گفتگو با رتبه‌های برتر تهران 97 : امیراحسان وکیل رتبه 708

در مقاله‌ی زیر، متن گفتگو با امیراحسان وکیل یکی از رتبه‌های برتر تهران در سال 97 آمده است...

گفتگو با رتبه‌های برتر تهران 97 : امیراحسان وکیل رتبه 708

سلام امیراحسان وکیل هستم رتبه‌ی 708 کنکور تجربی را به دست آوردم.

در مورد روش‌های موفق زیستتان توضیح می‌دهید و این‌که این درس را در کنکور چند درصد زدید؟

زیست را در کنکور 70% زدم و روشم این‌طوری بود که هر درسی را که می‌خواستم شروع به مطالعه کنم از روی کتاب درسی یک مرتبه به صورت گذرا به صورت روزنامه‌وار می‌خواندم (نه با وسواس یا این‌که بخواهم خیلی روی آن زمان بگذارم و از من وقت بگیرد) و بعدش از تست‌های آموزشی حالا نه لزوما زمان‌دار تست‌ها را کار می‌کردم که این نکته‌ها بیشتر تثبیت شود و برای بار دوم که کتاب درسی را جدی‌تر می‌خواندم این نکته‌هایی که در تست‌های آموزشی یاد گرفته بودم خیلی کمکم می‌کرد به این‌که آن روند مطالعه سریع‌تر شود برایم و در آخر هم که تست‌های زمان‌دار دیگر استاندارد کنکورهای سال‌های گذشته را استفاده می‌کردم.

………………………………….

از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردید و برایتان چه فایده‌ای داشتند؟

تقریبا در تمام دروس اختصاصی از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردم. سه‌سطحی ریاضی و زیست که سه‌سطحی زیست‌شناسی خیلی به من کمک کرد. سه‌سطحی فیزیک انصافا کتاب خیلی خوبی بود و سه‌سطحی شیمی.

سه‌سطحی در درس زیست‌شناسی خیلی به من کمک کرد مخصوصا در زمان دی‌ماه تا اسفند به هر حال نکته‌های خیلی خوب و سوالات خیلی حرفه‌ای داشت.

چه‌طور با کتاب‌های سه‌سطحی آشنا شدید؟

مشاور، مدرسه و دوستان از این کتاب تعریف می‌کردند خودم وقتی اول کتاب سه‌سطحی زیست را تهیه کردم دیدم که سطح کتاب چقدر بالا است و تصمیم گرفتم در بقیه‌ی دروس هم استفاده کنم.

به نظر شما، خودویژگی کتاب‌های سه‌سطحی در چیست؟ ویژگی‌ای که خاص فقط این کتاب‌ها باشد.

ترتیب گزینش سوالات و این که سوالات استاندارد هستند نه آنقدر سخت هستند که بگوییم خارج از رنج هستند نه آنقدر آسان که بگوییم ارزش وقت گذاشتن نداشته باشند. یک سطح خیلی خوبی دارد و همین که به هرحال سطح‌بندی است به نظرم خیلی کمک می‌کند و هر کسی می‌تواند از سطح اول شروع کند و اگر پیشرفت داشت خودش را بسنجد.

نحوه‌ی استفاده‌‌ی شما از کتاب‌‌های سه‌سطحی چه‌طوری بود؟

خوب اول مطالعه‌ی کتاب‌های درسی، بعدش تست آموزشی از کتاب‌های دیگر مثل آبی که به هر حال سوالاتش در حد سه‌سطحی نیست وقتی به آن سطح از حرفه‌ای شدن و مسلط شدن رسیدم از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردم.

شما از اطلاعات آماری کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کردید؟

بله مثلا سوال‌هایی را می‌دیدیم که مثلا 6% از دانش آموزانی که در آن آزمون شرکت کرده‌اند به آن‌ها جواب داده‌اند. خوب شاید این یک‌جورهایی باعث افزایش اعتماد به نفس من می‌شد دیگر من می‌دیدم سوالی که 6% به آن جواب داده‌اند را من می‌توانم جواب دهم و خوب این باعث افزایش اعتماد به نفس و سنجش سطح سوالات می‌شد.

چه دسته از دانش‌آموزان را مخاطب کتاب‌های سه‌سطحی می‌دانید؟

دانش‌آموزانی که به هر حال مسلط‌تر هستند روی درس و آن قسمت‌های اولیه‌ی درس خواندن و مطالعه را پشت سر گذاشتند و دنبال این هستند که سوالات حرفه‌ای تر ببینند و زمان خودشان را تنظیم کنند.

………………………………….

نظر شما در مورد آبی عربی کانون چیست؟

برای ایام بعد از عید خیلی به من کمک کرد به هر حال چون تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته است و تست‌های این خیلی کمک می‌کند که سوالات آبی را شخص بشناسد و آماده‌تر سر جلسه‌ی کنکور برود. من با استفاده از همین کتاب‌ آبی توانستم به درصد نسبتا خوبی در درس عربی کسب کنم.

………………………………….

ممنون می‌شویم اگر نظرتان را در مورد برنامه راهبردی آزمون‌های کانون به دانش‌آموزان بفرمائید:

برنامه‌ راهبردی شخصا برای من خیلی مفید بود به هر حال من مدرسه نمی‌رفتم و آن‌طوری هم کسی نبود به من کمک کند در بحث مشاوره و در واقعا این برنامه راهبردی برای من نقش یک مشاور کامل را داشت که یک جورهایی آرامش می‌دهد به هر حال چون شخص می‌داند برنامه چیست دو ماه بعد باید چه بخوانم تا آخر سال برنامه مشخص است. به درس خواندن من خیلی جهت داد. دانش‌آموزان اگر از برنامه بتوانند استفاده کنند خیلی کمکشان می‌کند چون هدف‌مند جلو می‌روند و درس خواندنشان جهت‌دهی بهتری دارد.

