هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند

مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان، نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزی را که در آن 7 هزار و 646 نفر معادل 9.3 درصد شرکت‌کنندگان پذیرفته شده‌اند، اعلام کرد.

هفت هزار دانش‌آموز از مرحله اول المپیادهای علمی عبور کردند
مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان، نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزی را که در آن 7 هزار و 646 نفر معادل 9.3 درصد شرکت‌کنندگان پذیرفته شده‌اند، اعلام کرد.


معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اینکه دانش آموزان می توانند با ورود به سامانه http://oly.medu.ir/portal/olympiad.php از نتایج آزمون مرحله اول خود مطلع شوند، اظهار داشت: امسال 83 هزار و 694 نفر در المپیادهای 9 گانه که اول تا پنجم بهمن ماه برگزار شد، شرکت کردند.
«عنایت سالاریان» اضافه کرد: در این مرحله و در رشته ادبی هزار و 14 نفر، جغرافیا 423 نفر، ریاضی هزار و 659نفر، زیست‌شناسی هزار و 220 نفر، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی 300 نفر، شیمی 650 نفر، کامپیوتر هزار و سه نفر، فیزیک 826 نفر و نجوم 700 نفر برای شرکت در مرحله دوم پذیرفته شدند.
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با اشاره به اینکه آزمون مرحله دوم این المپیاد، سوم تا ششم اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود، تصریح کرد: تعداد پذیرفته‌شدگان مرحله اول امسال با سال قبل تفاوت زیادی نکرده و یکی بوده است.
وی تعداد کل دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم که امکان شرکت در المپیادهای 9 گانه را داشتند، یک میلیون و 895 هزار و 50 نفر ذکر کرد و بیان داشت: المپیادهای 9 گانه ریاضی، شیمی، فیزیک، ادبی، کامپیوتر، نجوم و اختر فیزیک، جغرافیا، سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی یکم تا پنجم بهمن‌ماه برگزار شد.
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان با بیان اینکه از تعداد کل شرکت‌کنندگان، 38 هزار و 981 نفر (47 درصد) دختر و 44 هزار و 703 نفر (53 درصد) پسر بودند در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان به تفکیک رشته‌های تحصیلی نیز اظهار داشت: 46 هزار و 779 نفر (56 درصد) دانش‌آموزان رشته علوم تجربی، 24 هزار و 965 نفر (30 درصد) علوم ریاضی، 11 هزار و 451 نفر (14 درصد) علوم انسانی و سایر رشته‌ها بودند.
سالاریان ادامه داد: همچنین از آنجا که دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم امکان شرکت در المپیادهای 9 گانه را دارند، امسال در مجموع 53 درصد دانش‌آموزان پایه دهم معادل 44 هزار و 496 نفر و 47 درصد پایه یازدهم معادل 39 هزار و 198 نفر متقاضی شرکت در این رقابت‌های علمی بودند.

** زیست‌شناسی، پرطرفدارترین رشته المپیاد علمی دانش آموزی
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه با این شرایط، 53 درصد دانش‌آموزان که سال آینده وارد پایه یازدهم می‌شوند می‌توانند یک بار دیگر در این المپیادها شرکت کنند، تصریح کرد: از مجموع کل شرکت‌کنندگان امسال 61 درصد معادل 50 هزار و 941 نفر آنان مربوط به 7 استان تهران، مازندران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان و کرمانشاه و بیشترین شرکت‌کنندگان با 21 هزار و 497 نفر (36 درصد) در رشته زیست‌شناسی و کمترین متقاضی با سه هزار و 481 نفر (4 درصد) در رشته نجوم و اختر فیزیک بودند.
سالاریان ادامه داد: امسال رشته زیست‌شناسی در بخش دختران با 11 هزار و 931 نفر بیشترین شرکت‌کننده را داشت و تعداد پسران در این رشته نیز 9 هزار و 566 نفر بود.
وی بیان داشت: بر اساس آمار تهران با 17 هزار و 993 نفر بیشترین و ایلام با 301 نفر کمترین تعداد شرکت‌کنندگان را داشتند و در مجموع نسبت جمعیت دانش‌آموزی پایه‌های دهم و یازدهم در این رقابت‌ها در مقایسه با سال گذشته یک درصد بیشتر بوده است.
معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش‌پژوهان جوان تصریح کرد: به طور معمول کمتر از 10 درصد داوطلبان مرحله اول المپیادهای 9 گانه در مرحله دوم پذیرفته می‌شوند و در مرحله دوم نیز از مجموع این 10 درصد حدود 360 نفر برای مرحله سوم که معروف به دوره آموزشی تابستانی است، انتخاب خواهند شد.
سالاریان یادآور شد: برای برگزیدگان در این مرحله در دوره تابستانی بین 30 تا 45 روز به صورت متمرکز در یکی از مکان‌های دانشگاهی در تهران کلاس‌های فشرده برگزار می‌شود و در نهایت 80 نفر از مدال آوران طلا به جز المپیادهای جغرافیا، ادبی و سلول‌های بنیادی که مرحله جهانی ندارند، در دوره‌هایی که به مدت 6 تا 7 ماه برگزار خواهد شد شرکت کرده و بر اساس ضوابط نیمی از دانش‌آموزان منتخب هر رشته در این مرحله برای رقابت‌های بین‌المللی برگزیده می‌شوند.

منبع :