال‌ها به من کمک کرد تا روش‌های تست‌زنی را بیاموزم و مدیریت زمان را در جلسه‌ی آزمون یاد بگیرم.


آیا اصلاً لازم است دانش‌آموزان در دوره‌ی متوسطه‌ی اول خودشان را درگیر آزمون‌دادن کنند؟

به‌نظرم لازم است. وقتی در ششم دبستان پیشرفتم را دیدم، تصمیم گرفتم به آزمون‌دادن ادامه دهم. شرکت در آزمون‌های کانون حتی به پیشرفت در مدرسه هم کمک می‌کند.

ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)


سال گذشته، بعد از عید حتماً دغدغه‌ی انتخاب‌رشته را داشتی. رشته‌ی تجربی را بر چه اساسی انتخاب کردی؟

من بیش از هر چیز علاقه‌ام را در نظر گرفتم. همیشه به مطالعه و تحقیق علاقه داشته‌ام و می‌خواستم در رشته‌ی داروسازی ادامه‌ی تحصیل بدهم. بنابراین رشته‌ی تجربی را انتخاب کردم. دبیران مدرسه نیز برای انتخاب درست خیلی راهنمایی‌ام کردند.


قوی‌بودن در درس‌های متوسطه‌ی اول چقدر در کلاس دهم به تو کمک می‌کند؟

من در دوره‌ی راهنمایی در درس ریاضی خیلی قوی بودم. در کتاب علوم هم به بخش‌های شیمی و زیست علاقه‌مند بودم. این باعث شد کتاب علوم کلاس دهم را که به چند کتاب مختلف تبدیل شده است، باعلاقه مطالعه کنم. تلاش در دوره‌ی متوسطه‌ی اول، زمینه‌ی پیشرفت در کلاس دهم است.


دستاورد واقعی‌ات از پنج سال آزمون‌دادن پیوسته چه بود؟

دانش‌آموزی که سال‌های متمادی خود را در آزمون‌ها می‌سنجد، به شناخت خوبی از خودش می‌رسد و نقاط قوت و ضعفش را پیدا می‌کند. من در ابتدای مسیر خودم را دست‌کم می‌گرفتم. پیشرفت در آزمون‌ها باعث شد به‌تدریج انگیزه و اعتمادبه‌نفس کافی پیدا کنم. درضمن روش‌های مختلف را برای مطالعه‌ی درس‌ها امتحان کردم و توانستم به روش‌هایی که برایم مؤثرتر است دست پیدا کنم. درنهایت توانستم جزو 20 نفری باشم که در شهر ما در آزمون تیزهوشان دهم تجربی پذیرفته شدند.


در اردیبهشت 97 که خودت را برای آزمون تیزهوشان آماده می‌کردی و امتحانات تشریحی میان‌ترم را هم در پیش داشتی، چطور توانستی تعادل را در مطالعه‌ برقرار کنی؟

هر درسی را که برای امتحانات به‌طور تشریحی مطالعه می‌کردم، از آن تست هم کار می‌کردم. مطالعه‌ی کتاب درسی و تشریحی‌خواندن، پیش‌نیاز تست‌زنی است. تا جایی که فرصت داشتم، مطالعه‌ام را که با تشریحی‌خواندن آغاز شده بود، با تست‌زنی تکمیل می‌کردم. من در آزمون‌های شبیه‌ساز هم شرکت کردم و نمره‌هایم تا حد زیادی مشابه آزمون اصلی تیزهوشان شد.


در دوران متوسطه‌ی اول از کتاب‌های کانون هم استفاده می‌کردی؟

از کتاب‌های آبی علوم، ریاضی، فارسی و کتاب‌های سه‌سطحی علوم و ریاضی استفاده کردم. تنوع سؤالات کتاب‌های آبی را خیلی دوست داشتم.


فکر می‌کنی ریحانه چه ویژگی شاخصی داشت که در آزمون تیزهوشان قبول شد؟

من پشتکار خوبی دارم. جدی‌گرفتن آزمون‌ها عامل بسیار مهمی در موفقیت من بود. نتیجه‌ی آزمون‌ها‌ تأثیر زیادی رویم می‌گذاشت. به‌همین‌دلیل سعی می‌کردم بهترین نتیجه را کسب کنم.

ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)

ریحانه خوشنودی‌پور از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)