روش مطالعه‌ی برترهای تهران کنکور 97 در درس زیست

در مقاله‌ی زیر، روش مطالعه‌ی برترهای تهران کنکور 97 در درس زیست آمده است:

روش مطالعه‌ی برترهای تهران کنکور 97 در درس زیست

در مقاله‌ی زیر، روش مطالعه‌ی برترهای تهران کنکور 97 در درس زیست آمده است:

رضا قشنی هستم رتبه‌ی 450 منطقه 1 تجربی

در مورد روش مطالعه‌تان در درس زیست برای دانش‌آموزان صحبت می‌کنید؟

من در کنکور، زیست را 75% زدم و مبنای من کتاب درسی بود، اول یک‌بار روخوانی می‌کردم بار دوم دقیق‌ و جزئی‌تر می‌خواندم کتاب را، بعد سراغ تست‌های ساده می‌رفتم که مربوط به متن درس بودند بعد می‌رفتم سراغ کتاب‌های کمک‌درسی‌ام، درس‌نامه‌اش را می‌خواندم بعد دوباره برمی‌گشتم سراغ تست‌های مفهومی و ترکیبی و بعد از این‌که تست‌های مفهومی و ترکیبی را کار کردم، دوباره برای خودم درس زیست را خلاصه‌نویسی می‌کردم و بعد از آن دوباره متن کتاب را یکبار دیگر می‌خواندم

.......................................................

سلام امیراحسان وکیل هستم رتبه‌ی 708 کنکور تجربی را به دست آوردم.

در مورد روش‌های موفق زیستتان توضیح می‌دهید و این‌که این درس را در کنکور چند درصد زدید؟

زیست را در کنکور 70% زدم و روشم این‌طوری بود که هر درسی را که می‌خواستم شروع به مطالعه کنم از روی کتاب درسی یک مرتبه به صورت گذرا به صورت روزنامه‌وار می‌خواندم (نه با وسواس یا این‌که بخواهم خیلی روی آن زمان بگذارم و از من وقت بگیرد) و بعدش از تست‌های آموزشی حالا نه لزوما زمان‌دار تست‌ها را کار می‌کردم که این نکته‌ها بیشتر تثبیت شود و برای بار دوم که کتاب درسی را جدی‌تر می‌خواندم این نکته‌هایی که در تست‌های آموزشی یاد گرفته بودم خیلی کمکم می‌کرد به این‌که آن روند مطالعه سریع‌تر شود برایم و در آخر هم که تست‌های زمان‌دار دیگر استاندارد کنکورهای سال‌های گذشته را استفاده می‌کردم.

.......................................................

امیرحسین حاج علی گل هستم رتبه‌ی 181 تجربی 97.

درصدتان را در درس زیست در کنکور بیان کنید و روش مطالعه‌تان در این درس:

در کنکور سراسری، 73% زدم که بالاترین درصدم در اختصاصی‌ها بود و به این صورت بود که اول دو مرتبه کتاب زیست را می‌خواندم که دفعه‌ی اول خیلی سطحی و روزنامه‌وار و دفعه‌ی دوم یک ذره بادقت‌تر، بعدش بلافاصله می‌رفتم سراغ تست و تقریبا تمام تست‌های کتاب آبی را می‌زدم تمام می‌شد و حدودا یک هفته طول می‌کشید، هفته‌ی دوم روی کتاب تمرکز بیشتری می‌کردم و خط‌به خط کل متن را بادقت مورد بررسی قرار می‌دادم که باعث شد از 5 از 10 در آزمون‌های قلم‌چی به 9 یا حتی 10 هم برسم حتی 100% هم زدم.

.......................................................

سلام من شایان قاسم‌نژاد هستم رتبه‌ی 974 منطقه 1، قهرمان پیشرفت هستم، سال پیش رتبه‌ام 3534 بود و امسال 974.

روش مطالعه‌تان را در درس زیست برای دانش‌آموزان بیان می‌کنید؟

من از ابتدا در درس زیست یک استراتژی خاصی داشتم برای خودم همان سال اول هم موفق شدم 65% بزنم ولی در سال دوم با تمرین و تست بیشتر توانستم به 80% برسم. من اگر بخواهم بگویم روش موفقیتم در درس زیست و کلا کنکور فقط تست زیاد است.

برای درس زیست کتاب آبی داشتید؟

بله من کتاب آبی قلم‌چی هم پیش و هم پایه و هم سه‌سطحی پیش و پایه را داشتم.

بیشترین نقشی که این کتاب برای شما داشت چه بود؟

کتاب آبی این خوبی را داشت که تست‌های متنوعی داشت هم از لحاظ تست تالیفی هم کانونی هم آزاد هم المپیادها هم کنکورهای سراسری و می‌شد این‌ها را به چند دسته طبقه‌بندی کرد اول از تست‌های تالیفی شروع می‌کردم و بعد سرانجام به تست‌های کانونی و سراسری می‌رسیدم، این به من کمک می‌کرد در تست‌های سراسری و کانونی غلط کمتری داشته باشم چون تست تالیفی بیشتری کار کرده بودم.

