عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

گوشه وکناردنیاپرازجاذبه‌های شگفت‌انگیزاست؛ازمناطق مرموزباستانی گرفته تاپدیده‌های طبیعی منحصربه‌فرد.بسیاری ازاین پدیده‌های شگفت‌انگیز در نزدیکی ما قرار دارند و می‌توانیم به راحتی از آن‌ها بازدیدکنیم

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

گوشه و کنار دنیا پر از جاذبه‌های شگفت‌انگیز است؛ از مناطق مرموز باستانی گرفته تا پدیده‌های طبیعی منحصربه‌فرد. بسیاری از این پدیده‌های شگفت‌انگیز در نزدیکی ما قرار دارند و می‌توانیم به راحتی از آن‌ها بازدید کنیم. در ادامه با ۲۰ مکان عجیب و شگفت‌انگیز در سراسر دنیا آشنا می‌شویم.

طبیعت اطراف ما زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد. کوهستان‌های عجیب و مرموز، دریاچه‌های منحصربه‌فرد با رنگ‌های خاص، پدیده‌های طبیعی شگفت‌انگیز که گاهی هیچ جوابی برای معماهای مربوط به آنها پیدا نمی‌شود. در این مقاله به گوشه و کنار دنیا سفر می‌کنیم و با عجیب‌ترین مکان‌های دنیا آشنا می‌شویم.

۱. دریاچه‌ی خال‌دار، بریتیش کلمبیا، کانادا

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این دریاچه‌ی خال‌دار مدت‌های زیادی مورد احترام قبیله‌ی بومی Okanagan بود و البته تعجبی هم ندارد. آن‌ها این دریاچه را به خاطر ظاهر غیرمعمولش، مقدس می‌دانستند. در تابستان، آب دریاچه تبخیر می‌شود و در اثر این تبخیر، استخرهای معدنی کوچکی در سراسر دریاچه ظاهر می‌شوند که هرکدام رنگ متمایزی با دیگری دارند. این دریاچه‌ی منحصربه‌فرد را می‌توانید در Highway 3، در شمال غربی شهر کوچک اوسویوس (Osoyoos) کانادا ببینید. البته گردشگران نباید وارد حریم سرزمین‌های قبایل بومی شوند. بومیان این منطقه، این دریاچه را کلیلوک (Kliluk) می‌نامیدند. در جریان جنگ جهانی اول از مواد معدنی این دریاچه برای ساخت مهمات استفاده می‌کردند.  

۲. گذرگاه ساحلی غول‌پیکر (Giant’s Causeway)، ایرلند شمالی

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

۶۰ میلیون سال پیش، یک فوران آتشفشانی عظیم، حجم وسیعی از بازالت مذاب به جا گذاشت که پس از سرد شدن و سفت شدن، ستون‌های سنگی متعددی را ایجاد کردند که امروزه بقایای آن در ایرلند شمالی قابل مشاهده است. در این منطقه که به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده است، در حدود ۳۷ هزار ستون چندضلعی وجود دارد. این ستون‌ها از نظر هندسی بسیار دقیق هستند به نحوی که طبق یک افسانه‌ی محلی، یک غول این ستون‌ها را به دست خود ساخته است.

۳.  Thor’s Well ، اورگون (Oregon)، آمریکا

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

در این منطقه‌ی شگفت‌انگیز و دیدنی واقع در آمریکا، سطح آب درون گودالی فرو می‌ریزد و سپس با فشار زیاد از آن فوران می‌کند. از طریق مسیر Captain Cook می‌توانید این پدیده‌ی شگفت‌انگیز طبیعی را مشاهده کنید. برای حفظ امنیت و سلامتی‌تان، بهتر است که از آن به اندازه‌ی کافی فاصله بگیرید و از بازدید این پدیده در هنگام مد یا بادهای شدید زمستانی، اجتناب کنید. از طریق مرکز توریستی Cape Perpetua می‌توانید برای بازدید از این منطقه اقدام کنید.

۴. پاموک‌کاله (Pamukkale)، ترکیه

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید


این جاذبه‌ی گردشگری دیدنی در جنوب غربی ترکیه قرار دارد و میراث جهانی یونسکو است. پاموک‌کاله به معنای قلعه‌ی پنبه‌ای است. ایوان‌های پلکانی این پدیده‌ی شگفت‌انگیز از سنگ آهک متخلخل تراورتن سفید تشکیل شده‌اند که آبگیرهای آب گرم طبیعی را ایجاد کرده‌اند. پاموک‌کاله در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مندرس واقع شده‌ است که در بیشتر فصول سال آب‌وهوایی معتدل دارد.

