سین مثل سنجد

هر ساله ایرانیان در نوروز سفره‌ی هفت سین می‌چینند. هرسین پیامی برای ما به همراه دارد که اگر آن‌ها را باور کنیم و در زندگی به کار گیریم بهترین احوال را به چشم خواهیم دید.

سین مثل سنجد

هر ساله ایرانیان در نوروز سفره‌ی هفت سین می‌چینند. هرسین پیامی برای ما به همراه دارد که اگر آن‌ها را باور کنیم و در زندگی به کار گیریم بهترین احوال را به چشم خواهیم دید. سنجد هم یکی از این سین‌هاست و نماد این است که هرکس در سال جدید با خود عهد ببندد که کارهایش را سنجیده انجام دهد. چرا که سنجد نماد سنجیده عمل کردن است و گرایش به عقل دارد.

حال که ما هرساله بر سفره‌ی هفت سین خود سنجد می‌گذاریم، بیایید با خود عهد ببیندیم در برنامه‌ریزی درسی، در روش‌های مطالعه و حتی انتخاب منابع هم سنجیده عمل کنیم تا سالی که پیشِ روی ماست سرشار از موفقیت باشد.

برای انتخاب‌ منابع، ما گنجی را پیشِ روی شما می‌گذاریم که تصمیمش با خودِ شماست که این گنج را در دوران طلایی استفاده می‌کنید و نماد سنجد را باور دارید و یا این گنج را نادیده می‌گیرید.

کتاب ‌نوروز در دوران طلایی به کمک دانش‌آموزان می‌آید تا با خیالی آسوده‌تر، اوقات فراغت خود را بگذرانند و بدانند چه زمانی از شبانه‌روز را باید به مطالعه اختصاص دهند.

این کتاب به صورت جمع‌بندی و مبحثی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. منطق استفاده از این کتاب روش بازیابی است و دقیقا نماد سنجد را در این کتاب می‌بینیم. روشی عاقلانه‌تر از این‌که کتابی با حجم کم طراحی شده باشد و شما آن را حل کنید و دقیقا تکلیف خودتان را بدانید که تسلطتتان روی مباحث چه میزان است؟

توجه داشته باشید حجم کم کتاب دلیل ‌بر ناقص بودنِ کتاب نیست، بلکه سعی شده تمام مباحث ِمهم در کتاب آورده شود. این کتاب برای یک دوره‌ی ۱۰ روزه تدارک دیده شده و بعد از ۱۰ روز، یک کتاب را تمام کرده‌اید و این حس خوب تمام شدن آرامش را به قلب شما هدیه می‌دهد وانگیزه‌تان‌ را بیش‌تر ‌می‌کند. آیا این روش هم سنجد گونه نیست؟

کتابی که ضریب تناسب و توازن در آن رعایت شده و با توجه به مهم بودن‌مبحث سوال بیش‌تری هم از آن آمده حاکی از این نیست که فکری پشت این‌کتاب بوده است؟ گرایش به عقل و سنجد ندارد؟

آیا زمان آن نرسیده که مانند سنجد، سنجیده عمل کنیم و از منبعی در این دوران طلایی استفاده کنیم که در زمان کم ما را به نتیجه‌ی مطلوب برساند؟