راهکارهای موفقیت در تست‌زنی درک متن زبان انگلیسی

چرا با درک مطلب زبان مشکل داریم؟ از اساسی‌ترین چالش‌های دانش آموزان

راهکارهای موفقیت در تست‌زنی درک متن زبان انگلیسی

چرا با درک مطلب زبان مشکل داریم؟

نسترن راستگو 

از اساسی ترین چالش های دانش آموزان هنگام پاسخ به سوالات زبان انگلیسی، قسمت درک مطلب است. این بخش به ظاهر زمان بر، اغلب حاوی لغات و اصطلاحات نامانوس می باشد که دانش آموزان اغلب به دلیل عدم تسلط بر مفاهیم روزمره و خارج از کتاب، حس می کنند توانایی پاسخگویی صحیح به این گونه سوالات را ندارند. اما حقیقت جور دیگری است. طراح نمی خواهد دانش لغوی ما را بسنجد و مطمئن شود که آیا ما معنی تک تک آن لغات را متوجه می شویم یا نه. هدف از طرح این بخش آن است که ما به این مهارت دست بیابیم که بتوانیم حتی بدون متوجه شدن مفهوم تعداد چشمگیری از لغات، محتوای متن را متوجه شویم و بر اساس آن به یک سری سوال که از قضا جواب آنها نیز در متن وجود دارد پاسخ دهیم. بیایید برای پاسخگویی بهتر به این سوالات نکات زیر را مرور کنیم:
۱- هرگز اول به سراغ متن نمی رویم!
مهمترین نکته این است که قبل از هر چیزی باید به سراغ آن چهار سوالی برویم که قصد پاسخشان را داریم. این گونه وقتی میخواهیم متن را مطالعه کنیم، ذهن ما ناخودآگاه به دنبال اطلاعاتی می رود که از ما خواسته شده و ما میدانیم در متن به دنبال چه هستیم. میتوانیم قبل از خواندن سوالات، تنها جمله ی اول متن را بخوانیم تا متوجه شویم موضوع درباره ی چیست.
۲- پس از خواندن سوال ها، یک نگاه اجمالی به متن می اندازیم.
لزومی ندارد همه ی متن را با دقت بخوانیم. یک نگاه اجمالی و سریع برای پاسخ به بسیاری از سوالات کافی است! در نگاه اول نباید بر روی جزئیات کوچک وقت صرف کنیم. هدف موضوع کلی است.
برای پاسخ به سوالاتی که باقی مانده اند، بار دیگر متن را میخوانیم، اما این بار با دقت! نکته ی مثبت این کار این است که تقریبا در جریان موضوع قرار داریم. وقت کمتری صرف این کار می کنیم. می دانیم به دنبال چه هستیم و با جزئیات دیگر کاری نداریم
۳- قرار نیست معنی همه لغتها را بدانیم!
اگر در جمله ای لغت ناشناخته ای وجود دارد، روی آن وقت صرف نمی کنیم، با حدس و گمان پیش رفته و معنی آن را حدس می زنیم. مهم نیست حدسمان درست باشد یا غلط. جمله را از اول خوانده و سعی می کنیم به اطلاعاتی که از بقیه ی آن جمله به دست آورده ایم تکیه کنیم.
۴- جملات ابتدایی هر پاراگراف، موضوع کلی آن پاراگراف را نشان می دهند.
این گونه میفهمیم که برای پیدا کردن جواب هر سوال، کدام پاراگراف را باید بگردیم.
۵- زیر اعداد و کلمات کلیدی خط می کشیم.
تا بتوانیم به راحتی آن ها را پیدا کنیم و در وقتمان صرفه جویی شود.
۶-و در آخر قضاوت نکنیم!
شاید بسیاری از شما با خود بگویید " این فرایند خیلی وقت گیر است؛ اگر همان یک بار متن را با دقت بخوانم که زودتر و راحت تر تمام می شود! " در جواب شما چیزی نمی گویم. فقط کافیست این کار را به اندازه ی کافی در خانه تمرین کرده و در آزمون اجرا کنید. نتیجه گیری بر عهده ی خودتان :)


مطالب مرتبط