کنکور 98

روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌ی 10 ایثارگران در درس ریاضی

در مقاله‌ی زیر، گفتگوی ما با فاطمه صالحین را می‌خوانید، او در این مقاله به روش‌های مطالعه‌اش در درس‌های مختلف ریاضی اشاره کرده است...

روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌ی 10 ایثارگران در درس ریاضی

فاطمه صالحین هستم رتبه‌ی 10 ایثارگران رشته ریاضی از دامغان

روش مطالعه‌تان را در درس هندسه بیان می‌کنید؟

در درس هندسه، چون سبک سوالات متنوع است برای این‌که تسلط بیشتری در این درس پیدا کنیم نیاز است که تیپ‌ های مختلفی از سوال‌ها را حل کنیم و من در درس هندسه سعی بر این داشتم سوالات را با ابتکار خودم حل کنم و کمتر به پاسخ‌نامه مراجعه کنم چون این‌طوری مهارت آدم بیشتر تقویت می‌شود و حتما هم سوالات مهم را در دفترم یادداشت می‌کردم که به مرور زمان هم برای آزمون‌ها هم برای کنکور مرور کنم که مسلط‌تر شوم و به نظرم سوالات آزمون کانون در درس هندسه هم واقعا خوب بود و سوالات اشتباه یا نزده هندسه را حتما در دفتر خودآموزی خودم ثبت می‌کردم.

.......................................................

روش مطالعه‌ی شما در دیفرانسیل چطور بود؟

درس دیفرانسیل و حسابان نیازمند این است که تست‌های زیادی حل کنیم برای این‌که به مباحث مختلفی مسلط شویم و من برای این دو درس هم خیلی تست کار کردم و روش‌ها و نکته‌های کلیدی‌ای را که زودتر من را به راه‌حل می‌رساند را برای خودم یادداشت می‌کردم؛ من تست زیاد کار کردم و درس‌نامه‌‌ را هم حتما مطالعه می‌کردم.

.......................................................

روش مطالعه‌تان در درس گسسته چطوری بود؟

در گسسته بخش‌هایی مثل نظریه‌ی اعداد نیازمند این است که خیلی تمرین کنیم تا مسلط شویم؛ پیشنهاد من این است که داوطلبان حتی گسسته را هم به صورت اثباتی کار کنند؛ برخی از بچه‌ها می‌گویند تشریحی برای کنکور خیلی مناسب نیست ولی من احساس می‌کنم برای گسسته، اثباتی کار کردن، به دید شما در تست‌زنی بخصوص در مباحثی مثل نظریه اعداد کمک می‌کند. در مورد گسسته و درس‌هایی که احتیاج به ابتکار است پیشنهاد من این است که واقعا خودمان حلشان کنیم چون مراجعه به پاسخ‌نامه باعث می‌شود بعد از یک مدتی شما فراموش کنید، حتما زمان بگذارید سر این درس.

.......................................................

آیا شما از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کردید و برایتان چه فایده‌ای داشت؟

بله دفتر برنامه‌ریزی را پر می‌کردم و سعی می‌کردم ساعت مطالعه‌ام را افزایش بدهم حالا روز به روز یا هفته به هفته و مفید بود چون وقتی می‌دیدم تایم زیادی را دارم سر یک سری از دروس از دست می‌دهم و اتلافی دارم خیلی تلاش می‌کردم برای این‌که تایم مفیدی داشته باشم و کمتر اوقاتم را از دست بدهم.

.......................................................

از کتاب خودآموز هم استفاده می‌کردید؟

بله من حتما سوالاتی را که نمی‌زدم و یا اشتباه می‌زدم و حتی برخی سوالات که درست می‌زدم ولی به نظرم مهم بودند را در کتاب خودآموز می‌نوشتم، چون سوالات کانون، بخصوص امسال خیلی شبیه کنکور بود و حتما به مرور زمان مرور می‌کردم تا سوالات کلیدی و مهم برایم جا بیفتند و تثبیت شوند.

.......................................................

نظر شما در مورد آبی عربی چیست؟

عربی چون تقریبا یک درس تکنیکی است چه در ترجمه و چه قواعد، کتاب آبی کانون، کتابی است که جمع‌بندی سوالاتش بسیار خوب است (حالا چه سوالاتش از آزمون‌های کانون باشد چه کنکور، سوالات مهم و کلیدی‌ای را آورده‌اند)، از آبی عربی خیلی راضی بودم و بیشترم بحثم این است که بچه‌ها تکنیکی استفاده کنند.

نحوه‌ی استفاده و زمان‌بندی شما از آبی عربی چه زمان‌هایی و چه‌طوری بود؟

روزانه که نه ولی دوروز یک‌بار عربی را مطالعه می‌کردم و تست‌های مهم و کلیدی‌ای را که علامت می‌زدم را حتما در درس عربی از کتاب آبی مرور می‌کردم.

در استفاده از کتاب آبی عربی، بیشتر سوالات کانون برایتان مفید بودند یا کنکور؟

سوال های کانون هم خیلی شبیه کنکور بود، من از هر دو استفاده می‌کردم و برایم مفید بودند.

.......................................................