دیگر از کدام کتاب‌های آبی استفاده می‌کردید؟

از کتاب آبی ریاضی هم استفاده می‌کردم.

کتاب‌های آبی یک سری ویژگی‌ها دارند که خاص خودشان است. کدام ویژگی برای شما مهم‌تر بود؟ سوال‌های شناسنامه‌دار، تیپ‌بندی، درس‌نامه، پاسخ، متادیتایی که در پشت کتاب، درخت دانش و فهرست می‌آید، کدام برای شما خیلی مهم بود؟

مهم‌ترینش به نظر من نموداری بود که اول هر فصل می‌آید و می‌گوید به تسلط خودتان رنگ‌های مختلف بدهید و یکی دیگرش تست‌های شناسنامه‌دار خیلی خوبش بود که واقعا طبقه‌بندی خوبی داشت.

آیا شما از درخت دانش استفاده می‌کردید و مثلا همین‌طور که خودتان می‌گویید مباحث را رنگ می‌کردید؟

بله ابتدای هر فصل مباحث را رنگ می‌کردم و بعد از یک مدت باز برمی‌گشتم به آن فصل و رنگ‌ها را پاک می‌کردم و برای مباحثی که تسلطم بیشتر شده بود رنگ بهتر را انتخاب می‌کردم.

تست‌ها را نشان‌دار می‌کردید؟ چه حجمی از سوال‌ها را نشان‌دار می‌کردید؟ ملاکتان چه بود و کی آن‌ها را مرور می‌کردید؟

من معمولا هر دو هفته که برای آزمون وقت داشتیم در 5 روز اول کتاب‌های آبی را تمام می‌کردم و آن 3 روز آخر که منتهی به آزمون می‌شد آن تست‌های هایلایت کرده را یک‌بار دیگر مرور می‌کردم و از خودم در زمان امتحان می‌گرفتم.

از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردید؟

شیمی، زیست، ریاضی و فیزیک.

در مورد همین سه‌سطحی زیست توضیح می‌دهید؟

کتاب سه‌سطحی زیست این خوبی را داشت که شناسنامه‌دار بودنش نسبت به کتاب آبی مرجع بهتری است چون نشان می‌دهد چندهزار نفر شرکت کرده‌اند در آزمون و چند هزار نفر به سوال پاسخ دادند ولی نتوانستند و چندهزار نفر سوال را درست پاسخ دادند و این خیلی کمک می‌کند وقتی آدم یک تستی را می‌بیند 1% افراد به آن جواب داده‌اند و درست جواب می‌دهد خیلی روحیه‌ی خوبی می‌گیرد.

چه کسی کتاب‌های سه‌سطحی را به شما معرفی کرد؟

من خودم از سایت کانون استفاده می‌کردم و در سایت با آن آشنا شدم.

نظرتان در مورد کتاب‌های سه‌سطحی از جنبه‌های مختلف چیست؟ به طور مثال، حجمشان، کیفیت سوال‌هایشان و باز در مقایسه با کتاب‌های دیگر

مهمترینش به نظرم حجم خوب و معقولش بود که به نظرم می‌شد در یک روز یا دو روز آن درس مربوطه را واقعا تمام کرد و این به نظرم خیلی خوب بود.

چه دسته از دانش‌آموزان را مخاطب کتاب‌های سه‌سطحی می‌دانید؟

افرادی که در شرایط مشابه خودم باشند و بخواهند درصدشان را از حدود 60 و 70% به 80% برسانند، این کتاب‌ها برای آن‌ها می‌توانند پشتوانه‌ی خیلی خوبی باشند.

 در برنامه‌ی مطالعاتی‌تان چه زمانی از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید و توصیه‌تان هم این است که دیگران چه زمانی استفاده کنند؟

از همان ابتدا نباید با کتاب‌های سه‌سطحی برخورد کرد چون امکان دارد شما تست‌هایش را بلد نباشید و تست‌هایش را بسوزانید. بهترین زمان به نظرم 3 یا 4 روز آخر منتهی به آزمون است که واقعا پاسخ‌دهی خیلی خوبی هم دارد.

.......................................................

سلام من امین حاجی‌علی‌لو هستم، رتبه‌ی 288 سهمیه 5% ایثارگران را در کنکور 97 در رشته‌ی تجربی کسب کردم.

