گفتگو با رتبه‌های برتر تهران 97 : امین حاجی علی‌لو

در مقاله‌ی زیر، تجربیات امین حاجی‌علی‌لو، یکی از رتبه‌های برتر تجربی کنکور 97 آمده است...

گفتگو با رتبه‌های برتر تهران 97 : امین حاجی علی‌لو

سلام من امین حاجی‌علی‌لو هستم، رتبه‌ی 288 سهمیه 5% ایثارگران را در کنکور 97 در رشته‌ی تجربی کسب کردم.

روش مطالعه‌تان را در درس زیست بیان ‌کنید و این‌که در کنکور این درس را چند درصد جواب دادید؟

خوب من در کنکور سراسری درس زیست را 82% زدم و جزو درس‌هایی بود که خیلی روی رتبه‌ی من تاثیر داشت، زیست‌شناسی مهم‌ترین درس رشته‌ی تجربی است و کنکورهای سال‌های اخیر بیشتر بر پایه‌ی کتاب درسی است یعنی پایه اصلی کتاب درسی است برای همین من اول‌ها یعنی آن موقع که شروع کرده بودم (اوایل مهر)، درصدم بین 5 و 60 بود به خاطر این‌که روی کتاب درسی تسلط کامل نداشتم و بیشتر کتاب‌های کمک ‌آموزشی را می‌خواندم ولی بعد پی بردم که موضوع اصلی در درس زیست‌شناسی کتاب درسی است اگر ما به کتاب درسی کاملا تسلط داشته باشیم و بفهمیم این درس را نه این‌که صرفا حفظ کنیم مثلا درس تاریخ را ما حفظ می‌کنیم ولی درس زیست‌شناسی اصلا حفظی نیست البته بخش‌هایی که صرفا حفظی هست هم دارد ولی سوال‌ها به سمتی رفتند که با حفظ کردن نمی‌شود به آن‌ها جواب داد و باید بیشتر مفهوم را کار کرد و بعد از آن سبک‌های مختلفی از تست‌ها را ببنیم. مفهوم را بگیریم و به تعداد کافی تست کار کنیم و به عبارتی راضی نشویم 100 تا تست زدیم بگوییم 200 تا و 200 تا تست زدیم بگوییم 300 تا و یک جا متوقف نشویم، چون هر ساله سوال‌های جدید با ایده‌های جدید مطرح می‌شوند و ضروری است که هر چقدر بتوانیم بیشتر تست کار کنیم.

………………………………..

در برنامه‌ی دوهفته‌ای که برای آزمون داشتید استراتژی شما چطور بود؛ هم در تمام درس‌ها بگویید هم به صورت اختصاصی برای درس زیست:

می‌توان گفت در این دو هفته که برای آزمون فرصت داشتیم برنامه‌ام برای همه‌ی درس‌ها یکسان بود ولی چون زیست درس اصلی من محسوب می‌شد هفته‌ی اول سعی می‌کردم مباحثی که در آن آزمون قرار بود بیاید را کامل از کتاب درسی بخوانم یعنی تسلط کامل داشته باشم بعد اگر وقت می‌کردم آخرهای هفته هم می‌گذاشتم از آن مبحث تست کار کنم یعنی من از کتاب‌های آبی می‌توانستم تا آخر هفته تعدادی تست کار کنم فقط کم چون بیشتر زمانم برای خواندن کتاب درسی بود هفته‌ی دوم که دیگر زمانم بازتر می‌شد نزدیک آزمون هم که بودیم خیلی بیشتر یعنی سعی می‌کردم همه‌ی تست‌های آبی را کار کنم و دیگر تستی نماند چون این کتاب‌ها بیشتر به من ایده می‌دادند که از کجای کتاب درسی بیشتر سوال مطرح می‌شود و البته من چون خودم قبلا دانشجو بودم یعنی قبلا کنکور داده بودم زیست را مشکل نداشتم که بفهمم بیشتر می‌خواستم ببینم طراح‌ها از کجا سوال مطرح می‌کنند چون خود طراح‌های کانون سوال‌های کتاب‌های آبی کانون را طرح کرده‌اند، درس‌های دیگر هم به همین منوال بود یعنی فرق آن‌چنانی نداشت. هفته‌ی اول بیشتر کار کردن روی مفاهیم و کامل یاد گرفتن و هفته‌ی دوم تست کار کردن.

