چگونه مهارت خود را در خواندن متون انگلیسی افزایش دهیم

یکی از مباحث مهم در یادگیری زبان‌های خارجی و به خصوص زبانانگلیسی مبحث درک مطلب می‌باشد. حال ممکن است برای هرکسی سوال باشد که چگونه می‌توان مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش داد.

چگونه مهارت خود را در خواندن متون انگلیسی افزایش دهیم

یکی از مباحث مهم در یادگیری زبان های خارجی و به خصوص زبان انگلیسی مبحث درک مطلب می باشد. حال ممکن است برای هرکسی سوال باشد که چگونه می توان مهارت های خود را در این زمینه افزایش داد.

مبحث reading و درک مطلب در زبان انگلیسی دقیقا به اندازه ی مباحث و مهارت های دیگر چون listening ، writing  و speaking حائز اهمیت می باشد و با تقویت آن شما قادر خواهید بود دیگر مهارت های خود را نیز تقویت نموده و در نهایت به دستاورد های مهمی در زمینه یادگیری زبان انگلیسی دست پیدا نمایید.

مهم ترین مطلبی که می باییست به آن توجه نمایید تمرکز بر روی متن می باشد. هر متنی عنوان و موضوعی دارد و نویسنده ی متن در قالب پاراگراف ها و جمله ها سعی بر رساندن آن مفهوم به خواننده دارد. در هر متن تعدادی از جملات اصلی و تعدادی دیگر برای بیان بهتر و پشتیبانی متن اصلی آورده شده اند.

همانگونه که از پیش تا حدودی با درک مطلب آشنا هستید می دانید که این روش بیشتر جهت درک مفاهیم به کار برده می شود و زیاد جهت بررسی لغات نمی باشد و معمولا خواننده متن می بایست در زمان  پاسخ سوال یا سوالاتی را از متن اصلی بیابد. بنابراین در این مبحث شما می بایست از روش تندخوانی یا تکنیک scan and skim  استفاده نمایید. بنابراین با استفاده از این روش شما با بررسی سریع متن و بدون استفاده از زمان اضافی جهت خواندن کامل متن مفاهیم اصلی را به سرعت و به راحتی می یابید.

حال به بیان دقیق روش های تقویت درک مطلب به طور اختصاصی می پردازیم.

1.گاهی در برخی متون ممکن است با یک سری کلمات برخورد نمایید که معانی آن ها را نمی دانید. در این گونه موارد می بایستی آن لغات را نادیده گرفته و به آنها توجه ننمایید.

2.به جای اندیشیدن به معنای لغات به ساختار جملات فکر کنید. زیرا هر لغتی ممکن است در هر جمله معنای خاصی داشته باشد. پس به جای معنای تک تک لغات به معنای جملات توجه نمایید.

3.اگر به دنبال پیدا کردن معانی کلمات می باشید، به جای پیدا کردن معنای یک به یک لغات به فارسی سعی نمایید معنای کلمات را به انگلیسی یاد بگیرید و از به جای استفاده از دیکشنری انگلیسی فارسی از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی استفاده نمایید. این کار باعث می شود که ذهن شما رفته رفته از ترجمه کردن کلمات و جملات باز ایستد و به مرور معانی متون مختلف را در همان بار اول به انگلیسی متوجه شوید و در واقع انگلیسی فکر نمایید.

4.هیچ متنی را روزنامه وار نخوانید. تلاش نمایید تا مفهوم و هدف متن را از طریق کلمات کلیدی متوجه شوید و وقت کمتری صرف خواندن متن نمایید. از طریق زودتر به هدف خود که دریافت مفهوم متن می باشد دست می یابید.

5.به جای صرف وقت خود بر روی یک متن تلاش نمایید تا تا از همان وقت برای خواندن متن های بیشتر استفاده نمایید. این کار باعث می شود تا مهارت شما در این زمینه تقویت گردد.

افزایش سرعت در خواندن متن

برای افزایش سرعت هنگام خواندن متون مربوط به درک مطلب یا همان روش تندخوانی متن بایستی در کمترین زمان ممکن به مفهوم متن دست پیدا نمایید. در این روش ذهن انسان به جای تمرکز بر روی یکایک کلمات در حداکثر چند ثانیه از کلمات مختلف گذشته و قادر است یک جمله یا پاراگراف را به سرعت بخواند. اما این روش ویژگی هایی هم دارد که به بیان آن ها می پردازیم.

1.به دستور زبان و گرامر توجه زیادی نمی شود. نکات گرامری دیده نمی شوند و ذهن خواننده به جای تمرکز روی کلمات گرامری همچون حروف تعریف و اضافه، بیشتر به روی کلمات کلیدی ، اسامی (اشخاص و مکان ها و…) ، افعال و قیدهای زمان و مکان و … توقف می نماید.

  1. مغز به املای دقیق کلمات توجه نمی کند و فقط شکل کلی کلمه را در نظر می گیرد. به طور علمی ثابت شده است که مغز کلمات را فقط از روی ظاهر آن تشخیص می دهد و آن را به صورت حرف به حرف

3.به ساختار کلمات توجه نمی گردد. مثلا تفاوتی میان قسمت دوم و سوم فعل دیده نمی شود. برخی کلمات ممکن است بعضی جاها فعل باشند، اسم باشند یا صفت که تفاوت میان آن ها تشخیص داده نمی شود.

شاید روش تندخوانی یک سری نکات منفی نیز داشته باشد اما شما برای اخذ نمرات بالا در بخش درک مطلب و Reading در آزمون های مختلف مخصوصا IELTS بایستی از آن استفاده نمایید.

منبع :

فاطمه فلاحت پیشه
ارسال شده توسط : فاطمه فلاحت پیشه