………………………………….

 استراتژی شما در برنامه‌ی بین دو آزمون چگونه بود؟

سعی می‌کردم مباحث آن آزمون را در هفته‌ی اول تمام کنم و آن نکات اولیه و مشکلاتی که در هر درس داشتم را برطرف کنم. هفته دوم به دوره و تست زدن می‌پرداختم که باعث می‌شد این درس‌ها تثبیت شود و خوب پنج‌شنبه‌ی روز قبل آزمون آزمون‌های معادل سال پیش کانون را می‌زدم که این موضوع خیلی به من کمک می‌کرد! یعنی آن آزمون را تحلیل می‌کردم و وقتی نکته‌برداری می‌کردم آخر سال برایم یک آرشیو خیلی خوبی درست شده بود از نکاتی که در آزمون‌های سال‌های گذشته و امسال داشت.

………………………………….

در سال اولی که کنکور دادید رتبه‌ی شما چند شد و امسال چقدر پیشرفت کردید؟ شما موفقیتتان را در چه می‌دانید؟

من پارسال که کنکور دادم رتبه‌ام 3139 شد در رشته‌ی تجربی و امسال رتبه‌ی 708 را توانستم به دست بیاورم.

در مورد پیشرفت، فکر می‌کنم انگیزه خود آدم خیلی مهم است یعنی به هر حال آن انگیزه خیلی شما را جلو می‌برد وقتی خسته‌اید و فکر می‌کنم وقتم هم در سال دوم خیلی آزادتر بود و این خیلی به من کمک کرد حتی برنامه‌ی کانون هم برای من مفیدتر بود در سال دوم چون مدرسه نبود می‌توانستم بیشتر استفاده کنم.

………………………………….

هیچ وقت شد که ناامید شوید یا بخواهید در آزمون‌ها غیبت کنید؟

یک مقطعی در دی ‌ماه (آزمون 22 دی که جمع‌بندی پیش 1 بود) بود که انتظار داشتم خیلی تراز خوبی کسب کنم ولی به هر حال نشد و یک ذره سرخورده شدم. شاید مثلا یک هفته یا دو هفته ناامید شدم ولی خوب بعدش (می‌گویم که انگیزه خیلی مهم است) و آن انگیزه نذاشت که کاملا ببرم و ناامید شوم و دوباره در آزمون‌ها شرکت کردم و غیبتی هم نداشتم.

………………………………….

آیا کاهش اشتباهات در آزمون‌ها در موفقیتتان تاثیر داشت و این‌که درواقع به طور مثال شما قبلا یک تعداد اشتباهات مشخصی داشتید ولی بعدها این را مدیریت کردید و کمتر شده باشد؟

کارنامه‌ی اشتباهات خیلی به من کمک کرد در عید و ایام بعد عید چون خیلی مهم است که شخص از اشتباهات خودش درس بگیرد به نظر من این که آدم بیشتر گذشته خودش را تصحیح کند خیلی مفیدتر و بهتر از این است که بخواهد نکته جدیدی را یاد بگیرد یا سوال جدید کار کند.

این اشتباهاتتان را جایی یادداشت می‌کردید؟ پیشنهاد ما که کتاب خودآموزی است ولی شما ممکن است دفتر مخصوص به خودتان را داشته باشید.

من هم یک دفترچه داشتم که در آن اشتباهاتی را که به نظرم مهم بود می‌نوشتم و پنج‌شنبه‌ی قبل هر آزمون آن‌ها را دوره می‌کردم تا این اشتباهات کمتر شود و حدالامکان به صفر برسد.

………………………………….

آیا شما تجربه‌ی استفاده از کانون بوک و خرید اینترنتی کتاب از این سایت را داشتید؟

بله از سایت کانون بوک خودم شخصا نه ولی برادر کوچک‌ترم استفاده کرد و کتاب تهیه کرد و روند خیلی خوبی هم طی شد یعنی خیلی سریع کتاب به دست ما رسید و خیلی راضی بودیم.

………………………………….

آقای وکیل نکته‌ای هست که بخواهید به دانش‌آموزان بیان کنید؟

هیچوقت دیر نیست یعنی اگر فکر ‌کنیم که بخواهیم برگردیم عقب همه چیز را از دست می‌دهیم این‌طوری نیست. من خودم دانش‌آموز رشته‌ی ریاضی بودم یعنی پیش‌دانشگاهی که بودم تا آذرماه سال پیش دانش‌آموز رشته‌ی ریاضی بودم و خوب اگر احساس کردید که اشتباه کردید یا مسیر شما درست نیست هر وقت برگردید دیر نیست.

………………………………….

 انگیزه‌تان از این‌که از رشته‌ی ریاضی به تجربی آمدید چه بود؟

فکر می‌کنم مهم‌تر از همه این بود که به ما رشته‌ها درست معرفی نشده بود، یعنی من تا آن موقعی که تغییر رشته دادم هیچ نظری در مورد کتاب زیست و درس زیست‌شناسی نداشتم در حالی‌که من خیلی به این درس علاقه داشتم ولی خوب فکر می‌کردم که درس سختی است و نمی‌توانم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

استراتژی دو هفته‌‌ی بین دو آزمون_امیراحسان وکیل
کتاب‌های سه‌سطحی_امیراحسان وکیل
آبی عربی کانون _امیراحسان وکیل
توصیه‌ی امیراحسان وکیل به داوطلبان
حضور در آزمون‌ها_امیراحسان وکیل
برنامه راهبردی_امیراحسان وکیل
روش زیست_امیراحسان وکیل
کانون‌بوک_امیراحسان وکیل