………………………………..

از کدام کتاب‌های آبی استفاده می‌کردید؟

در اختصاصی‌ها، آبی پایه زیست شناسی را استفاده کردم که شامل زیست دوم و سوم بود و پیش را هم کار کردم شیمی هم به همین منوال پایه و پیش، ریاضی 10 سال را هم کامل کار می‌کردم. فیزیک را هم 10 سال را کار کردم. در عمومی‌ها عربی را استفاده کردم.

مهم‌ترین ویژگی کتاب‌های آبی از نظر شما چیست؟ ویژگی‌هایی مثل سوال‌های شناسنامه‌دار، متادیتا، درس‌نامه و تیپ‌بندی.

به نظر من مهم‌ترین معیاری که کتاب‌های آبی دارند شناسنامه‌دار بودن است چون مباحث کنکور مباحث مشخصی هستند و سوال‌ها همه ساله سوال‌های مشخصی هستند. سوال‌ها از یک رویه‌ی ثابتی پیروی می‌کنند به خاطر همین اگر ما با سوال‌های شناسنامه‌دار کار کنیم از این‌که چطوری سوال‌ها را طرح می‌کنند آگاه می‌شویم، من شخصا کتاب‌های آبی را که کار می‌کردم می‌دانستم کدام قسمت‌های کتاب درسی مهم هستند، سعی می‌کردم بیشتر روی همان مباحث کار کنم مفاهیم اصلی را کار کنم و بیشتر وقتم را در حاشیه نگذرانم و مهم‌ترین موضوع کتاب‌های آبی را شناسنامه‌دار بودنش می‌دانم و این‌که طبقه‌بندی کاملا مناسبی دارد و ذهنت متمرکز مباحثی مشخص است وقتی آن تمام شد سراغ مبحث بعدی می‌رویم همین به نظرم مهم‌ترین معیارش بود.

آیا شما از درخت دانش هم استفاده می‌کردید؟ این‌که مبحثی را در ابتدا که می‌خواهید مطالعه کنید یا یک بخشی را که مطالعه‌ کرده‌اید وضعیتتان را رنگ‌آمیزی کنید و بعد که بهتر شد بیایید و دوباره آن را ارزیابی کنید؟

 دقیقا من برای زیست‌شناسی این کار را می‌کردم همان‌طور که گفتم مهر که شروع کرده بودم درصد زیست من 50 الی 60 بود یعنی درصد کمی محسوب می‌شد سعی کردم رنگ‌های مربوط به خودش را یاد بگیرم و بدانم که چطوری باید آن‌ها را پر کنم، در مقوله‌‌ی بعدی هم که مشخص می‌کردم من در کدام مباحث مشکل دارم، مثلا من اوایل در گوارش فصل 4 زیست سال دوم خیلی مشکل داشتم و وقتی این کار را کردم هم انگیزه‌ی خودم بیشتر می‌شد که بتوانم این رنگ‌ها را به عالی تبدیل کنم هم وضعیت خودم را بهتر می‌شناختم.

شما از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردید؟

سه‌سطحی اختصاصی زیست و شیمی را کامل کار کردم.

………………………………..

روش مطالعه‌تان را در درس شیمی بفرمائید و این‌که از کدام منابع کانون استفاده می‌‌کردید؟

طراحان کنکور در درس شیمی به عنوان دومین درس تاثیرگذار رشته‌ی تجربی، بیشتر امسال و سال‌های قبل روی مباحث محاسباتی تمرکز کرده‌اند که سوال‌های سختی دارند برای همین من در هفته اول آزمون اول کتاب درسی را با جزئیات کامل می‌خواندم (حال بعضی‌ها ممکن است بگویند کتاب درسی که چیزی ندارد درصورتی‌که دقیقا همان مفاهیم کتاب درسی به صورت پیشرفته در آزمون‌ها مطرح می‌شوند)، اواخر هفته اول و کل هفته‌ دوم را به تست زدن می‌پرداختم یعنی مباحثش را که برای آزمون مشخص شده بود از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی (سوال‌های سه‌سطحی خصوصا فوق‌العاده بود) کار می‌کردم.

