کنکور 98

طراحی سلول‌های خورشیدی جدید

یک تیم تحقیقاتی در چین، نوع جدیدی از سلول‌های خورشیدی را طراحی کرده‌اند که بسیار انعطاف پذیر و پایدار است.

طراحی سلول‌های خورشیدی جدید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا،  یک تیم تحقیقاتی در چین یک نوع جدید از سلول‌های خورشیدی بسیار انعطاف پذیر و پایدار را طراحی کرده‌اند.

این سلول‌های خورشیدی جدید می‌توانند در الکترونیک پوشیدنی استفاده شوند؛ سلول خورشیدی یک قطعه الکترونیکی حالت جامد است که درصدی از انرژی نور خورشید را مستقیماً توسط اثر فوتوولتاییک؛ که پدیده‌ای فیزیکی و شیمیایی است، به الکتریسیته تبدیل می‌کند.

سلول‌های خورشیدی پروسکایت به طور گسترده برای ساخت باتری‌های قابل انعطاف مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا بسیار کارآمد، ارزان و آسان برای استفاده است.

بستر انعطاف پذیر، عامل اصلی برای تعیین عملکرد سلول‌های خورشیدی پروسکایت است که از یک بستر پلیمری ساخته شده و ضد آب هستند. 

محققان موسسه فناوری پیشرفته شنزن تحت آکادمی علوم چینی، نوع جدیدی از سلول‌های خورشیدی پروسکایت را بر پایه یک ماده معدنی ساخته‌اند که می‌تواند فشار را در دستگاه  تحت تغییر شکل نیز کاهش دهد.

سلول‌های خورشیدی پروسکایت جدید نسبت به رطوبت در دمای بالا مقاوم هستند؛ محققان دانشگاه شیجیاژوانگ در استان هبی چین و دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در این پژوهش شرکت کردند. 

منبع :