هدفمند به پیشواز نیم‌سال دوم برویم

دیگر گرد و خاک نیم‌سال اول هم گذشته و درس‌های نیم‌سال دوم با تمام قوا دارند هجوم می‌آورند.

هدفمند به پیشواز نیم‌سال دوم برویم

دیگر گرد و خاک نیم‌سال اول هم گذشته و درس‌های نیم‌سال دوم با تمام قوا دارند هجوم می‌آورند. اگر نتایج آن‌چه انتظار داشته‌اید نشده است، خودتان را ببخشید اما فراموش نکنید! باید بتوانید با چیدن استراتژی مناسب بر پایه نیم‌سال اول، برنامه منظم و کم نقصی برای روزهای باقی مانده بچینید. با انجام مراحل زیر می‌توانید برای نوشتن برنامه آماده شوید.

1.اولین گام این است که به جای سرکوفت زدن و حسرت، یک کاغذ و قلم بیاورید و 4 ستون ایجاد کنید.

2.اولین ستون نمره‌ای باشد که در نیم‌سال اول در آن درس کسب کرده‌اید. اگر بتوانید نمره کتبی و مستمر را جداگانه بنویسید، دید بهتر و مناسب‌تری به شما می‌دهد.

3.دومین ستون میزان مطالعه و تلاشی است که برای آن درس انجام داده‌اید. اگر دفتر برنامه‌ریزی را پر کرده‌اید به صورت دقیق از دفترتان استفاده کنید و ببینید که در نیم‌سال اول به چه صورت و با چه میزان ساعت خوانده‌اید. اگر دفتر برنامه‌ریزی را به صورت منظم پر نکرده‌اید، از کتاب‌هایتان می‌توانید استفاده کنید؛ میزان تستی که زده‌اید، تمارینی که انجام داده‌اید و نمرات مستمر مدرسه. با این کار می‌توانید ببینید که چه میزان برای هر درس وقت گذاشته‌اید.

4.درس‌ها دو بخش هستند؛ اول، آن‌هایی که مباحث نیم‌سال اول به طور مستقیم تاثیر در مباحث نیم‌سال دوم دارند، پس اگر نتیجه خوبی نگرفته‌اید و احساس می‌کنید که می‌لنگید، باید در برنامه نیم‌سال دوم نیز گنجانده شود. دوم درس‌هایی که مباحثشان مستقل هستند و مسلط نبودن به آن‌ها لطمه‌ای به درس‌های نیم‌سال دوم نمی‌زند. در ستون سوم بخش‌هایی از نیم‌سال اول را که نیازمند مطالعه دوباره هستند بنویسید. برای این کار می‌توانید با معلم درس مشورت کنید.
5 .در ستون چهارم مشخص کنید بر اساس سه ستون قبلی، چه درس‌هایی را وقت مناسبی برایشان گذاشته‌اید ولی نتایج قابل قبولی نگرفته‌اید. شیوه مطالعاتی‌تان را دقیق بنویسید و اگر نقصی را در آن مشاهده نکردید، با مشاور یا معلم درس برای تغییر روش مطالعاتی مشورت کنید.

6. حالا که شناخت مناسبی از آن چه برایتان اتفاق افتاده دارید، زمان‌های مفید و باقی‌مانده تا اردیبهشت را مشخص کنید. حواستان باشد اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای نیم سال دوم نداشته باشید، عید ترمز شما را می‌کشد