چرا برخی از سال‌ها، دمای زمین بیشتر می‌شود؟

ندازه‌گیری دمای سطح زمین در سال 2018 نشان می‌دهد که این سال چهارمین سال گرم زمین از سال 1880 تا کنون بوده است.

چرا برخی از سال‌ها، دمای زمین بیشتر می‌شود؟

چرا برخی از سال‌ها، دمای زمین بیشتر می‌شود؟

چرا برخی از سال‌ها، دمای زمین بیشتر می‌شود؟

چرا برخی از سال‌ها، دمای زمین بیشتر می‌شود؟

مجله علمی ایلیاد - اندازه‌گیری دمای سطح زمین در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که این سال چهارمین سال گرم زمین از سال ۱۸۸۰ تا کنون بوده است. دمای این سال حدود ۰.۸۳ درجه از میانگین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ گرم‌تر بوده است. سال ۲۰۱۸ پس از سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۵ در این رتبه قرار گرفته است. پنج سال گذشته در مجموع گرم‌ترین سال‌های دوران ثبت دما در دنیا بوده است. از سال ۱۸۸۰ تا کنون، متوسط دمای سطح کره‌ی زمین حدود ۱ درجه‌ی سانتی‌گراد افزایش یافته است. بخش عمده‌ای از این افزایش دما، به‌خاطر انتشار گازهای گلخانه‌ای به جو زمین اتفاق افتاده است. الگوهای افزایش دما در قطب شمال بسیار شدیدتر بوده و آب شدن یخ‌ها به‌صورت ادامه‌دار رخ داده است و در نتیجه سطح دریاها بالاتر آمده است.

«گراوین اشمیت» رئیس GISS، می‌گوید: «تاثیر دراز مدت گرمایش جهانی اکنون قابل لمس است؛ سیل‌های رخ داده در سواحل، موج‌های گرمای شدید، بارش‌های شدید و تغییرات اقلیمی.» اطلاعات مورد استفاده در این پروژه از ۶،۳۰۰ ایستگاه هواشناسی روی زمین و ایستگاه‌های دریایی و همچنین ایستگاه‌های موجود در قطب جنوب، استخراج شده است. از آنجا که ایستگاه‌های هواشناسی و اندازه‌گیری‌های انجام شده در آن‌ها در طول زمان تغییر کرده است، تفسیر تفاوت‌های میانگین دمایی از سالی به سال دیگر نیز دارای عدم‌قطعیت‌های خاص خود است. با این وجود، ناسا تخمین می‌زند که تغییرات متوسط دمایی در سال ۲۰۱۸ دقتی در حدود ۰.۱ درجه‌ی فارنهایت دارد.

ناسا از نقطه‌ی متمایزی از فضا استفاده می‌کند تا زمین را به‌عنوان یک سیستم به هم پیوسته بهتر درک کند. آن‌ها از پایش‌های هوایی و سطحی استفاده کرده و راه‌های جدیدی برای مشاهده، مطالعه‌ و درک تغییرات زمین توسعه داده‌اند. ناسا این اطلاعات را با جامعه‌ی جهانی به اشتراک گذاشته و با موسسات آمریکایی و غیرآمریکایی در همکاری است تا با کمک یکدیگر سیاره‌ی ما را بهتر درک کرده و محافظت کنند.

منبع :