گفت و گو با علی رضا جهانی دانش آموز نیمه بینا

علی رضا جهانی، دانش آموزان نیمه بینا در مقطع دوازدهم انسانی از اصفهان است.

گفت و گو با علی رضا جهانی دانش آموز نیمه بینا

علی رضا جهانی، دانش آموزان نیمه بینا در مقطع دوازدهم انسانی از اصفهان است.


روانکاو ممتاز می گوید: 10 سال آینده تابلوی من را خواهید خواند!


گفت و گو با علی رضا جهانی دانش آموز نیمه بینا


وی تاکید می کند: یک رقمی کنکور سال 1398 خواهم بود.

علی رضا جهانی عید نوروز را فرصت فرار و جلو زدن از سایرین می داند.

او درباره پدر و مادرش می گوید: آن ها هیچ وقت من را به خاطر آسیب بینایی محدود نکردند.

این ها جملات نخبه ای استثنایی است که با ترازهای بالای 7000 عزم راسخی دارد که رتبه ی یک رقمی کنکور 1398 شود.

 

در ادامه، مطالبی بیشتر درباره علی رضا جهانی را مطالعه خواهید کرد که در نتیجه گفت و گوی ادریس فتحی مدیر بخش دانش آموزان استثنایی بنیاد علمی آموزشی قلم­چی(وقف عام) با وی آماده شده است:


علی رضا جهانی مادرزادی نیمه بینا است، دوران دبستان خود را در مدرسه ی استثنایی شهید احمد سامانی پس از آموزش های خط بریل گذرانده و سپس وارد مدارس عادی شده است.

او متوسطه ی اول را در مدرسه ی میرداماد خوانده و متوسطه ی دوم را در مدرسه نمونه دولتی فرهنگ در کنار دانش آموزان بینا تحصیل می کند.

اما برای این فرهیخته ی اصفهانی مدارس عادی و استثنایی تفاوتی ندارد چون او در تمام این 12 سال بی وقفه شاگرد اول مدرسه بوده و پایین ترین معدلش در پایه ششم 74/19 بوده است.

او معتقد است موفقیت پیوستگی می خواهد، تعیین هدف، سپس برنامه ریزی برای آن و ایجاد انگیزه برای تحقق خواسته ها رمز موفقیت اوست.

علی رضا از سال یازدهم در کانون ثبت نام کرده و اشاره می کند که در سایت کانون با رتبه های برتر آشنا شده است و در این بستر توانسته شبکه ی ارتباطی خود را ارتقاء دهد و از تجارب و روش های مطالعاتی قهرمانان کنکور 97 استفاده کند.

همچنین مشاوره های دانشجوی کم بینا خانم سمانه میرزاخانی که خودش رتبه ی 51 کنکور شده و در بخش نابینایان بنیاد علمی آموزشی قلم­چی در تهران او را راهنمایی می کند سبب تقویت انگیزه و خودباوری در او شده است.

علی رضا علاوه بر اینکه خط بریل را به صورت رسمی در مدرسه یاد گرفته، پدر و مادرش در منزل خط بینایی را نیز به او یاد داده اند تا بتواند با مقدار بینایی که دارد این خط را نیز بخواند.

به گونه ای که اکنون در آزمون های برنامه ای کانون با استفاده از دفترچه ی درشت خط بدون استفاده از منشی و ذره­بین آزمون می دهد.

تبدیل دفترچه های عادی به درشت خط برای این دانش آموز نیمه بینا سبب افزایش سرعت، کاهش اشتباهات در خوانش و پاسخ­گویی و استقلال در آزمون شده است.

تهیه ی مصاحبه های ساختگی توسط علی رضا، بیانگر استواری در هدف و انگیزه در رسیدن به آن است.

او مصاحبه ی رتبه های برتر را در سایت کانون گوش داده و در بیشتر این مصاحبه ها صدای خود را جایگزین فرد مصاحبه شونده کرده و پاسخ های خود را ارائه داده و  عنوان زده: « مصاحبه با علی رضا جهانی، نیمه بینا، رتبه ی 1 کنکور انسانی، از اصفهان، سال 1398»

این باور علی رضا محرک برتر بودن اوست و در مدرسه و آزمون های برنامه ای کانون آن را به خوبی از خود نشان داده است.

خودباوری، انگیزه­ی بالا، پیوستگی در تلاش، پافشاری بر موفقیت و اعتماد به نفس، از ویژگی های بارز اوست که تمامی این­ها را مدیون پدر و مادری می داند که هیچ وقت او را محدود نکردند و با ایمان به توانایی هایش فقط راه را برای او هموار کردند.

فرزند موفق نقش جهان معتقد است، ایام عید طلایی و خطرناک است.

بهترین دوران برای حفظ نقاط قوت و جبران کاستی ها است اما اکثر دانش آموزان فریب این تعطیلات را می خورند و این خطر وجود دارد که مطالعه مفید نداشته باشند.

بنابراین از دست دادن ایام عید یعنی از دست دادن کنکور.

وی می گوید: در این روزها با سرعت و زمان بیشتر می کوشم از سایر دانش آموزان سبقت بگیرم، برای این کار کتاب های آبی و کتاب نوروز کانون منبع ارزشمندی خواهد بود و آزمون های برنامه ای کانون سبب نظم در مطالعه، مرور، یادگیری، رفع اشکالات و کشف روش های مطالعه ی من می شود.

علی رضا جهانی از سوم دبستان نوازنده ی کی­برد است و ورزش هایی همچون گلبال و شنا در سلامت فکری و روانی او موثر بوده است.

فضای اتاق مطالعه و سایر مسیرهای منزل را پر از نوشته های انگیزشی کرده که به اعتقاد خودش در همه حال جمله هایی پیش چشمانش قرار دارد که به تلاش ادامه دهد و اطمینان داشته باشد که موفقیت برنامه می خواهد.

منبع :