هیدروژل مصنوعی برای دریچه‌های قلبی ساخته می‌شود

دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست در تازه‌ترین اقدامات خود موفق به ساخت هیدروژل مصنوعی به منظور استفاده در دریچه‌های قلب یا دیسک‌های ستون فقرات شدند.

هیدروژل مصنوعی برای دریچه‌های قلبی ساخته می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست در تازه‌ترین اقدامات خود موفق به ساخت هیدروژل مصنوعی شدند.

این کشف در آینده می‌تواند در دریچه‌های قلب یا دیسک‌های ستون فقرات استفاده شود.

هیدروژل‌ها دسته‌ای از مواد پلیمری با ساختار شبکه‌ای (پیوندهای عرضی فیزیکی یا شیمیایی) هستند که قابلیت تورم و جذب آب بالایی دارند؛ این خصوصیت هیدروژل‌ها را از سایر پلیمرها متمایز می‌سازد. 

عضلات بدن نرم و قابل انعطاف هستند و می‌توانند بعد از هزاران حرکت تکراری خسته شوند؛ محققان در موسسه فناوری ماساچوست راهی برای ایجاد هیدروژل‌های مصنوعی یافته‌اند که به قوی‌تر شدن عضلات کمک می‌کند.

آنها از هیدروژل‌های پلی وینیل کلراید استفاده می‌کنند که در آزمایشگاه‌ها رایج است و برای ایمپلنت‌های پزشکی و پوشش های دارو استفاده می‌شود؛ این ترفند برای ایجاد یک ماده است که به عنوان یک عضله قوی به کار رود.

پلی‌وینیل کلراید یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است؛ در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است.

مقاله این پژوهش با یافته‌های این مطالعه در مجله آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

منبع :