۵. دریاچه‌ی هیلیر (Hillier)، استرالیای شرقی

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این دریاچه‌ی جالب و دیدنی در سال ۱۸۰۲ در بزرگ‌ترین جزیره‌ی مجمع‌الجزایر Recherche استرالیا کشف شد. این دریاچه در تمام طول سال به رنگ صورتی است. دانشمندان اعلام کرده‌اند که این رنگ صورتی به خاطر مقدار زیاد نمک موجود در دریاچه، جلبک‌هایی به نام Dunaliella salina و نوعی باکتری صورتی به نام halobacteria است.

۶. باداب سورت، ایران

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این چشمه‌های پلکانی تراورتنی باداب سورت، پدیده‌ی طبیعی شگفت‌انگیزی هستند که طی هزاران سال در شمال ایران ایجاد شده‌اند. تراورتن نوعی سنگ آهک است که از رسوب کردن کلسیم موجود در آب ایجاد می‌شود. دو چشمه‌ی آب گرم با خواص معدنی متفاوت در این منطقه وجود دارد. رنگ قرمز و نارنجی و منحصربه‌فرد این چشمه‌های پلکانی به دلیل وجود مقدار زیاد اکسید آهن در یکی از چشمه‌ها است.

۷. کوهستان تیانزی (Tianzi)، چین

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این کوهستان شگفت‌انگیز و دیدنی در شمال غربی استان هونان (Hunan) در کشور چین قرار دارد. این قله‌های نوک‌تیز با پوشش گیاهی سرسبز و انبوه پوشیده شده‌اند و معمولا زیر مه پنهان هستند. با تله‌کابین می‌توانید به روستای هوانگ‌شی (Huangshi)  بروید و از آنجا چشم‌انداز نفس‌گیر این کوهستان را که به نام «پسر آسمان» نامیده می‌شود، تماشا کنید. این کوهستان، الهام‌بخش سازندگان فیلم آواتار برای خلق کوهستان شناور بوده است. این کوهستان برای بسیاری از ساکنان بومی این منطقه، مقدس است. یک پارک موضوعی برای فیلم آواتار جیمز کامرون در این منطقه ساخته شده است.

۸. خطوط نازکا (Nasca Lines)، پرو

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

تصاویری از حیوانات مختلف و اشکال هندسی که توسط فرهنگ نازکا بین ۲۰۰ سال پیش از میلاد تا سال ۷۰۰ میلادی خلق شده ‌است، خطوط نازکا را تشکیل می‌دهند که یکی از شگفتی‌های آمریکای جنوبی هستند که در پرو قرار دارند. این نقاشی‌ها فقط از ارتفاع یا از برج دیده‌بانی فلزی نزدیک منطقه، قابل مشاهده هستند. برخی از این اشکال عجیب و مرموز بیش از ۲۰۰ متر طول دارند و هر کدام از آن‌ها با استفاده از یک خط ممتد کشیده شده‌اند. خطوط نازکا به جز از هوا قابل تشخیص به صورت خطوط منسجم نیستند و از این رو حدس می‌زنند که مردم نازکا هرگز نتوانستند کاری را که خلق کرده‌اند به صورت منسجم ببینند. اما این خط‌ها و شکل‌ها از فراز تپه‌ها و کوه‌های اطراف دیده می‌شوند و از فراز یکی از همین کوه‌ها، این آثار شگفت‌انگیز کشف شده‌اند.

۹. مثلث برمودا، اقیانوس اطلس شمالی

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این منطقه‌ی پر از رمز و راز که به مثلث شیطان معروف است، تقریبا بین برمودا، فلوریدا و پورتوریکو قرار دارد. گزارش‌های متعددی در مورد عملکردهای مغناطیسی غیرمعمول و ناپدید شدن کشتی‌ها و هواپیماها در این منطقه منتشر شده است. گفته می‌شود بیش از ۵۰ کشتی و ۲۰ هواپیما به طرز مرموزی در این منطقه ناپدید شده‌اند یا از بین رفته‌اند. صندوق جهانی طبیعت در پژوهشی در سال ۱۹۹۷ فهرست ۱۰ منطقه‌ی خطرناک برای کشتی‌رانی را اعلام کرد که مثلث برمودا یکی از آن‌ها بود.

