چه کار کنیم در هنگام مطالعه موفق باشیم؟

برای هر جلسه‌ی مطالعه، یک استراتژی طراحی کنید داشتن یک برنامه‌ی ثابت قبل از هر جلسه است. این کار تضمین می‌کند شما متمرکز هستید، به اهداف‌تان می‌رسید و برنامه‌ی آموزشی شما سازنده است. بعد از هر 15

چه کار کنیم در هنگام مطالعه موفق باشیم؟

۱. برای هر جلسه‌ی مطالعه، یک استراتژی طراحی کنید

داشتن یک برنامه‌ی ثابت قبل از هر جلسه است. این کار تضمین می‌کند شما متمرکز هستید، به اهداف‌تان می‌رسید و برنامه‌ی آموزشی شما سازنده است. بعد از هر ۱۵ یا ۳۰ دقیقه، مطالعه‌ی خود را متوقف کنید و فهرستی از کارهایی را که قرار است در طول هر دوره‌ زمانی انجام دهید، یادداشت کنید این کار مانع احساس دلسردی یا بی‌انگیزگی در شما می‌شود.

  • ۲. جلسات مطالعه‌ی خود را زمان‌بندی کنید    

یک روش مهم دیگر برای موفقیت، اطمینان از داشتن یک برنامه ریزی، قبل از شروع مطالعه است. باید اطمینان حاصل کنید که در بیشتر روزهای هفته و در صورت لزوم حتی آخر هفته هم زمانی به مطالعه اختصاص داده‌اید. 

  • ۳. روش مطالعه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با شیوه‌ی یادگیری شماست

یادگیرندگان مختلفی وجود دارند و هر شیوه‌ی یادگیری مثل استفاده از فلش‌کارت یا نت‌برداری، برای هر دانش‌آموزی بهترین روش نیست. بسیار مهم است که از شیوه‌ی یادگیری خودتان آگاه باشید تا بتوانید مطالعه‌ی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که متناسب با نیازهایتان باشد.

۴. استراحت کنید

احتمالا تعجب می‌کنید اگر بدانید زمان‌های استراحت برای موفقیت شما کلیدی است. هیچ‌کس نمی‌تواند ۸ ساعت مداوم مطالعه کند، حتی اگر بیش از حد انگیزه داشته باشد یا یک سرم قهوه به طور پیوسته به رگ‌های او تزریق شود! در واقع، زمان‌های استراحت برای مطالعه‌ی موفق ضروری هستند، زیرا به مغز شما اجازه‌ی استراحت می‌دهند تا بتوانید با انگیزه و انرژی به مطالعه بازگردید. برنامه‌ریزی کنید که هر ۶۰ یا ۹۰ دقیقه استراحت کنید و کاری کنید که باعث شود چشمان‌تان مدتی استراحت کنند، چیزی بخورید و کمی در هوای تازه قدم بزنید.

  • دانش‌آموزان موفق می‌دانند چه زمان نیاز به استراحت دارند. آنها می‌توانند حس کنند خسته شده‌اند یا مطالعه‌شان دیگر پربار نیست.

۵. از مواردی که حواس‌تان را پرت می‌کند دوری کنید

ین می‌تواند به معنای اجتناب از مطالعه در کنار یک دوست خواب‌آلود، خاموش کردن تلفن همراه‌تان، یا اطمینان از استفاده از اینترنت فقط برای کمک به مطالعه و نه خواندن شایعات در مورد افراد مشهور باشد. اگر برای مطالعه به اینترنت نیاز ندارید آن را غیرفعال کنید تا حواس‌تان پرت نشود. اگر به گوشی‌تان نیازی ندارید آن را هم خاموش کنید.

  • اگر چیزی باعث نگرانی شما می‌شود، زمانی را صرف سر در آوردن از آن کنید و بعد در صورت امکان سر مطالعه‌ی خود برگردید. ا

۶. بهترین محیط مطالعه را انتخاب کنید

محیط مطالعه‌ی شما در موفقیت‌تان به عنوان یک دانش‌آموز اهمیت زیادی دارد. برخی دوست دارند در اتاق‌شان و در سکوت مطلق درس بخوانند. برخی دیگر دوست دارند در فضای آزاد روی پتو و با صدای بلندِ مطالعه کنند. بعضی افراد دوست دارند در کتابخانه یا سالن مطالعه و در مجاورت افرادی درس بخوانند که مانند آنها در حال مطالعه هستند. م

۷. از منابع خود استفاده کنید

 از منابع کتابخانه و آنلاین برای تکمیل مطالعات خود استفاده کنید؛ م

8. تفریح را فراموش نکنید

با اینکه به نظر می‌رسد دانش‌آموز موفق اهل تفریح نیست، اما در واقع تفریح می‌تواند کلید موفقیت باشد.تفریح مانع موفقیت شما نمی‌شود. در واقع اختصاص زمانی به تفریح باعث عملکرد بهتر هنگام مطالعه می‌شود.

  • اگر صرفا از روی علاقه به مطالعه می‌پردازید، ممکن است بیش از حد به خودتان فشار بیاورید و گذر زمان را حس نکنید.

منبع :