روش مطالعه‌تان را در درس زیست بیان ‌کنید و این‌که در کنکور این درس را چند درصد جواب دادید؟

خوب من در کنکور سراسری درس زیست را 82% زدم و جزو درس‌هایی بود که خیلی روی رتبه‌ی من تاثیر داشت، زیست‌شناسی مهم‌ترین درس رشته‌ی تجربی است و کنکورهای سال‌های اخیر بیشتر بر پایه‌ی کتاب درسی است یعنی پایه اصلی کتاب درسی است برای همین من اول‌ها یعنی آن موقع که شروع کرده بودم (اوایل مهر)، درصدم بین 5 و 60 بود به خاطر این‌که روی کتاب درسی تسلط کامل نداشتم و بیشتر کتاب‌های کمک ‌آموزشی را می‌خواندم ولی بعد پی بردم که موضوع اصلی در درس زیست‌شناسی کتاب درسی است اگر ما به کتاب درسی کاملا تسلط داشته باشیم و بفهمیم این درس را نه این‌که صرفا حفظ کنیم مثلا درس تاریخ را ما حفظ می‌کنیم ولی درس زیست‌شناسی اصلا حفظی نیست البته بخش‌هایی که صرفا حفظی هست هم دارد ولی سوال‌ها به سمتی رفتند که با حفظ کردن نمی‌شود به آن‌ها جواب داد و باید بیشتر مفهوم را کار کرد و بعد از آن سبک‌های مختلفی از تست‌ها را ببنیم. مفهوم را بگیریم و به تعداد کافی تست کار کنیم و به عبارتی راضی نشویم 100 تا تست زدیم بگوییم 200 تا و 200 تا تست زدیم بگوییم 300 تا و یک جا متوقف نشویم، چون هر ساله سوال‌های جدید با ایده‌های جدید مطرح می‌شوند و ضروری است که هر چقدر بتوانیم بیشتر تست کار کنیم.

در برنامه‌ی دوهفته‌ای که برای آزمون داشتید استراتژی شما چطور بود؛ هم در تمام درس‌ها بگویید هم به صورت اختصاصی برای درس زیست:

می‌توان گفت در این دو هفته که برای آزمون فرصت داشتیم برنامه‌ام برای همه‌ی درس‌ها یکسان بود ولی چون زیست درس اصلی من محسوب می‌شد هفته‌ی اول سعی می‌کردم مباحثی که در آن آزمون قرار بود بیاید را کامل از کتاب درسی بخوانم یعنی تسلط کامل داشته باشم بعد اگر وقت می‌کردم آخرهای هفته هم می‌گذاشتم از آن مبحث تست کار کنم یعنی من از کتاب‌های آبی می‌توانستم تا آخر هفته تعدادی تست کار کنم فقط کم چون بیشتر زمانم برای خواندن کتاب درسی بود هفته‌ی دوم که دیگر زمانم بازتر می‌شد نزدیک آزمون هم که بودیم خیلی بیشتر یعنی سعی می‌کردم همه‌ی تست‌های آبی را کار کنم و دیگر تستی نماند چون این کتاب‌ها بیشتر به من ایده می‌دادند که از کجای کتاب درسی بیشتر سوال مطرح می‌شود و البته من چون خودم قبلا دانشجو بودم یعنی قبلا کنکور داده بودم زیست را مشکل نداشتم که بفهمم بیشتر می‌خواستم ببینم طراح‌ها از کجا سوال مطرح می‌کنند چون خود طراح‌های کانون سوال‌های کتاب‌های آبی کانون را طرح کرده‌اند، درس‌های دیگر هم به همین منوال بود یعنی فرق آن‌چنانی نداشت. هفته‌ی اول بیشتر کار کردن روی مفاهیم و کامل یاد گرفتن و هفته‌ی دوم تست کار کردن.

در استفاده از کتاب آبی آیا شما از درخت دانش هم استفاده می‌کردید؟ این‌که مبحثی را در ابتدا که می‌خواهید مطالعه کنید یا یک بخشی را که مطالعه‌ کرده‌اید وضعیتتان را رنگ‌آمیزی کنید و بعد که بهتر شد بیایید و دوباره آن را ارزیابی کنید

دقیقا من برای زیست‌شناسی این کار را می‌کردم همان‌طور که گفتم مهر که شروع کرده بودم درصد زیست من 50 الی 60 بود یعنی درصد کمی محسوب می‌شد سعی کردم رنگ‌های مربوط به خودش را یاد بگیرم و بدانم که چطوری باید آن‌ها را پر کنم، در مقوله‌‌ی بعدی هم که مشخص می‌کردم من در کدام مباحث مشکل دارم، مثلا من اوایل در گوارش فصل 4 زیست سال دوم خیلی مشکل داشتم و وقتی این کار را کردم هم انگیزه‌ی خودم بیشتر می‌شد که بتوانم این رنگ‌ها را به عالی تبدیل کنم هم وضعیت خودم را بهتر می‌شناختم.

گفتگوی کامل ایشان را می‌توانید از سایت کانون مطالعه کنید.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

رضا قشنی_روش زیست
امیرحسین حاج علی گل _روش زیست
امیراحسان وکیل _روش زیست
شایان قاسم‌نژاد _روش زیست
امین حاجی‌علی‌لو _روش زیست
امین حاجی‌علی‌لو _استفاده از درخت دانش در زیست
امین حاجی‌علی‌لو_برنامه‌ی دو هفته‌ای و درس زیست