شناسایی فسیل آبزی 430 میلیون ساله در انگلیس

باقیمانده‌های فسیل یک حیوان آبزی ماقبل تاریخ که شباهت زیادی به موجود خیالی کاتولو دارد، در انگلیس کشف شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این فسیل مربوط به 430 میلیون سال قبل است.

شناسایی فسیل آبزی 430 میلیون ساله در انگلیس

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، نام علمی این موجود Sollasina cthulhu بوده و دارای ۴۵ شاخک است.کاتولو که این فسیل به آن تشبیه شده اولین بار در داستان‌های خیالی دهه ۳۰ میلادی به تصویر کشیده شد و دارای سری اختاپوس مانند و دو بال بلند و چهار پا با پنجه و بدن پوسته پوسته شکل است.

شاخک های این حیوان از سرتاسر بدن وی بیرون می آمده و از آن محافظت می کرده است. شاخک های یادشده برای حرکت در عمق دریا نیز به این حیوان کمک می کرده و همچنین برای جذب غذا نیز کاربرد داشته است. نکته جالب این است که این موجود بر خلاف دیگر حیوانات ماقبل تاریخ ابعاد بزرگی نداشته و پهنای آن به تنها ۳ سانتیمتر می رسیده است.

محققان برای مطالعه دقیق‌تر این فسیل، یک مدل سه بعدی را بر مبنای آن طراحی کرده و به صورت لایه لایه مورد بررسی قرار داده اند. همین مدل به کشف یک سیستم عروقی خاص در بدن این جانور کمک کرده است.

پژوهشگران معتقدند نسل این جانور در میلیون‌ها سال قبل به طور کامل منقرض شده و امروزه شبیه‌ترین موجود به آن خارپشت دریایی است. آنان امیدوارند با مطالعه دقیق‌تر این فسیل به درک عمیق‌تری از تحولات آبزیان در دوره‌های مختلف تاریخی دست یابند.

منبع :