۱۰. جزیره سقطرا (Socotra)، یمن

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این جزایر دورافتاده ۶ میلیون سال پیش از سرزمین اصلی آفریقا جدا شده‌اند اکنون در یمن قرار دارند. مناظر شگفت‌انگیز این جزایر شبیه صحنه‌های فیلم‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسند. تنوع زیستی این جزیره بسیار منحصربه‌فرد و خاص است. گیاهان و درختان زیادی در این منطقه وجود دارند که هیچ جای دیگر دنیا پیدا نمی‌شوند. دو نمونه از این درختان که در جزیره وجود دارند، یکی درخت مشهور به خون اژدها و دیگری درخت بطری پیازی است. نزدیک به یک سوم جانداران این جزیره، فقط در همین منطقه پیدا می‌شوند.

۱۱. دست بیابان، شیلی

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

مجسمه‌ساز شیلیایی، Mario Irarrázabal، یک اثر هنری عجیب در بیابان آتاکاما در شیلی ساخته است. این مجسمه در ۷۴ کیلومتری شهر آنتوفاگاستا (Antofagasta) قرار دارد. این هنرمند به خلق آثار هنری مرتبط با رنج‌های بشری شهرت دارد. این اثر او هم به نوعی نماد تنهایی بشر است که محیط دورافتاده و دنجی که در آن قرار گرفته، این تنهایی را بهتر نمایان می‌کند. این مجسمه، ۱۱ متر طول دارد و پایه‌ی آن از آهن و سیمان ساخته شده است.  

۱۲. تپه‌های شکلاتی جزیره‌ی بهل (Bohol)، فیلیپین

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

در مرکز جزیره‌ی بهل، ۱۷۰۰ تپه‌ی مخروطی و هم‌شکل قرار دارد که ارتفاع متفاوتی دارند. از آنجایی که ظاهری شبیه به هم دارند، به نظر می‌رسد که به دست انسان ساخته شده‌اند اما کاملا طبیعی هستند. به نقل از یونسکو این تپه‌ها ته نشین مرجان‌ها هستند و بر اثر فرسایش ایجاد شده‌اند. در فصل خشک سال، پوشش گیاهی روی این تپه‌ها به رنگ قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهد. به همین دلیل آنها را تپه‌های شکلاتی می‌نامند.

۱۳. ساحل سرخ، پینجین (Panjin)، چین

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این ساحل جالب و عجیب با نوعی خزه‌ی دریایی به نام Sueda پوشیده شده است که در فصل پاییز تغییر رنگ می‌دهد و قرمز می‌شود. این ذخیره‌گاه طبیعی ارزشمند که میزبان پرندگان مهاجر است، در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی پینجین قرار دارد. تنها بخش کوچکی از این ساحل در دسترس عموم قرار دارد. از طریق یک گذرگاه چوبی که روی دریا قرار دارد می‌توان از آن بازدید کرد.

۱۴. دشت کوزه‌ها، لائوس

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

کوزه‌های سنگی باستانی این منطقه در گروه‌های چندتایی از یکی گرفته تا صدها کوزه در سراسر منطقه‌ی Xieng Khouang قرار گرفته‌اند. افسانه‌های زیادی در مورد این کوزه‌های سنگی عجیب نقل می‌شود. طبق یکی از تئوری‌های مطرح شده، در گذشته از این کوزه‌ها برای برگزاری مراسم مذهبی و تقدیم نوشیدنی به موجودات غول‌پیکر استفاده می‌شده است. از آنجایی که این منطقه در دهه‌ی ۱۹۶۰ هدف حمله‌ی هوایی آمریکا قرار گرفته است، تنها بخش‌هایی از این منطقه پاکسازی شده‌اند و برای بازدید گردشگران امن هستند. قدمت این کوزه‌های سنگی به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد.

۱۵. پارک ایالتی گابلین ولی (Goblin Valley)، ایالت یوتا، آمریکا

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این دره‌ی غیرمسکونی که شبیه چشم‌اندازهای مریخی به نظر می‌رسد در ۳۵۰ کیلومتری شهر سالت لیک (Salt Lake) در ایالت یوتا قرار دارد. ماسه‌سنگ‌های نرم، پس از طی سال‌ها فرسایش توسط باد و آب، این منظره‌ی شگفت‌انگیز و عجیب را ایجاد کرده است. این چشم‌انداز وهم‌آور فقط ۱۶۰۰ متر عرض و ۳۲۰۰ متر طول دارد. برای نزدیک شدن به این منطقه‌‌ی عجیب و تماشای منظره‌ی شگفت‌انگیز آن می‌توانید از مسیرهای علامت‌گذاری شده استفاده کنید.