………………………………..

روش مطالعه‌تان را در درس عربی هم بیان می‌کنید؟

درس عربی با این‌که در درس‌های عمومی است شاید به نظر بیاید حفظی است ولی از نظر من و استادهایی هم که با آن‌ها کار می‌کردم دقیقا اینطوری‌ نیست به خاطر این‌که عربی را باید یاد بگیرید، درس حفظی محض نیست یعنی شما اگر به عنوان مثال یک مطلبی را در عربی قواعدش را یاد بگیرید تست‌زنی نکنید انگار اصلا چیزی نخوانده‌اید یعنی در درس عربی من کمتر کتاب را کار می‌کردم چون بیشتر بر پایه تست بود کامل مباحث و قواعد را یاد می‌گرفتم و بعد از وسط‌های هفته‌ی اول و کل هفته‌ی دوم به تست زدن می‌پرداختم. در کنکور، این درس را 96% زدم علتش هم صرفا همین تست زدن بود، اگر فقط می‌خواندم مطمئنم به این درصد نمی‌رسیدم.

………………………………..

نظر شما در مورد کتاب نوروز چه بود؟ آیا از این کتاب استفاده کردید؟

کتاب نوروز را که برای عید ما تدارک دیده شده بود تهیه کردم و چون این کتاب، مطالب را مبحث‌بندی کرده یعنی به صورت جداگانه برای هر روز تمرین مشخص کرده، در آن زمان عید درس‌های زیست و شیمی آن را توانستم کامل کار کنم. تست کم آورده بودم و نمی‌دانستم چه تست‌هایی بزنم و این سوالات که خودشان هم شناسنامه‌دار بودند باعث شد که من دوباره بیشتر تست برای زیست و شیمی بزنم و واقعا هم خوب بود.

………………………………..

از کدام کتاب‌های زرد استفاده کردید؟ چه زمانی تهیه کردید و روش استفاده‌ی شما چگونه بود و برایتان چه تاثیری داشت؟

من کتاب‌های زرد عمومی و اختصاصی را استفاده کردم.

زرد عمومی را تقریبا اواخر فروردین تهیه کردم و زرد اختصاصی را اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد تهیه کردم و زرد عمومی را در اردیبهشت کار می‌کردم چون در سوالات آزمون‌های کانون به صورت ده‌تایی از آن سوال می‌آمد و من چون درس‌هایم را اواخر فروردین تمام کرده بودم با این‌که مثلا در آزمون از سال دوم می‌آمد ولی من سعی می‌کردم یک آزمون انتخاب کنم و کار کنم. این برای عمومی‌هایم بود البته سوال‌های رشته‌ی تجربی که مربوط به خودم بود نگه داشته بودم که با آزمون‌های اصلی که سه روز یکبار بود کار کنم. زرد اختصاصی را هم که اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد تهیه کردم اوایل به صورت سه روز یکبار می‌خواندم، نزدیک کنکور دو روز یکبار و حتی یادم می‌آید که نزدیک به کنکور هر روز یک آزمون کار می‌کردم، البته چون من همه‌ی زرد اختصاصی را کار کرده بودم شبیه ساز را هم کار کردم.

آیا از سی‌دی ضمیمه‌ی زرد عمومی هم استفاده کردید؟

بله بعد عید نه ولی نزدیک کنکور موقعی که وقتم به نسبت آزادتر بود توانستم مطالبی را که در آن سی‌دی است را استفاده کنم و می‌توانم بگویم خیلی به من کمک کرد.

………………………………..