از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردید؟

من برای بیشتر دروس تخصصی یعنی دیفرانسیل، حسابان، جبر و احتمال و گسسته و فیزیک کتاب سه‌سطحی داشتم. کتاب سه‌سطحی فیزیک دیر به دستم رسید ولی تا آن‌جا که توانستم از سوالاتش استفاده کردم. سوالات بسیار خوب و مفید و کلیدی‌ای داشت. برای سه‌‌سطحی دیفرانسیل و حسابان هم سوالات سطح بالاتر بودند و به نظرم دانش‌آموزان با کار کردن این کتاب‌ها دید نسبتا خوبی راجع به درس‌های تخصصی پیدا می‌کنند و توانایی و مهارت روبرو شدن با سوالات سخت و حل کردن در کوتاه‌ترین مدت را به دست می‌آورند.

چه طور شد که با کتاب‌های سه‌سطحی آشنا شدید؟

من از مجله‌های کانون بعد آزمون‌ها خیلی استفاده می‌کردم مصاحبه رتبه برترهای کنکورها را خیلی می‌خواندم. بچه‌های رتبه‌های برتر خیلی از کتاب‌های سه‌سطحی راضی بودند چون سطح سوالات بالا بود و منم تصمیم گرفتم استفاده کنم تا مهارت من در دروس تخصصی زیاد شود و واقعا کتاب‌های خوبی بودند.

در درس فیزیک که می‌گویید یک مقدار دیر تهیه کردید سوالات را گزینشی حل می‌کردید یا تمام سطح‌ها را جواب می‌دادید؟

بیشتر روی سوالات دشوار و دشوارتر وقت می‌گذاشتم که بیشتر روی آن‌ها تسلط پیدا کنم.

نظر شما در مورد حجم کتاب‌های سه‌سطحی چیست؟

حجم خیلی کم و سوالات واقعا مفید. به نظرم کتاب‌های سه‌سطحی بین کتاب‌های تخصصی جزو یکی از بهترین کتاب‌های دانش‌آموزان می‌توانند باشند.

چه دسته از دانش‌آموزان را مخاطب این کتاب‌ها می‌دانید؟

قطعا دانش‌آموزانی می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده‌ی مفیدی کنند که پایه‌ی خیلی خوبی هم دارند مثلا تراز‌های بالای 6000 و 6500 می‌توانند استفاده کنند که هم ارتقای ترازشان باشد هم درصد بهتری در کنکور کسب کنند.

چه زمانی را پیشنهاد می‌کنید از این کتاب‌ها استفاده کنند؟

بهتر است که با کتاب درسی و سوالات ساده‌تر شروع کنند تا اول در آن‌ها مسلط شوند بعد سراغ سوال‌های بالاتر بروند و یک‌راست سراغ این سوال‌ها نروند که ممکن است سبب تضعیف روحیه هم بشود.

اگر بخواهید یک جمله در مورد کتاب سه‌سطحی دیفرانسیل بگویید چه می‌گویید؟

سوالات خیلی خوب و مفید که دید نسبتا عالی به دانش‌آموزان در درس دیفرانسیل می‌دهد و توانایی حل کردن سوالات را در دانش‌آموزان افزایش می‌دهد.

و اگر بخواهید یک جمله در مورد سه‌سطحی فیزیک به دانش‌آموزان بگویید چه می‌گویید؟

سه‌سطحی فیزیک تیپ سوالات مختلف و خیلی مناسب دارد که شما می‌توانید به ابعاد مختلف فیزیک مسلط شوید.

اگر بخواهید سه‌سطحی حسابان را که شما تجربه‌ی استفاده از آن را داشتید در یک جمله معرفی کنید چه می‌گویید؟

حجم کم ولی سوالات بسیار خوب، سوالاتی که شاید خیلی‌ها در مواجه با آن نتوانند حل کنند وقتی با آن روبرو می‌شوند ولی وقتی شما آن‌ها را کار کنید می‌توانید هر سوال سختی را حل کنید.

سه‌سطحی جبر و احتمال در یک جمله از نظر شما؟

سه‌سطحی جبر و احتمال بخصوص در بخش احتمال به شما کمک می‌کند در حل سوالات احتمال مسلط‌تر شوید و به نظرم خیلی کتاب مفیدی بود.

.......................................................

تهیه‌ی کتاب‌ها از فروشگاه اینترنتی کانون، سایت کانون بوک امکان‌پذیر است، آیا شما تجربه‌ی خرید از این سایت را دارید؟

بله من از این سایت استفاده کردم چون یک سری از کتاب‌ها ممکن است در نمایندگی نباشد پیشنهاد من به بچه‌ها این است که از این سایت استفاده کنند.

  1. .......................................................

از جعبه ابزار کارنامه از کدام کارنامه بیشتر استفاده کردید و چه فایده‌ای برایتان داشت؟

من بیشتر از کارنامه مبحثی استفاده ‌کردم به هر حال شما در یک دوران می‌توانید بفهمید در چه درس‌هایی ضعف دارید کدام درس‌ها نقاط قوت شما هستند و نقاط ضعفتان را بیشتر تقویت و نقاط قوتتان را حفظ کنید.

.......................................................

خانم صالحین ممنونم از این‌که در این گفتگو شرکت کردید و موفق باشید.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

مطالب مرتبط