۱۶. کوچه استخوان نهنگ (Whale Bone Alley)، سیبری

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

بخش‌هایی از سواحل شمالی جزیره‌ی دورافتاده‌ی تیگران (Yttygran)، ۸۲ کیلومتری از ساحل آلاسکا، به یک مقصد گردشگری عجیب تبدیل شده است. در این منطقه، استخوان‌های بزرگ آرواره، دنده و مهره‌ی نهنگ‌ها در داخل زمین فرو رفته‌اند و گذرگاهی ایجاد کرده‌اند. به نظر می‌رسد که قدمت این مجموعه به قرن چهاردهم یا پانزدهم برمی‌گردد اما هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که اینجا مکانی مقدس برای بومیان منطقه بوده یا فقط جایی برای قتل عام بزرگ نهنگ‌ها.

۱۷. ساحل شیشه‌ای، کالیفرنیا

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این ساحل متفاوت که امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم کالیفرنیا تبدیل شده است، نتیجه‌ی سال‌ها جمع شدن زباله در ساحل است. این رویه تا دهه‌ی ۱۹۶۰ ادامه داشت و در نهایت متوقف شد. در آن زمان، دریا پر از زباله بود هرچیزی که فکر کنید از لوازم الکترونیکی گرفته تا بطری و قوطی. به مروز زمان، امواج دریا، این زباله‌ها را به سنگریزه‌های رنگارنگی تبدیل کرده است که این جاذبه‌ی گردشگری مهم را تشکیل داده‌اند. متاسفانه این ساحل در معرض خطر نابودی است چون گردشگران این سنگریزه‌ها و خرده شیشه‌ها را جمع می‌کنند و به خانه می‌برند!

۱۸. گوردخمه‌ی پاریس

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این دخمه‌های ترسناک، شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی هستند که در پاریس قرار دارند و جایگاه ابدی حدود ۶ میلیون پاریسی هستند. بیشتر آنها ناشناس هستند و جمجمه‌ها و استخوان‌های آنها از گورستان‌های شلوغ شهر در طول قرن هجدهم و نوزدهم در اینجا جمع شده‌اند. زمانی که مسئولان مربوطه از پتانسیل توریستی این گوردخمه باخبر شدند، استخوان‌ها و جمجمه‌ها را به شکلی که امروزه قابل مشاهده و وهم‌آور است، چیده‌اند.

۱۹. آب‌فشان فلای (Fly Geyser)، نوادا، آمریکا

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

این آب‌فشان با ظاهر عجیب خود در زمینی خصوصی در حاشیه‌ی بیابان بلک ‌راک (Black Rock) در نوادا قرار دارد. زمانی که در سال ۱۹۶۴ کارگران حین جستجو برای انرژی زمین‌گرمایی در این نقطه با مته به حفر چاه مشغول بودند این آب‌فشان به‌طور اتفاقی سربرآورد و به مرور زمان با رسوب املاح به شکل کنونی درآمد. ارتفاع این آب‌فشان هر سال چند اینچ افزایش می‌یابد. رنگ قرمز و سبز این آب‌فشان به خاطر وجود جلبک‌های گرماگرا است.

۲۰. جزیره‌ی گربه‌ها، ژاپن

عجیب‌ترین مکان‌های دنیا را بشناسید

با یک سفر کوتاه از طریق فرابر از ساحل شرقی ژاپن به جزیره‌ی تاشیروجیما (Tashirojima) می‌رسید که جمعیت آن ۱۰۰ نفر است و از تعداد گربه‌های جزیره کمتر است. از آنجایی که این جزیره محل تولید ابریشم است و موش‌ها شکارچیان کرم‌های ابریشم هستند، اهالی برای کاهش جمعیت موش‌ها از گربه‌ها بهره می‌برند. در این جزیره، زیارتگاهی برای گربه‌ها و حتی کابین‌هایی به شکل گربه برای اقامت توریست‌ها ساخته شده است. لازم به توضیح نیست که هیچ سگی اجازه‌ی ورود به این جزیره را ندارد. ۸۳ درصد از جمعیت این جزیره را افراد مسن و سالمندان تشکیل می‌دهند. در حال حاضر جمعیت گربه‌ها بسیار بیشتر از اهالی جزیره است. این جزیره در دهه‌ی ۱۹۵۰، در حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت داشته است. 

منبع :