در مورد شبیه‌ساز هم توضیح می‌دهید؟ چطوری از آن استفاده کردید و برایتان چه فایده‌ای داشت؟

در شبیه‌ساز، طراحان براساس سوالات کنکورهای گذشته، مباحثی را که در کنکور مطرح می‌شوند را مشخص کرده‌اند و از یک دیدگاه دیگر به همان مبحث نگاه کرده‌اند مثلا سوال کنکور از دیدگاه راست به سوال نگاه کرده، به همان سوال در شبیه‌ساز از دیدگاه چپ نگاه شده، یعنی ما متوجه می‌شویم این سوال را با این مدل با این مفهوم هم می‌شود طرح کرد و چون سوال مفهوم کنکور را آورده بود خیلی می‌توانست کمک کند که ما با دیدگاه‌های مختلف و نظرهای طراح راجع به آن مفهوم و سوال آشنا شویم.

………………………………..

آیا با سایت کانون بوک آشنا هستید و تجربه‌ی تهیه‌ی کتاب از این سایت را دارید؟

من از مهرماه دنبال یک سایت بودم برای تهیه کتاب‌هایم و یادم بود که سایت کانون کتابفروشی اینترنتی دارد و مراجعه کردم و کتاب‌هایی که به صورت طبقه‌بندی شده آن‌جا بود مربوط به رشته‌های مختلف حتی نوع کتاب را انتخاب کردم و سریع هم فرستادند 9 صبح سفارش دادم 10.5 تماس گرفتند و پرسیدند که آیا منزل هستم و بعد ارسال کردند. موضوع اصلی من زمان بود چون نمی‌توانستم از خانه بیرون بروم و این موضوع واقعا خوب بود.

………………………………..

شما طی سال کنکور گویا کار می‌کردید، در مورد تجربه‌ای که داشتید از همزمان درس خواندن و کار کردن برای دانش‌آموزان می‌گویید؟

من ورودی 93 علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران بودم ولی ترم ششم را که تمام کردم انصراف دادم، البته از سال دوم و سوم دانشگاه به عنوان پشتیبان در کانون کار می‌کردم امسال چون دیگر داشتم کنکور می‌دادم پشتیبان نبودم ولی کار تدریس را انجام می‌دادم چون هم خودم دوست داشتم هم در کنکور دادن من تاثیر داشت. من روزهای جمعه که آزمون داشتیم بعدش به صورت مستمر تدریس می‌کردم و روزهای قبلش هم اگر وقتم اجازه می‌داد این کار را می‌کردم یعنی می‌توان گفت هفته‌ای 3 یا 4 روز البته نه به صورت کامل تدریس می‌کردم.

………………………………..

ساعت مطالعه‌ی شما چطور بود؟ با توجه به این‌که هم کار می‌کردید و هم درس می‌خواندید.

من سال اول که کنکور داده بودم ساعت مطالعه‌‌ام پایین بود به خاطر همین امسال تصمیم گرفته بودم که همه‌ی تلاشم را بکنم که امسال بیشتر مطالعه کنم، من روزهایی که کار می‌کردم نزدیک 4 الی 5 ساعت درس می‌خواندم و روزهایی که کار نمی‌کردم حدود 11 الی 12 ساعت مطالعه داشتم.

………………………………..

آیا نکته‌ای هست که بخواهید به دانش‌آموزان بیان کنید؟

همیشه کاری کنید که وقتی به آن کارتان نگاه کردید به خودتان افتخار کنید من با این‌که کار خیلی ریسکی انجام دادم و سال سوم بودم که انصراف دادم ولی وقتی به عقب نگاه می‌کنم افتخار می‌کنم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

استراتژی دو هفته‌‌ی بین دو آزمون_امین حاجی‌علی‌لو
توصیه‌ی امین حاجی‌علی‌لو به داوطلبان
کتاب‌های زرد_امین حاجی‌علی‌لو
شبیه‌ساز_امین حاجی‌علی‌لو
روش عربی_امین حاجی‌علی‌لو
همزمان درس خواندن و کار کردن_امین حاجی‌علی‌لو
کانون‌بوک_امین حاجی‌علی‌لو
کتاب نوروز_امین حاجی‌علی‌لو
روش زیست_امین حاجی‌علی‌لو
درخت دانش_امین حاجی‌علی‌لو